AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Ben de senin gibiyim SASEN.
Daha önce bu STK ile hiç uğraşmadığım için şemaya bağlı kalmak zorundayız.
Ama bu kondansatörün ters olması durumunda STK yanmaz. Ancak kondansatör yanabilir. Ya da ses bozulabilir.
Kondansatörün polaritesi üst uca gelen gerilimin polaritesi ile belli olur.

Yamyam hocam ben STK4221 amplinin montajını tamamladım.1uF Ero plaketteki elektrolitik kondansatörün yerine sığmadığı için şemadaki gibi 1uF 50v elektrolitik taktım.

Soğutucu ile STK4221 arasına silicon heat transfer mi süreyim(bende var) yoksa işlemcilerde kullanılam termal macunlardan mı almalıyım?

STK4221 Ampli devresinin bağlantıları çalıştırılması konusunda yapılması gerekenler gerekli ölçümler var mı?Varsa neler yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• STK4221 _AMPLI .jpeg
    STK4221 _AMPLI .jpeg
    166.4 KB · Görüntüleme: 7
  • STK4221_AMPLİ ARKA.jpeg
    STK4221_AMPLİ ARKA.jpeg
    149.7 KB · Görüntüleme: 7
  • Silicon heat transfer .jpeg
    Silicon heat transfer .jpeg
    41.3 KB · Görüntüleme: 7
O silikondan sürebilirsin. Ama işlemci iin kullanılan silikon gresler daha iyi tabii tercih senin.
STK ampliyi yerine takmadan önce sadece ve tüm PCB yi malzemeleri ve bağlantıları birkaç kere kontrol etmelisin.
Kazara PCB yi ters basmışsan ampliye voltaj verdiğin anda cortlar.
Veya voltaj girişleri falan ters olmamalıdır.
Gerekirse kalem ile işaretlemelisin.
Amplinin tam yerini belirleyip yükseltme aparatları ile yerine tam monte etmelisin. Ayrıca soğutucunun altına gelen alüminyum levhanın o bölümünü ya delmelisin ya da soğutucu içlerine gelen kısmını 4 köşe kesip çıkartmalısın.
Bundan sonra voltajları verip loudness ten gelen iki canlı ucu ampli inlerine bağlamak yetiyor.
Ancak daha önce yapılacaklar var..
Önce protection devresinin altta olanına tüm bağlantılarını yapacaksın.
Hoparlör konnectöründen 4 adet şase bağlantısını 4 adet kablo ile AMPLI PSU nun şase terminaline bağlayacaksın.
Protection devresinin uzaktan kontrol sw için kablo hazırlayacaksın.
READY LED için SW üstündeki lede bağlantı kablosu yapacaksın.
Önce protection devresine enerji verildiğinde röle çekiyormu bakacaksın.
Herşey normal ise ampli voltaj kablolarını ve hoparlör kablolarını protection devresine bağlayıp, buradan da ilgili hoparlör terminaline bağlayacaksın.

Yamyam hocam bugün amplinin bütün devrelerini söktüm.Taban sacına soğutucunun altına gelecek şekilde delikler deldim.Sonra bütün devreleri yeniden monte ettim.
STK4221 in arkasına eski AKAI nin arızalı STK sından söküp temizlediğim alüminyum parçayı biraz soğutucunun geri gitmesi gerektiği için STK 4221 ile soğutucu arasına koydum heralde bir sorun yaratmaz.
Soru :STK4221 in arkasındaki metal parça şase ile irtibatlıdır değil mi?

Sonra dediğiniz şekilde 4 adet HOP soketlerinin şaselerini PSU nun şasesine vidaladım.

HOP koruma 12V bağlantısı ve hop soket bağlantısını yaptım.SW kablosunu HOP korumadaki Jumper yerine konnektör ile irtibatlandırdım.

2.HOP korumayı denedim.(diğerini söküp 2.yi taktım).Ama çalışmadı.Röle çekmiyor.Kısa devre var mı diye kontrol ettim .Kısa devre göremedim.Yarın tekrar inceleyeceğim.Sizin önericeğiniz bir kontrol yöntemi var mı?

PPM V-LED için yaptığım LED&FAN devresini STK devresinin sağındaki boşluğa koydum ama daha delmedim.Size sorayım dedim.Orası uygun mu?(RESİM 2)

Ekli dosyalar

• Taban delikleri.jpeg
    Taban delikleri.jpeg
    129.8 KB · Görüntüleme: 11
  • STK montaj yeri.jpeg
    STK montaj yeri.jpeg
    212.7 KB · Görüntüleme: 12
  • HOP ve soket şase bağlantı.jpeg
    HOP ve soket şase bağlantı.jpeg
    196.9 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
HOP koruma devrlerinde hata olabilir iyice incele
PPM LED FAN için en uygun yer sol boşluktur.

2.HOP korumayı denedim.(diğerini söküp 2.yi taktım).Ama çalışmadı.Röle çekmiyor.Kısa devre var mı diye kontrol ettim .Kısa devre göremedim.Yarın tekrar inceleyeceğim.Sizin önericeğiniz bir kontrol yöntemi var mı?
OLASILIKLAR:
Bazı röleler yüksek akımlı bobinlere sahiptir. Düşük akımda yeterli güç elde edilebilen rölelerin mekanik aksamları daha hassas olduğu için daha pahalıdır.
Röleye seri bağlı 100 ohm direnç akım sınırlama yaptığı için röle bobininin akımını fazla düşürüyor olabilir.
Bu direnç kademe kademe 50 ohm, 22 ohm 10 ohm gibi dirençlerle değiştirilerek kontrol edilebilir.
Farkında olmadan bir eleman yanlış takılmış olabilir.
Örneğin entegre ters takılmış ise risklidir.
En son ihtimal entegre bozuk veya çalışmayan üretim olabilir.

OLASILIKLAR:
Bazı röleler yüksek akımlı bobinlere sahiptir. Düşük akımda yeterli güç elde edilebilen rölelerin mekanik aksamları daha hassas olduğu için daha pahalıdır.
Röleye seri bağlı 100 ohm direnç akım sınırlama yaptığı için röle bobininin akımını fazla düşürüyor olabilir.
Bu direnç kademe kademe 50 ohm, 22 ohm 10 ohm gibi dirençlerle değiştirilerek kontrol edilebilir.
Farkında olmadan bir eleman yanlış takılmış olabilir.
Örneğin entegre ters takılmış ise risklidir.
En son ihtimal entegre bozuk veya çalışmayan üretim olabilir.
Yamyam hocam sabahtan beri bu HOP koruma beni deli etti.Entegreyi değiştirdim.Entegre sağlammış.Diğer parçaları test ettim.Yaptığım ölçümlerde her şey normal.Sonra röle bacağını ölçtüğümde 11,38V vardı.Devreye 12V giriyor ama röle bacağında 12V olmuyor.Ben de Led&fan devresinden 12,50V olarak ayarlayınca röle açtı.Sonra sizin dediklerinizi okudum.Tekrar led fan devresi çıkışını 12V yaptım .Elimde 82R 2w direnç vardı onu denedim.Daha iyi oldu.
Fakat aklıma takılan bir şey var.Röle açmasına açıyor ama ledlere giden voltajları ölçtüğümde direnç bacaklarında 11,50 civarında Röle sw basınca 2K2 direnç bacağındaki 11,50V 3,50V a düşüyor.Bu gerilim led için fazla değil mi?

Ekli dosyalar

• SP_PROTECTOR-UNIT1.png
    SP_PROTECTOR-UNIT1.png
    47.5 KB · Görüntüleme: 7
12V a 2.2k bağlayıp bir lede takarsan led normal çalışır.
Buradaki ölçümlerin ölçü aletinin iç direncinden dolayı hatalı olabilir.
Önemli olan bu değerlerde bir led üzerinden geçebilecek max. akımdır.
Dolayısı ile sorun yoktur.
Röle direncini birazcık daha küçük takabilirsin. Takribi 22 ohm ila 47 ohm arası iyi olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri