AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
STK4221 için maximum 65V diyor.O zaman sorunumuz yok.Teşekkürler.
Bu arada aklıma geldi.
Gürültü testinde elinle test yaptın mı.
Amplimizin volüme potu max açık iken ve PC de okunan gürültü velli seviyede iken ton kontrol devresine parmağımızla yaklaşılır. Entegrenin üzerine veya kondansatörlerin üzerine dokunulur. Gürültü artışı oluyor mu dikkatlice gözlemlenir.
Aynı test DSL için de yapılır.
Parmağımızı yaklaştırdığımızda veya dokunduğumuzda gürültü seviyemizde artış görülüyorsa bu devrelere shield yapılması önerilir.

Konu Sah

sasen1

Katılımcı Üye
Ben parmağımı hem ton kontrolde hem de Loudness devresi üzerinde komponentlere çok yaklaştırdım ama ADOBE de herhangi bir yükselme olmadı.Ama yine de SHIELD yapmayı düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Ben parmağımı hem ton kontrolde hem de Loudness devresi üzerinde komponentlere çok yaklaştırdım ama ADOBE de herhangi bir yükselme olmadı.Ama yine de SHIELD yapmayı düşünüyorum.
SHIELD'den zarar gelmez.
Ben daha önce yapmış olduğum devrelere de shield yapmamıştım.
Ancak en son yapmış olduğum amplide SYS GAIN'i yüksek tuttuğum için acaip gürültü oluyordu. O yüzden o devreye shield yapmıştım.

Konu Sah

sasen1

Katılımcı Üye
Yamyam hocam STK4221 ampli devresindeki bobin hava nüveli bobin bu bobinin tel kalınlığı 1mm mi olmalı?Devre şemasında bobin değerini 3uH olarak vermiş.Biz bu hava nüveli bobin yerine 3uH kondansatör tip bobin kullansak aynı görevi görür mü?

Ekli dosyalar

• stk4221-PCB Cli.png
    stk4221-PCB Cli.png
    240.3 KB · Görüntüleme: 6

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Yamyam hocam STK4221 ampli devresindeki bobin hava nüveli bobin bu bobinin tel kalınlığı 1mm mi olmalı?Devre şemasında bobin değerini 3uH olarak vermiş.Biz bu hava nüveli bobin yerine 3uH kondansatör tip bobin kullansak aynı görevi görür mü?
Görür.
Önemli olan o bobinden geçebilecek max akım seviyesi ve bobinin tel çapının buna tahammül edebilmesidir.
Senin aldığın bobinler 3uH ve 4A olduğuna göre ve STK4221 için max çıkış gücünde 4A civarı akım akacağına göre, o bobinler rahatlıkla kullanılabilir demektir.
Ancak sen istersen AKAI'den söktüğün bobinleri bile kullanabilirsin.
Sonuçta bu bobinler belli amaçlar için kullanılmaktadır.

Konu Sah

sasen1

Katılımcı Üye
Senin aldığın bobinler 3uH ve 4A olduğuna göre ve STK4221 için max çıkış gücünde 4A civarı akım akacağına göre, o bobinler rahatlıkla kullanılabilir demektir.
Yok hocam benim aldığım bobinler 10uF 4A .Akai amplininkilerin de tur sayısı tutsun diye bir tanesini açıp yeniden sardım.12mm çapında 23 tur diyor ben 12mm çapınca sarınca 17 tur oldu.Tel yetmedi.

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Yok hocam benim aldığım bobinler 10uF 4A .Akai amplininkilerin de tur sayısı tutsun diye bir tanesini açıp yeniden sardım.12mm çapında 23 tur diyor ben 12mm çapınca sarınca 17 tur oldu.Tel yetmedi.
Hazır aldığın bobin nüve üzerine sarılmıştır.
Nüve endüktansı artıracaktır. Dolayısı ile hava çekirdekli bir sarım ile nüve üzerine yapılan sarım aynı olmaz.
Benim almış olduğum bobinler ise her tarafı kapalı ferrit çekirdekli olduğu için az sarımla daha yüksek endüktans elde edilmiştir.

Forum istatistikleri

Konular
123,658
Kullanıcılar
441,732
Son üye
esma sultan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler