AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Dİğer devreler için aldığım bakır plaketler yolda gelemedi bir türlü o nedenle hala basamıyorum diğer devreleri.
Kondansatörler de 1000uF ve 47uF başka yerden gelecek.Cumartesi almıştım ses yok.
Yamyam hocam KEMET diye satılanların üzerinde EVOX yazıyor.Bu görsel hatası mı,yoksa KEMET EVOX olarak da mı üretiyor?Bilginiz var mı?
EVOX belli bir standardı temsil ediyordu yanlış hatırlamıyorsam.
KEMET ise üretici firma.

Yamyam Hocam ben Ampli PSU için birçizim denemesi yaptım.Bir bakar mısınız?Ne doğru ne yanlış?

Yanlız aklıma takılan bir konu var.Bizim ampli devresinde 2 adet STK086 olacak.Bu devrelerin çekeceği akım için 33V 1W zener yeterli akımı sağlayabilecek mi?

Ekli dosyalar

• AMPLI_PSU.png
    AMPLI_PSU.png
    23.7 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Yamyam Hocam ben Ampli PSU için birçizim denemesi yaptım.Bir bakar mısınız?Ne doğru ne yanlış?

Yanlız aklıma takılan bir konu var.Bizim ampli devresinde 2 adet STK086 olacak.Bu devrelerin çekeceği akım için 33V 1W zener yeterli akımı sağlayabilecek mi?
KÖTEK 🔨
Ampli direkt zenerle çalışmayacak. Ampli sadece köprü diyot ve iki kondansatörden alınan regülesiz 2X33V ile direk çalışacaktır.
33V zener diyot STK ların pre beslemesinin regülasyonu içindir.

KÖTEK 🔨
Ampli direkt zenerle çalışmayacak. Ampli sadece köprü diyot ve iki kondansatörden alınan regülesiz 2X33V ile direk çalışacaktır.
33V zener diyot STK ların pre beslemesinin regülasyonu içindir.
Ben de bir türlü anlayamıyordum.Şimdi oldu.Bu devreyi imha edebilirim:D

Ben de bir türlü anlayamıyordum.Şimdi oldu.Bu devreyi imha edebilirim:D
Benim ampli PCB dosyasındaki iki kondansatörlü PCB yi kullanacaksın.
Her STK için 2 adet olmak üzere toplamda 4 adet zener diyot kullanacaksın.
Bu diyotlar STK086 pleketi üzerinde olacak.

Yamyam hocam bakır plaketler gelene kadar elimdeki plakete SP_PROTECTOR devremizi bastım.LM1875 Amplimizde 2x18V ile devremizi çalıştırmıştık.Şimdi trafomuz 2x33V bir de13V çıkışı var .Ayrıca 2x12v besleme devremiz var.Hangisini kullanacağız?

Bu arada aldığım 1000uF e 47uF kondansatörlerin daha bugün faturasını kestiler .1 Hafta oldu hala yollayacaklar.Diğer plaketler yarın elime ulaşır diye tahmin ediyorum.

Ekli dosyalar

• Trafo_voltaj.png
    Trafo_voltaj.png
    1.9 MB · Görüntüleme: 7
  • SP_PROTECTOR1.png
    SP_PROTECTOR1.png
    34.3 KB · Görüntüleme: 10
YAPIM AŞAMASI ve İLK YAPILACAKLAR.
1) 12V röle besleme devresi yapılacak. LED&FAN ünit devresi. Ana trafonun 13V çıkışı kullanılacak.
2) 2X12V tam regüle devresi yapılacak ve testlerden geçirilecek.
3) Input kartı yapılacak ve testlerden geçirilecek.
4) Tone kontrol devresi yapılacak ve testlerden geçirilecek.
5) Loudness devresi yapılacak ve teslerden geçirilecek.
6) ton kontrol ve loudness kartının zorunlu bulunduğu yerler dolayısı ile bazı yerleşim ölçümleri ve prosedürler yerine getirilecektir. En ideal olan, 2X12V besleme devresinin yerinin tespiti olacaktır.
Yamyam hocam bakır plaketler gelene kadar elimdeki plakete SP_PROTECTOR devremizi bastım.LM1875 Amplimizde 2x18V ile devremizi çalıştırmıştık.Şimdi trafomuz 2x33V bir de13V çıkışı var .Ayrıca 2x12v besleme devremiz var.Hangisini kullanacağız?
Protector devresi için 12V kullanılacak. Röle beslemesi için yapılacak olan LED&FAN devresi ile çalıştırılabilir. İstenirse ayrı bir 12V devresi kullanılabilir.
STK086 ların çıkış gerilimleri yüksek olduğundan dolayı O/V koruması protector devresine son eklemiş olduğum trimpot ile ayarlanabilir.
Voltaj karşılaştırmalı koruma için protector devresinin voltajının da yüksek olması gerektiği için, bu uygulamayı bu şekilde yapmamız gerekiyor.

NOT:
Resimdeki koruma devresinde ayar trimpotu bulunmuyor. Benim çizimlerde olması lazım.

Resimdeki koruma devresinde ayar trimpotu bulunmuyor. Benim çizimlerde olması lazım.
Sizin devreyi buldum.Benim demin gönderdiğim LM1875 de kullandığım sizin üzerinde düzeltmeler yaptığınız devreydi.
Ben LED&FAN devresini de yapayım o zaman.

Benim kullandığım devrede 7812 regüle kullanmıştık.Sizin devreyi kullanacaksak LED&FAN devresini yapınca işlem tamamlanıyor zaten. 7812 ye gerek kalmıyor.

Bu sizin LED&FAN devresi aynen yapıyorum herhangi bir değişiklik olmayacak değil mi?

Ekli dosyalar

• SP-PROTECTOR.png
    SP-PROTECTOR.png
    52.2 KB · Görüntüleme: 8
  • LED&FAN UNIT.png
    LED&FAN UNIT.png
    28.1 KB · Görüntüleme: 9
Benim kullandığım devrede 7812 regüle kullanmıştık.Sizin devreyi kullanacaksak LED&FAN devresini yapınca işlem tamamlanıyor zaten. 7812 ye gerek kalmıyor.

Bu sizin LED&FAN devresi aynen yapıyorum herhangi bir değişiklik olmayacak değil mi?
PCB leri aynen yapabilirsin. Koruma devresindeki trimpot 25k idi. 20k da kullanılabilir.
LED&FAN devresi çok amaçlı olduğu için 2 adet trimpot konulmuştur. Tek 12V gerektiğinde tek bir trimpot yeterlidir. Eğer sıcaklığa bağlı fan devrini artırmak istersen iki trimpot artı 60'C lik termik kullanabilirsin. Daha önce yapıp test etmiştik.
STK ların soğutucularında FAN kullanacaksan bu devreden bir tane daha yapmalısın.

Yamyam hocam kafamda bazı sorular oluşunca ben trafoyu yeniden ölçtüm. Sonuç şöyle çıktı.
Mavi - Siyah arası 33,7V
diğer Mavi - Siyah arası 33,7V burada sorun yok.

12V alacağımız uçlar arası :

Turuncu - Siyah 13,7V
Diğer Turuncu -Siyah 5,7V

Ayrıca
Turuncu -Turuncu 13,6V

Aslından kafama takılan konu şu ,biz LED&FAN UNIT devresinde hangi uçları kullanacağız.

Turuncu -Turuncu mu?
Turuncu-Siyah mı?

Diğer Turuncu - Siyah ucu ölçünce trafonun 5V verdiğini de gördüm.İlk ölçümde hep 12V a odaklanınca 5V verebileceğini düşünmedim.Bir de iki kablo da turuncu renk olunca farklı voltaj olabileceğini düşünmedim.

Bizim daha önce LM1875 li amplide benim kullandığm hoparlör koruma devresinin şaseleri ground şase olmayınca diyotlar falan patlamıştı diye hatırlıyorum sonra siz bana köğrü diyot yollarında bazı kesip biçmeler yaptırmıştınız diye hatırlıyorum. Oradan aklıma takıldı .Onun için tekrar ölçüm yapıtım sonuçlar böyle çıktı.

Yanlış bir bağlantı yapmamak için size danışmak istedim.

Ekli dosyalar

• 13V-5Vuç.png
    13V-5Vuç.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20