AKIM TRAFOLARI AŞIRI AKIMA MARUZ KALIRSA NE OLUR ?

sedat18

Üye
Akım transformatörü aşırı akıma maruz kalırsa doğru ölçüm yapabilir mi ?acıl cevaplarsanız sevınırım...çok acilll

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
akım trafosunun aşırı akıma maruz kalma deyimini anlamadım . kapasitesinin üzerinde akım geçmesinden bahsediyorsanız ölçümde sapmalar olabilir ölçü aletinin skalası yetmez örnek 800/5 akım trafosuna 800/5 ölçü aleti konur skala o oranda ayarlanır.

tabi bu şu anlama gelmiyor 100/5 akım trafosunudan 1000 amp geçrirsiniz anlamına gelmiyor bunu karıştırmayalaım ben max %30 aşırı akıma maruz kalmasından bahsediyorum . çünkiş toleransı budur . sargılar buna göre seçilir normalde 5 amper geçtiği an biz 100 kabul ederiz 100 /5 trafoda ve trafonun sargı kesiti maX 8-10 AMPER GEÇECEK ŞEKİLDEDİR . ama siz bundan 500 amper geçirmeye kalkarsanız ki buda 25 a demek o trafo için dayanmaz yanar . tabi bahsettiğim A G de kullandığımız akım trafoları
bu nedenle class0.5 türü bir trafo arıza yapar
ölçü yapmaması için başka bir faktör trafonun sturasyon yani doyum noktası vardır bu noktayı aşmak mümkün değildir buda n harfi ile annlatılırki bunun katsayı-s %5 ten küçüktür .. yada dur ben bir kaynak bulam indirmiştim bir ara bir yerden

akım trafosu aşırı akıma maruz kalırsa tabiki ölcüm yapar ama o çevrimi okuyan hesaplayan birimin halini sen düşün !

akım trafosunun aşırı akıma maruz kalma deyimini anlamadım . kapasitesinin üzerinde akım geçmesinden bahsediyorsanız ölçümde sapmalar olabilir ölçü aletinin skalası yetmez örnek 800/5 akım trafosuna 800/5 ölçü aleti konur skala o oranda ayarlanır.

tabi bu şu anlama gelmiyor 100/5 akım trafosunudan 1000 amp geçrirsiniz anlamına gelmiyor bunu karıştırmayalaım ben max %30 aşırı akıma maruz kalmasından bahsediyorum . çünkiş toleransı budur . sargılar buna göre seçilir normalde 5 amper geçtiği an biz 100 kabul ederiz 100 /5 trafoda ve trafonun sargı kesiti maX 8-10 AMPER GEÇECEK ŞEKİLDEDİR . ama siz bundan 500 amper geçirmeye kalkarsanız ki buda 25 a demek o trafo için dayanmaz yanar . tabi bahsettiğim A G de kullandığımız akım trafoları
bu nedenle class0.5 türü bir trafo arıza yapar
ölçü yapmaması için başka bir faktör trafonun sturasyon yani doyum noktası vardır bu noktayı aşmak mümkün değildir buda n harfi ile annlatılırki bunun katsayı-s %5 ten küçüktür .. yada dur ben bir kaynak bulam indirmiştim bir ara bir yerden

ya aşırı akım neden geçsinki.geçse geçse kısa bir süre geçer ve normale döner eğer dönemiyorsa ya motor yanar yada devre yanar akım trafosun yine bir şey olmaz olamaz.zaten devreyi dizayn eden ahmaka sormalı.başka ne olabilirki.sadece analaog ampermetre zarar görür skala ve yaylar ayar kaybeder.

%20den fazla ve uzun süre aşırı akıma maruz kalırsa akım trafosunun sargıları da zarar görür, ayrıca doyum noktasına kadar akım iletimi sağlayabilir. Bu noktadan sonra primerden ne kadar akım akarsa aksın sekonderden geçen akım aynı kalır. Bu uzun sürdüğünde de sargıları hasar görecektir.

Adı üstünde akım trafosu alçak gerilimde ölçme için ve seri devresinde koruma yapan sigorta veya termik şalter var. Orta ve yüksek gerilimde hem ölçme hem koruma amaçlıdır sekonderinde koruma ve ölçme için 1 fazla çıkısı vardır. Koruma devresinde aşırı akım rölesi toprak koruma rölesi vardır. Aşırı akımda en fazla Aşırı akım röleden % 20 sine ayarlanır. Misal 100/5 A akım trafosu 1 den 6 kadar ayarlanabilir. 100/5=20 A 1 e ayarlanırsa 20 A de devre kesilir 6 ya ayarlanırsa 120 A de devre kesilir. Hem primer hemde sekonder devre korunur.

kesiciyi açar devreyi açmış olur

Sevgili sedat 18 kardeşim, akım trafosu doğru seçilmişse Hiç bir sorun olmaz. Siz akım trafosunun doyum testini yaptırdıysanız. Hiç korkmanıza gerek yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri