Akarsudan aydınlatma ve tv ihtiyacı için elektirik üretmek

Merhaba ustalar, başlıkta akarsunyazdım ama birçeşit su değirmeni aslında. Bu değirmenden küçük bir alternatör çevirmeyi düşünüyorum, ortalama 20 25v üretebilecek, kaç amper üreteceğini hesaplamadımmdaha. Sisteme 2 adet 12v 72amper akü birde kesintisiz güç kaynağı eklemeyi düşünüyorum, aküler birbirinden bağımsız olacak kesintisiz güç kaynağını diğer aküye geçiş için kullanmak istiyorum. Bir akü 11 volta düştüğünde diğer aküye geçiş sağlamasını istiyorum. Kullacağım ürünler 2 adet tasarruflu ampül, modem, tv, uydu alıcısı. Bu ürünler için bu söylediğim sistem uygun olurmu. Ortalama günde 8 saat kullanmayı düşünüyorum, küçük bir çizim yaptım
İşe yararsa aküleri sarın alacağım işemyaramazsa hiç masraf etmiyeceğim, teşekkürler
(Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim)

Ekli dosyalar

• 20220419_173758.jpg
    20220419_173758.jpg
    166.7 KB · Görüntüleme: 18
ah kardeşim ah hanım rizeli rizye gittiğimde ne iş yaptığımı sorunca belediye temizlik görevlisim diyorum hep bu yüzden. olur ama suyu kaç metre yüksekten indiebilecen?
soru 2 suyun debisi ne?
3 eğim açın ne hazne ile kanat arasında ?
4 haznede kaç ton su tutabşileceksin..? bunlara vevap verebilirsen bakarız bir hesap yaparız biz yanılabiliriz bilim yanılmaz ..
ha böyle hıobisine eşe dosta 10 15 tane uydur kaydır bişiler yaptık %70 i çalıştı ama bir ssonraki kış %100 nü sel alı götürdü..
ama sana bir senaryo söyliyeyim hurdacıdan ordan burdan temin et prototip yap ama selin götüreceğineden %100 eminim çünki bu tip prototipler suyun çok yakınına konmak zorunda bir yağmur yağıyor deli gibi sonra puf...
önce malzeme listesini yazıyorum
1 2adet 150 ah akü
1 adet 24 volt 220 v invertör.
3 bir adet redüktör onun cinsini bilmiyorum çünki kanatların boyu sudan elde edeceğin devir ne bilmiyorum kullanacağın kanat yapısı yada imal edeceğin mekanizma ne bilmiyorum
4 24 vvolt 70 a 2.el bir şarj dianmosu..
eğer bu arabanın şarj dinamosunu 700 800 devirde döndürebilirsen redüktör sayesinde alternatör sana 24 volt üretir. bunu invetere girersin 220 volt elde edersin.. akünün görevi burda boşalması falan değil sadece şarj alternatörünün çalışmasını sağlamak..
ambulaslardaki sistemin aynısı yani.. ama sen sarj alternatörünü suyla dönderecen ..
gelelim maliyetlere
2 adet akün 3500 tl tuttar
invertor 3000 tl civarında 10 a mplik alısın
ikinci el şarj dinamosunu 1800 2500 arasında bulursun

+kanatları nasıl yapacaksın bilmiyorum ama redüktör alacaksın yükseltici kasnak kayış tabi o redüktör sürekli çalışmaya en fazla 6 7 ay dayanacak onuda hesap et .bu dediğim düzeneğin çalışabilme umudu var .. ama pek rantble değil. deney amaçlı olur . uzun sürede zaten baharda gider .. burdaki espiri belki iç içe 3kasnakla devri çoğaltabilirsin bu sefer de taşıyamazsın gene gider
of kafam karıştı hep gider abi:)
ama hep denedin hep yenildin olsun gene dene gene yenil. eskiden ekonomik maliyetler bu kadar ağır değildi şimdi deney yapmaya paramız yok maalesef... burdan onu al bunu al demesi kolayda para?
şu kıytırık sisteme nereden baksan 10 12. bin tl harcayan valla komik yav ..

Son düzenleme:
ah kardeşim ah hanım rizeli rizye gittiğimde ne iş yaptığımı sorunca belediye temizlik görevlisim diyorum hep bu yüzden. olur ama suyu kaç metre yüksekten indiebilecen?
soru 2 suyun debisi ne?
3 eğim açın ne hazne ile kanat arasında ?
4 haznede kaç ton su tutabşileceksin..? bunlara vevap verebilirsen bakarız bir hesap yaparız biz yanılabiliriz bilim yanılmaz ..
ha böyle hıobisine eşe dosta 10 15 tane uydur kaydır bişiler yaptık %70 i çalıştı ama bir ssonraki kış %100 nü sel alı götürdü..
ama sana bir senaryo söyliyeyim hurdacıdan ordan burdan temin et prototip yap ama selin götüreceğineden %100 eminim çünki bu tip prototipler suyun çok yakınına konmak zorunda bir yağmur yağıyor deli gibi sonra puf...
önce malzeme listesini yazıyorum
1 2adet 150 ah akü
1 adet 24 volt 220 v invertör.
3 bir adet redüktör onun cinsini bilmiyorum çünki kanatların boyu sudan elde edeceğin devir ne bilmiyorum kullanacağın kanat yapısı yada imal edeceğin mekanizma ne bilmiyorum
4 24 vvolt 70 a 2.el bir şarj dianmosu..
eğer bu arabanın şarj dinamosunu 700 800 devirde döndürebilirsen redüktör sayesinde alternatör sana 24 volt üretir. bunu invetere girersin 220 volt elde edersin.. akünün görevi burda boşalması falan değil sadece şarj alternatörünün çalışmasını sağlamak..
ambulaslardaki sistemin aynısı yani.. ama sen sarj alternatörünü suyla dönderecen ..
gelelim maliyetlere

2 adet akün 3500 tl tuttar
invertor 3000 tl civarında 10 a mplik alısın
ikinci el şarj dinamosunu 1800 2500 arasında bulursun

+kanatları nasıl yapacaksın bilmiyorum ama redüktör alacaksın yükseltici kasnak kayış tabi o redüktör sürekli çalışmaya en fazla 6 7 ay dayanacak onuda hesap et .bu dediğim düzeneğin çalışabilme umudu var .. ama pek rantble değil. deney amaçlı olur . uzun sürede zaten baharda gider .. burdaki espiri belki iç içe 3kasnakla devri çoğaltabilirsin bu sefer de taşıyamazsın gene gider
of kafam karıştı hep gider abi:)
ama hep denedin hep yenildin olsun gene dene gene yenil. eskiden ekonomik maliyetler bu kadar ağır değildi şimdi deney yapmaya paramız yok maalesef... burdan onu al bunu al demesi kolayda para?
şu kıytırık sisteme nereden baksan 10 12. bin tl harcayan valla komik yav ..
Cevabınız için teşekkür ederim. Bayramdan sonra yıllık izne çıkacam, sadece bu işe odaklanacam fırsat buldukça video veya resimler paylaşacam.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri