Akkuyu Nükleer Santrali Artık Rusların

Nükleer santral tasarımı ve imalatı konusunda en kötü durumda olan Ruslardır. Avrupa Birliği ile bir anlaşma yaptı bir kaç ay önce. Santral tasarım ve imalatını batı standartlarına getirmek için.

Çernobil kazasının neden olduğunu biliyormusunuz ki, bu tecrübeden sonra en iyisi onlar oldu diyorsunuz? Çernobildeki santral nasıl bir santral ki, ondan ders çıkartılsın?

Maalesef nükleer santralkurulsun diyenler bile nükleer teknolojinin ülkelerdeki umunu bilmiyorlar. Hele nükleer güç sahibi olmayı hayal edenler ... NPT, physical protection ve safegurard ne kadar önemli ve sıkı takip edilen bir konu olduğunu okumalı, öğrenmeli,...

beyfendi yazdığınız cümlenin altını çizdiğim yerleri açıklarsanız bizde aydınlanalım sizin sayenizde ''umumu''öğrenelim aydınlatın bizi

şunuda tam anlayamadım tükiyeye er yada geç bazı kişiler karşı çıksalarda nükleer kurulacak onun içinde kontrol kalemi olarak bu yapıya zemin oluşturalım.Tartışma ortamına boşuna kendimizi atmayalım..

[/B][/COLOR]
beyfendi yazdığınız cümlenin altını çizdiğim yerleri açıklarsanız bizde aydınlanalım sizin sayenizde ''umumu''öğrenelim aydınlatın bizi

şunuda tam anlayamadım tükiyeye er yada geç bazı kişiler karşı çıksalarda nükleer kurulacak onun içinde kontrol kalemi olarak bu yapıya zemin oluşturalım.Tartışma ortamına boşuna kendimizi atmayalım..
durumunu yazmak istemiştim. Çok önemli değil.

NPT: Nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasıdır. Buna imza koyan ülke nükleer enerjiyi barışçı amaçlar dışında kullanamaz. Bundan emin olmak için de hiç beklemediğiniz anda UAEA müfettişleri tesislerinizi incelemeye gelebilir. Gizli kameralardan tutun da, kayıt cihazlarındaki mühürlere kadar denetlenir, kayıtlar incelenir, illegal bir faaliyet olup olmadığı kayıtaltına alınır. Bunu baştan kabul etmezseniz kimse size gelip santral kurmaz. Ayrıca, çift amaçlı ekipmanların ihracatını yasaklayan anlaşmalara da taraf olmuşuz. Bunları, bu anlaşmaya taraf olmayan, NPT'ye imza koymayan ülkelere aktaramazsınız. Elinizde bulunan maddelerin envanterini çok iyi birşekilde tutmanız, bunların güvenliğini sağlamanız gerekir. Baskın denetimlerde bunları sağlamadığınız anlaşılırsa yaptırımları ağırdır. 1997 yılında bazı ülkelerle yapılacak olan ikili anlaşmaların taslak çalışmalarında bulundum. O zamanlar, kısıtlamalar bu günkü kadar katı değildi.

Rusya nükleer santral lisans ve denetim mevzuatını yeni oluşturuyor. Teknolojisini UAEA ve EUR kriterlerine uygun hale getirmeye çalışıyor. Şu an çalışan santrallarının ömrünü 30 yıldan fazlaya uzatmak mümkün değil. Nedenlerini yazabilirim ama çok zaman alır.

İmzanda yazmışsın, kontrol benim işim diye. Nükleer de benim işim. Nkleer Enerji Dnyas

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri