AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Trafo sargılarını iyice ölç.
turuncu turuncu arası az omaj. Takribi 5-10 ohm
Siyah ve turuncular arasında sonsuz omaj olması lazımdır.
Siyah ile maviler arasında da turuncular kadar omajdan biraz daha fazla ohm olabilir. 10-15 gibi. Ama telleri kalın ise daha az omaj göstermelidir.

LED FAN devresinde iki turuncu kullanılacak. Ancak turuncu kablolar diğer kablolarla ilişkili olmamalıdır.
Eğer trafomuzda 2X13V sargı olsaydı LED FAN devresinde köprü diyot değil, iki adet normal diyot kullanacaktık. Önceki koruma devresinde köprü diyot kullanmış ama 2X voltajdan alınınca bu voltajın orta ucu şaseye bağlı olunca bazı köprü diyotlar kısa devre gibi olmuşlardı.

Son düzenleme:
Trafo sargılarını iyice ölç.
Siyah ile maviler arasında da turuncular kadar omajdan biraz daha fazla ohm olabilir. 10-15 gibi. Ama telleri kalın ise daha az omaj göstermelidir.

LED FAN devresinde iki turuncu kullanılacak. Ancak turuncu kablolar diğer kablolarla ilişkili olmamalıdır.
Eğer trafomuzda 2X13V sargı olsaydı LED FAN devresinde köprü diyot değil, iki adet normal diyot kullanacaktık. Önceki koruma devresinde köprü diyot kullanmış ama 2X voltajdan alınınca bu voltajın orta ucu şaseye bağlı olunca bazı köprü diyotlar kısa devre gibi olmuşlardı.
Turuncu turuncu arası 15 ohm civarı .Diyot konumunda da ötüyor.
2 turuncuyu siyah uçla ayrı ayrı ölçtüm ne omaj var ne diyot konumunda ötme hiç bir değer yok.

Mavi siyah arası da her ikisinde de 15 civarı ohm okunuyor.Ayrıca diyot konumunda ötüyor.

Peki ben turuncu ve siyah arasında nasıl 13V ve 5 V ölçebiliyorum hocam?Normal mi bu?

Peki ben turuncu ve siyah arasında nasıl 13V ve 5 V ölçebiliyorum hocam?Normal mi bu?
Normal değil.
Ancak normal olmayan senin ölçü aletin olabilir.
Sen olabilirsin.
Yani AC ölçtüğün için diğer tellere temas gibi durumlarda elinden etkileniyor olabilir.
Buradaki en doğru ölçüm sargılar arası izolasyon ölçümüdür. Mega ohmlar seviyesinde ölçülür. Ancak sargılar arası kapasitif etkileşim olduğu için AC de bu kapasiteden dolayı yanıltıcı ölçümler olabilir.
Sadece siyah ile turuncular arasına tek tek araba lambası (SOFFİT) bağlayıp test etmek en sağlıklısıdır.
Gerçekten 13V ve 5V gibi ölçtüğün tellerde lamba yanıyorsa ölçüm doğrudur.
Lamba az ya da çok hiç yanmıyorsa sen yanlışsındır.

Normal değil.
Ancak normal olmayan senin ölçü aletin olabilir.
Sen olabilirsin.
Yani AC ölçtüğün için diğer tellere temas gibi durumlarda elinden etkileniyor olabilir.
Buradaki en doğru ölçüm sargılar arası izolasyon ölçümüdür. Mega ohmlar seviyesinde ölçülür. Ancak sargılar arası kapasitif etkileşim olduğu için AC de bu kapasiteden dolayı yanıltıcı ölçümler olabilir.
Sadece siyah ile turuncular arasına tek tek araba lambası (SOFFİT) bağlayıp test etmek en sağlıklısıdır.
Gerçekten 13V ve 5V gibi ölçtüğün tellerde lamba yanıyorsa ölçüm doğrudur.
Lamba az ya da çok hiç yanmıyorsa sen yanlışsındır.
Tamam hocam yarın bu lamba ölçümünü yapacağım.Teşekkürler.

Hocam bende 12v araç ampulü vardı onunda tarafoyu test ettim.Resimlerde de gösterdim.
Turuncu -Turuncu 13v var ve ampulü yakıyor
Turuncu -Siyah ölçümde 13 v var ama ampulü yakmıyor.
diğer turuncu kablo için de durum aynı.

Ekli dosyalar

• P_20221126_121606.jpg
    P_20221126_121606.jpg
    177.4 KB · Görüntüleme: 4
  • P_20221126_121625.jpg
    P_20221126_121625.jpg
    181.3 KB · Görüntüleme: 5
  • P_20221126_121947.jpg
    P_20221126_121947.jpg
    219.3 KB · Görüntüleme: 4
  • P_20221126_122011.jpg
    P_20221126_122011.jpg
    226.8 KB · Görüntüleme: 2
  • P_20221126_122027.jpg
    P_20221126_122027.jpg
    232.7 KB · Görüntüleme: 4
İşte ben adamı böyle köteklerim :D 🔨
Demekki gerçek 13V iki turuncu kabloda.
Diğer ölçümler, neyi ölçtüğünü bilmeyen ölçü aletinin veya senin ölçümdeki hatalarındır.
Eğer siyah kablo ile turuncu kablolar arasında kilo ohmlar mertebesinde olsa da direnç görmüş olsaydık o zaman 33V sargılarından 13V sargısına kaçak var diyebilirdik.

İşte ben adamı böyle köteklerim :D 🔨
Demekki gerçek 13V iki turuncu kabloda.
Diğer ölçümler, neyi ölçtüğünü bilmeyen ölçü aletinin veya senin ölçümdeki hatalarındır.
Eğer siyah kablo ile turuncu kablolar arasında kilo ohmlar mertebesinde olsa da direnç görmüş olsaydık o zaman 33V sargılarından 13V sargısına kaçak var diyebilirdik.
Olsun kötek yedik ama içim rahat gerçek neymiş test ederek öğrenmiş oldum.😀

Olsun kötek yedik ama içim rahat gerçek neymiş test ederek öğrenmiş oldum.😀
Ben bilimsel gerçekleri arkadaşlarımın kafasına vura vura bizzat test ettirerek öğretmeye çalışırım.
Başka forumlarda genellikle dedikodu ile çözülmeye çalışılır. Her kafadan bir ses çıkar ama her bir sesin notası farklıdır.

Yamyam Hocam ben SP_PROTECTOR UNIT ile LED&FAN UNIT PCB lerini bastım deldim.Sizden ricam müsait olduğunuzda devre elemanlarının değerlerini yazabilir misiniz?

Aldığımız telekom röleler küçükmüş ,bende 12v 5A röle vardı.Bacak mesafesi tam uyuyor.Onu takacağım.

Bu PCB baskılar bu sefer beni çok uğraştırdı.Nedense devreyi ütü ile bakır plakete geçirdikten sonra bir bakıyorum yollar e PAD lerin çoğu hep kısa devre .Tek tek düzeltip öyle erittim.Böyle olunca da estetik açıdan güzel durmuyor.Buna çözüm bulmam lazım. Sizce bu toner neden kağıt üzerindeki ölçülerdeki gibi bakıra geçmiyor?Tonerde yayılma oluyor.Sizde bunun formülü var mı? :D

Ekli dosyalar

• SPprotector ve FAN PCB.jpg
    SPprotector ve FAN PCB.jpg
    335.6 KB · Görüntüleme: 12
  • LED&FAN_UNIT.png
    LED&FAN_UNIT.png
    36.4 KB · Görüntüleme: 10
  • SP_PROTECTOR-UNIT.png
    SP_PROTECTOR-UNIT.png
    38 KB · Görüntüleme: 9

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri