Aksu fritöz arızası

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı akşamlar. Dayımlarda bir fritöz vardı. Bu fritöze yağı koyduktan sonra ışıklar yanmasına rağmen yağ ısınmamış fakat alt kısmındaki plastik erimişti. Ben bu fritözü söktüm. Kablolarda herhangi bir sorun yok. Rezistansı buzzerde ölçtüm ötüyor ohm kademesinde ölçtüm 30 civarında değer gösteriyor. 1800 watt cihaz. Acaba neden ısıtmıyor ve de alttaki plastiği neden eritmiş çözemedim. Yardımlarınızı bekliyorum ustalarım...saygılar...

Aklıma termostat geliyor rezistans devreye girmez, peki neden taban plastik erisin ki?

Görüntü007.jpg

ölçtüğünüz değerler gayet normal 8 amper 30 ohm a yakın değerler çıkar rezistansın sağlam gözüküyor termostat anahtar vb kontrol eedersen iyi olur.220v tun rezistansa geldiğinden emin olmalısın slm

ölçtüğünüz değerler gayet normal 8 amper 30 ohm a yakın değerler çıkar rezistansın sağlam gözüküyor termostat anahtar vb kontrol eedersen iyi olur.220v tun rezistansa geldiğinden emin olmalısın slm

Ustam hepsini kontrol ettim. Her şey normal gözüküyo bir sorun gözükmüyor. Acaba yağsız mı çalıştırdılar diye şüphelendim aradım yağsız çalıştırmadıklarını söylediler. Hem yağı ısıtmıyor hem de taban plastik erimiş. Sinyal lambası yanıyor yani 220 v rezistansa geliyor.
Acaba ben önce bir su doldurup denesem mi?

Ustalarım fritözü tekrar bağlantılarını yaparak eski haline getirdim. Fritöz çalışıyor ve suyu ısıtıyor. Yalnız yukarıda resmini koydugum alt plastik kısmı çok ısınıyor. Eğer bir müddet kalsa alt plastik kısım tutuşabilir.
Ayrıca bu firitözü 3-4 yıl önce almışlar bu şekilde olunca hiç çalıştırmamışlar ve garantiye de göndermemişler. Bana durumu anlattılar ben de sökeyim dedim. Acaba rezistansın altındaki tava ısıyı iletmemesi gerekirken iletiyor mu? Ondan dolayı plastik kısım çok ısınıyor galiba.

Cihazın alt tabanını söküp inceleyin. bi sebepten rezistans alt plakadaki yuvadan kutulup alt taban plastiğine yaklaşmış diye düşünüyorum.

Cihazın alt tabanını söküp inceleyin. bi sebepten rezistans alt plakadaki yuvadan kutulup alt taban plastiğine yaklaşmış diye düşünüyorum.

By lent ustam merhaba. Ustam rezistansın girişleri için tavada delikler var. Rezistans bağlantı uçları bu tavadaki deliklerden çıkıyor. Bu delikleri kapatan bir metal parça reziztansa bağlı 2 vida ile tavaya tutturuluyor. Normalde bu tava ısıyı alt kısma iletmemesi lazım diye düşünüyorum. ACABA FABRİKASYON HATASI MI OLUŞTU BU TAVADA. İlk aldıklarında da böyleymiş. Sonra bir daha kullanmamışlar.

Son düzenleme:
Fotoğraftan bir şey anlaşılmıyor ancak temassızlık söz konusu, Fritöz taban üzerine oturupta mı çalışıyor? Bir ısıtıp bir Isıtmama durumu da buna delalet muhtemelen. Temassızlıktan doğan ark plastiği eritmiş olabilir.

Fotoğraftan bir şey anlaşılmıyor ancak temassızlık söz konusu, Fritöz taban üzerine oturupta mı çalışıyor? Bir ısıtıp bir Isıtmama durumu da buna delalet muhtemelen. Temassızlıktan doğan ark plastiği eritmiş olabilir.

Temazssızlık, gevşeklik yok ustam. Kontrol ettim. Fritöz tabana oturup çalışıyor. Isıtması yerinde fakat biraz ısıttıktan sonra fişi çekip alt plastikte fazlaca ısınma var. Bu şekilde çalışmaya devam etse plastik yine tutusur. Fotodaki alt plastiğin erimiş kısmı var ustam. Başka sebep ne olabilir?

Ben hala fritözün enerji aldığı kısım ile taban arasında temassızlık tam oturmama durumu olduğunu düşünüyorum. Kettle su ısıtma cihazlarında da benzer sorunlar oluyor zamanla. Daha net birkaç foto ekleyebilir misiniz?

Ben hala fritözün enerji aldığı kısım ile taban arasında temassızlık tam oturmama durumu olduğunu düşünüyorum. Kettle su ısıtma cihazlarında da benzer sorunlar oluyor zamanla. Daha net birkaç foto ekleyebilir misiniz?

Ustam 2. fotoda siyah bir parça var ucu biraz kırılmış. Alt enerji kapagı ile tavaya birbirine bağlayan kısım. Vida ile tavayı birbirne bağlıyor. Buradaki açıklık olabilir mi acaba ısıyı plastik kısma ulaştıran... Ama termostatın 4 bir köşesinde de açıklık var. Ordan da ısı ulaşabilir alt kısma...

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri