Akim trafo oranı normal mi?

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Ustalarim hayırlı cumalar

İşletmedeki TMS değeri 400 amper yazıyor fakat bunun üstüne 3 tane akim trafosu bağlanmış.250/5..kompanzasyon rolesine gidiyor sekonder uçları.neden 400/5 degilde 250/5 seçilmiş?
Bir diğer sorum bu adp panosunun analizoru de bozuk.baraya 3 tane akim trafosu baglamislar.bunlarda 150/5..?..buna niye düşük baglamislar ??..son sorum ben rgkr nin k-l uçlarından paralel alıp yeni anaizore baglayabilirmiyim.? Yani 3 tane mevcut 250/5 akim trafosu ile hem analizör hem de rgkr sine bilgi alabilir miyim?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
neden 400/5 degilde 250/5 seçilmiş?
aslında düşük 400/5 olmalıdır.

belki Ana kesici önceden 250A olup sonra güç artışından dolayı yükseltilmiş olabilir.

Bir diğer sorum bu adp panosunun analizoru de bozuk.baraya 3 tane akim trafosu baglamislar.bunlarda 150/5..?..buna niye düşük baglamislar ??..
bunlar da düşük.

kontrol mühendisi uyumuş
elektrikçi ballı kaymağı yemiş.

aslında düşük 400/5 olmalıdır.

belki Ana kesici önceden 250A olup sonra güç artışından dolayı yükseltilmiş olabilir.

bunlar da düşük.

kontrol mühendisi uyumuş
elektrikçi ballı kaymağı yemiş.
Ustam TMS 400 amper ama yazın dahil 200 amperin üstüne çıkmadı hic ölçümler..300 amper çekse mesela rgkr sapitir dimi?

Eğer dediğiniz gibi 200A geçmiyorsa yük daha hassas ölçüm alabilmek için yapılmış olabilir diye düşünüyorum eğer projede bir yanlışlık yapılmadı ise :)

Ustam TMS 400 amper ama yazın dahil 200 amperin üstüne çıkmadı hic ölçümler..300 amper çekse mesela rgkr sapitir dimi?
o zaman TMŞ yüksek seçilmiştir.
300A çekerse rgkr akım trafoları perte ayrılır.
dağıtım baralarının amperajları da 250A civarında dayanıyorsa 400A TMŞ'yi değiştirerek 250A tmş takılmalıdır. ve rgkr akım trafoları da 250/5 olmalıdır.

o zaman TMŞ yüksek seçilmiştir.
300A çekerse rgkr akım trafoları perte ayrılır.
dağıtım baralarının amperajları da 250A civarında dayanıyorsa 400A TMŞ'yi değiştirerek 250A tmş takılmalıdır. ve rgkr akım trafoları da 250/5 olmalıdır.
Sayaç panosundaki bıçaklı sigorgalarda 400 amper.

neresinden tutsan kirilacak bir sistem. bence sondan basa dogru git cikislardan itibaren amprejlari dikkate alarak tumevarim yap arada nerde yuksek secilmis nerde alcak secilmis anlarsin

İşletmedeki TMS değeri 400 amper yazıyor fakat bunun üstüne 3 tane akim trafosu bağlanmış.250/5..kompanzasyon rolesine gidiyor sekonder uçları.neden 400/5 degilde 250/5 seçilmiş?
Bir diğer sorum bu adp panosunun analizoru de bozuk.baraya 3 tane akim trafosu baglamislar.bunlarda 150/5..?..buna niye düşük baglamislar ??..son sorum ben rgkr nin k-l uçlarından paralel alıp yeni anaizore baglayabilirmiyim.? Yani 3 tane mevcut 250/5 akim trafosu ile hem analizör hem de rgkr sine bilgi alabilir miyim?

Akım trafo oranı trafo gücüne yada tesisin kurulu gücüne göre seçilir.Yani maksimum kaç amper çekilecekse o değerde seçilmelidir.Bu değerlerin üstünde yada altında seçim yaparsak ne olur.Mesela 250 KVA trafonun sekonder kısmının (a.g tarafı) akım trafo su hesabını yapalım.Trafonun nominal akımı 361 amperdir.En yakın değer 400/5 seçilmelidir.Eğer bu değerden büyük seçersek akım trafosunun ölçüm hassasiyetini azaltmış oluruz uygulamada sıkıntı çıkmaz fakat 200/5 yada 300/5 gibi değerler seçersek panomuzun yanma riski ortaya çıkar nedenine gelince akım trafoları yanlış hatırlamıyorsam en fazla 1,2 katına kadar fazla akıma dayanabilirler.Buda 200/5 akım trafosunda en fazla 240 amper akıma dayanır diyebiliriz.Buda panoyu riske atar

Eğer akım trafoları aynı baradan takılmışsa farklı değerlerde iseler uygulama yanlıştır.Fakat ayrılan akımın bölündüğü kısıma takılmışsa yani farklı baralara uygulama doğrudur.

Akım trafolarını paralel bağlarsanız ölçümünüz hatalı olur.Ölçüm yapan cihazları birbirine seri bağlarsanız aynı akım geçeceğinden ölçüm hatası olmaz.

Son düzenleme:
Abiler Sözleşme gücü 180 kW.sozlesme gücü neyse ona gore takilmiyormu bu TMS ??

400 A lik TMŞ nin kuma kolunun altında kademe ayarları vardır.Ben geçenlerde öyle bir şalteri 250 A ayarlayıp bağladım.Benim kullandığım şalter ABB sace TMAX tı bu şalterin altında 0.04-0.6-0.8 ve 1 kademeleri vardı yanlış hatırlamıyorsam.ABB teknik servisle konuşup onların direktifleri ile kompak şalteri 250 A e göre ayarladım.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri