Aktif gücü görünür güce çevirirken kompanzasyon faktörü

egemici

Üye
Merhabalar. Fabrikadaki kurulu gücü hesaplamak istiyoruz. örneğin kompresörün etiket değeri 400 kw cosQ 0.8 fakat fabrikada kompanzasyon sistemi var ve güç faktörü 0.999 civarı, neredeyse 1 yani. Ben kw dan kva ya çevirirken güç faktörünü hesaba katmalı mıyım yoksa katmamalı mıyım ? Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar. Fabrikadaki kurulu gücü hesaplamak istiyoruz. örneğin kompresörün etiket değeri 400 kw cosQ 0.8 fakat fabrikada kompanzasyon sistemi var ve güç faktörü 0.999 civarı, neredeyse 1 yani. Ben kw dan kva ya çevirirken güç faktörünü hesaba katmalı mıyım yoksa katmamalı mıyım ? Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Hesaplamalar yapılırken kompanzasyon göz önüne alınmaz. 400kw Cosfi:0,8 yük 500kVA olarak hesaplanır.
Özetle kompanzasyon var diye kablo kesiti düşürülmez, şalter amperajı düşürülmez. En kötü durum yani kompanzasyon yok durumuna göre hesaplamalar yapılır.

Hesaplamalar yapılırken kompanzasyon göz önüne alınmaz. 400kw Cosfi:0,8 yük 500kVA olarak hesaplanır.
Özetle kompanzasyon var diye kablo kesiti düşürülmez, şalter amperajı düşürülmez. En kötü durum yani kompanzasyon yok durumuna göre hesaplamalar yapılır.

merhaba, cevabınız için teşekkürler fakat ben burada trafoya ne kadar yükleniyoruzu hesaplamak için sormuştum. örneğin benim etiket değerlerim 400kw 0.8 pf ise ve benim ana kompanzasyonum pf ü 0.998 de tutuyorsa kabaca benim trafodan çektiğim güç(bu makine için) 400*0.998 yani 399,2 diyebilir miyim ? (Yani full load gücü)

Güç üçgenini çizerek,kVA,KW,q açısı arasındaki bağıntıyı gözden geçirin.Kafanızı karıştıran,Cosq faktörüne bağlı olarak kVA,KW bağıntısı olsa gerektir.Trafo gücünün , kVA olarak tanımlandığını bildiğinizi umuyorum.

Son düzenleme:
merhaba, cevabınız için teşekkürler fakat ben burada trafoya ne kadar yükleniyoruzu hesaplamak için sormuştum. örneğin benim etiket değerlerim 400kw 0.8 pf ise ve benim ana kompanzasyonum pf ü 0.998 de tutuyorsa kabaca benim trafodan çektiğim güç(bu makine için) 400*0.998 yani 399,2 diyebilir miyim ? (Yani full load gücü)

Ne yapmak istediğinizi net bir şekilde söylerseniz bizlerde net cevap verebiliriz. İlk sorunuzda kurulu güç hesabı için sorduğunuzu söylediniz şimdi ise trafoya ne kadar yükleniyoruz diye soruyorsunuz.
Merkezi kompanzasyon sisteminde;
Bu makinanın ana pano barasına kadar çektiği görünür güç 400/0,8=500kVA dır.
Trafodan çektiği güç ise kompanzasyon sonrası 399,2kVA dır.

Son düzenleme:
Sizi merke<i kompanzasyon yağoyporsunuz. Bu durumda kompamnsazyon degeri güç hesabında size etkili olmaz. Yani kompresör ne yuklenıyorsa, m ısalş 350 kw/700 ampr veya 400 kw. 800 amper gibi onu baz almalısınız.

Sizi merke<i kompanzasyon yağoyporsunuz. Bu durumda kompamnsazyon degeri güç hesabında size etkili olmaz. Yani kompresör ne yuklenıyorsa, m ısalş 350 kw/700 ampr veya 400 kw. 800 amper gibi onu baz almalısınız.

Peki bu gücü kva ya çevirirken motor üzerinde yazan güç faktörü değeriyle çarparak mı çevireceğim ?

Peki bu gücü kva ya çevirirken motor üzerinde yazan güç faktörü değeriyle çarparak mı çevireceğim ?

Maksat kabala bir projelendirme hesabıysa evet motor yada makina üzerindeki cosfi değeri alınabilir.
Uygulamada ise motorun yüklenme oranına(yüzdesine) göre cosfi değeri değişir ölçmek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri