akai tv sesde cızırtı

komit

Üye
arkadaşlar akai tv de çok cızırtı var tv nin kendi kumandasından sesi kısıyorym uydunun sesini sonuna kadar açıyorum başka türlü olmuyor ne yapmalı

arkadaşlar akai tv de çok cızırtı var tv nin kendi kumandasından sesi kısıyorym uydunun sesini sonuna kadar açıyorum başka türlü olmuyor ne yapmalı

merhaba.muhtemelen tv ile receiver arasındaki scart kablo arızalı olabilir.kabloyu değiştirin,düzelmiyorsa tv ve receiverın scart soketlerini yeniden lehimleyin.kolay gelsin.

Merhaba.Uydudan gelen "AV" hattının,tv'nin dişi SCART adaptörlü girişine olan bir kötü temas da bu neticeyi(Cızırtı,hışırtı gibi) verebilir.Erkek SCART adaptör başının,tv üzerindeki dişi SCART yuvasına çok iyi oturmasını sağlarsanız da çoğu kez bu sorun kendiliğinden çözülüyor.Piyasada satılan SCART adaptörleri,her ne kadar standart da olsalar,yine de kalite farkına bağlı olarak tam olarak yerine geçmede,temas zorlukları,yerine tam olarak oturmada da bazen güçlükler olabiliyor.Tv cihazınız ve reciever(uydu) cihazınız çok yeniyse,bir lehim kopması,ayrılması olabileceğini pek de düşünmüyorum.Tv hoparlörünün konik kartonu(Membranı) üzerinde olan bir küçük tanecik(Lehim parçası,tel parçası,vb.) çalışma esnasında,sesle birlikte zıplayarak bu cızırtıyı da yapabilir.Diğer bir başka neden de,hoparlör konik kartonunun yırtılabilmesi,koniye bağlantı yapılan lehim bağlantısında bir aksaklık,lehimin bağlantısının kısmen bozulması olabilir.SCART'la ilişkili değilse eğer,bununla da ilgili olabilir.

Başımdan geçen benzer bir olayı anlatmaya çalışayım.SCART tam oturmadığında,kırmızı ve beyaz, yani sağ ve sol ses girişlerinden bir tanesi tam olarak temas etmezse eğer,ses hem mono hat olarak girebilir,hem de zayıf ve hışırtılı çıkar.Jaktaki mevcut toprak bağlantısının,kötü bir temasla girmesi(Kablonun görünmeden içinden kopabilmesı gibi)veya yüksek omajla temas edip girmesiyle de,kırmızı ve beyaz renkte olan stereo ses girişleri de topraksız olarak gireceğinden vınıltılar,hışırtılar bu şekilde de olabilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri