diyottt

Üye
Merhaba ben akaryakıt istasyonun elektrik tesisatının nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Örneğin akaryakıt adalarından (Dispenser, pompa) yakıt tabancasını kaldırdığımda hangi işlemler sonunda yakıt tabancaya ulaşıp araca dolum yapar.

Yakıt istenilen seviyeye geldiğinde nasıl yakıt akışı kesilir ya da akış kesilmeden önce araca gönderilen yakıt hızı yavaşlar mı, bunu sağlayan elektriksel sistem midir yoksa mekanik sistem midir.

Akaryakıt adası üzerinde her tabanca için ayrı ayrı tetik veren bir sistem mi var.

Sistemde hangi durumda ne tür pompalar kulanılır.

Sorumu şöyle kısaltabilirim bu sistem için bir plc kullanırsam olası input girişleri ile output çıkışları nelerdir.

internetten araştırdım ama malesef dişe dokunur birşey bulamadım eğer bana tavsiye edeceğiniz bir döküman varsa veya istasyon elektrik projesi varsa paylaşabilirmisiniz.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hiç cevaplayan olmamış
yinede herkese teşekkürler
En iyisi ben araştırmaya devam edeyim

hemen bildiğim kadarı ile yazayım cevap vermemelerinin bir sebebi sorun çok acıklayıcı değil ve yanlış yere acmışsın plc kısmına açsan yada pid kısmında dfaha doğru olurdu

öncelikle sunu söyleyeyim yazdıgın konu çok kapsamlı ve geniş bir konu ödev tarzında hassasiyeti düşük olarak kendim yaparsam nasıl yaparım ole söyleyeyim

giriş elemanları

1 yakıt tanabcası üzerinde tetik swiç i tetik basılırsa çalışacak

2 yakıt taşarsa sistemi attıran bir önlem var ama o parça yada swiç in ismini bilmiyorum anolog sistem de olabilir araştırmak lazım sıvı teması ile çalışan bi sensör hadi onuda bi indüktüf sensör koyalım tabancanın hemen onune yakıt gelirse sistemi durdursun tekrar çalışması için tetiği basıp bırakması gereksin

3 akış miktarını hesaplamak için 2 yol var ya akış miktarı için bir akış sensörü koyacaksın yada süre ile matematik işlemi yaparak devreyi keseceksin saniyede 200ml geçiyor bir litre için 5 saniye akarsa 1 litre olur gibisinden

4 tabiki acil stop

ayrıca yakıt secmek için ucuz sistemde yakıt sayısı kadar seçici mesala benzin dizel eurodizel kurşunsuz benzin olursa 4 kademe olur birde 0 konumu için seçici bunun için de 5 kademeli bir şeçici 5 6 7 8 9

fulle gülüm diyenler için manuel ve otomatik seçimi için 2 kademeli bir seçici daha 10 11

ayrıca para degeri girmek için 1 tl 5 tl 10 tl 20 tl 50 tl için girişler 12 13 14 15 16

bunların üstüne de yakıtı veren personel için bir şeçici koyabilirsin ahmet 1 mehmet 2 hasan 3 gibi

çıkışlar yakıt pompası gerekli

ama biraz daha pahalı bir sistemde bir op ile giriz sayısını sadece acil stop , tetik swiçi , akış transdüktör'ü , taşma sensörü , ile 3 di 1 ai düşürebilirsin

kalanı sadece plc programını yazmak giriş değerleri sürekli değiştirileceği için uzun da bir program olacaktır. istersen s7 200 de yazabilirim basit bir program sen seneryoyu tam olrak yazarsan daha yardımcı olabiliriz

kolay gelsin

2 yakıt taşarsa sistemi attıran bir önlem var ama o parça yada swiç in ismini bilmiyorum anolog sistem de olabilir araştırmak lazım sıvı teması ile çalışan bi sensör hadi onuda bi indüktüf sensör koyalım tabancanın hemen onune yakıt gelirse sistemi durdursun tekrar çalışması için tetiği basıp bırakması gereksin
dostum bende bu konuda üniversitede hocamızın söylediği şey aklıma geldi.
hava kabarcığı sisteminden bahsetmişti.
tabancanın üzerinde olan sipiral şekilde sarılı boru içerisinden düşük basınçlı hava verilerek sürekli kontrol ediliyor.
ne zaman hava sıvıya karşı geldi hava dışarı çıkamadığı için sistem otomatik olarak sıvı akışını kesiyor demişti.

ben aslında cevap verileceğini umut etmediğim için konuya bir daha bakmamıştım. cevaplarınız benim için mutlaka faydalı olacaktır. herkese teşekkürler.

kabarcık konusu baya ilgimi çekti onun için de bir araştırma yapacağım

bu sitenin iyi bir yanı yanlış cevap verirsen hemen doğrusunu yazarlar böylece herkes öğrenmiş oluyor pcl konusunda bir çok seyi de buradan öğreniyorum ah birde siemens 1200 eğitimi verseler de iyice ilerlesek çok pahalı çokkkkkk yetişemiyoruz ancak kendi imkanlarımız ile debeleniyoruz

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri