AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Her devreyi lehim ile kaplamak zorunluluğu yok. Ancak korrozyon olasılığı veya güç kaynakları gibi akım devrelerinde kaplama iyi olacaktır.
Bir de PAD'lerin lehim ile kaplanmasını öneririm. Lehim yapılırken olası hatalar önlenir.
Deliklerini deldiğin devreleri lehim kaplarken sıkıntı olmaz. Ancak deliklere pasta kaçar. Bunları temizlediğin sürece sıkıntı olmaz.
Tamam buna dikkat ederek besleme devresini de kaplayacağım.Teşekkürler hocam.

TEST ve ÖLÇÜM PROSEDÜRLERİ:
2X12V simetrik ve 12V röle gerilimleri için güç kaynakları tamamlandığında önce bu güç kaynakları ölçülecektir.
12V röle beslemesi yeterli akımı verebildiği takdirde, kalite faktörü önemli değildir.
2X12V PSU'nun gürültü faktörü önemli olduğu için PC bazlı osiloskop kullanımı uygundur.
Güç kaynaklarından iyi netice alındıktan sonra, INPUT BOARD giriş devresinin ölçümleri yapılacaktır. Bu ölçümler son derece hassas olduğu için farklı bir konu altında incelenmesi gerekmektedir.
Ölçümlerde kullanılacak kabloların bile gürültü faktörüne etkileri önemlidir. Bu sebeple kullanılacak kabloların belli kalitede olması gerekmektedir.
Sistemin bir PC ile doğrudan irtibatlı olması PC line giriş ve çıkış için iki adet kablo temini gerekmektedir. Aynı zamanda farklı giriş cihazları için örneğin bir CD oynatıcı için gerekli ara kablolar temin edilmelidir.

Yamyam hocam besleme devresini yaptım.Buradaki trimpotlar çok turlu olamaz mı?Kullanım alanı olarak uygun değil midir?BOURNS 5K trimpotum var da.Tek turlu yok elimde.Almam gerekecek.

Ekli dosyalar

• P_20221205_195825_1.jpg
    P_20221205_195825_1.jpg
    210.6 KB · Görüntüleme: 13
Yamyam hocam besleme devresini yaptım.Buradaki trimpotlar çok turlu olamaz mı?Kullanım alanı olarak uygun değil midir?BOURNS 5K trimpotum var da.Tek turlu yok elimde.Almam gerekecek.
Olur olur.
Daha iyi ayar yapabilirsin. Ama daha pahalı diye gerek yok demiştim.

Olur olur.
Daha iyi ayar yapabilirsin. Ama daha pahalı diye gerek yok demiştim.
Ben de iyi olsun diye 4 adet almıştım Siz öyle deyince acaba tek turlu ile çok turlunun kullanım alanları mı farklı diye düşünmüştüm.

Ben de iyi olsun diye 4 adet almıştım Siz öyle deyince acaba tek turlu ile çok turlunun kullanım alanları mı farklı diye düşünmüştüm.
Tek turlular genellikle kabaca ayar için kullanılırlar. Değer kaçağı daha fazladır.
Çok turlular daha hassas ayarlama için kullanılmaktadır. Değer kaçağı trimpotun mekanik yapısı ile ilgili olmak koşulu ile fiyat belirleyici unsurdur.
Buradaki değer kaçağı tüm trimpot ve potlarda bulunmaktadır.
Örneğin 10k lık bir trimpotun tam 5k değerinde ayarlanması anında trimpotların mekanik kaymalarından dolayı kayma yapabilmektedirler.
Bu sebeple bazı trimpotlar tek turlu dahi olsa pahalı olmaktadır.

Bu devrenin montajını bitirdim,pasta ve çörekleri temizledim hocam.Sadece lehim kaplama yaparken oluşan lehim toplanma ve kabarıklıklar estetik açıdan hoş durmuyor.Onu bir türlü çözemedim.

Elimden geldiğince iyi malzeme kullandım bakalım ölçümler bize ne değerler verecek?

Bu arada sizin değişik bacak ölçüsü için PAD koymanızın ne kadar gerekli olduğunu yaşayarak görmüş oldum.😊

Ekli dosyalar

• P_20221205_205330_1_1.jpg
    P_20221205_205330_1_1.jpg
    290.5 KB · Görüntüleme: 13
  • P_20221205_205803_1.jpg
    P_20221205_205803_1.jpg
    340.4 KB · Görüntüleme: 12
  • P_20221205_205514.jpg
    P_20221205_205514.jpg
    198.9 KB · Görüntüleme: 11
Bu devrenin montajını bitirdim,pasta ve çörekleri temizledim hocam.Sadece lehim kaplama yaparken oluşan lehim toplanma ve kabarıklıklar estetik açıdan hoş durmuyor.Onu bir türlü çözemedim.

Elimden geldiğince iyi malzeme kullandım bakalım ölçümler bize ne değerler verecek?

Bu arada sizin değişik bacak ölçüsü için PAD koymanızın ne kadar gerekli olduğunu yaşayarak görmüş oldum.😊
Şipirdek.
Kaplama yaparken lehim toplanması bakır kısmın yeterince ısıtılamamasından kaynaklanır. Burada havyanın sıcaklığından değil gücünden bahsetmek doğru olur.
Yani doğru bir kaplama için 280'C sıcaklığındaki 30W havya değil, 250'C sıcaklığındaki 60W havya daha işlevseldir.
Şimdilik lehim kaplama konusunda kötü bir unsur görülmemektedir. Sadece elemanları lehimlerken iyi lehim yapılırsa sorun olmaz.
Tüm lehim aralıklarındaki pastalar önemlidir. Buradan trimpot aralıklarında bazı şüphelerim vardır.

Tamamdır.
Zaten bu gibi şeyler çalışma esnasında belli olacaktır.
Devreyi test etmek için 2X12V trafoyu bağlayıp çıkış voltajlarını +/-12V a ayarlayabilirsin.
Daha sonra 500mA civarı akım çekip ripple ölçülerine bakacağız.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri