AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Gablolar tamamlanınca ölçüm işlerine girişiriz.
Tüm devrelerin giriş ve çıkış bağlantıları hazır olmalıdır.

Yamyam hocam bugün yaptıklarım:

1-INPUT devresi şase bağlantılarını düzelttim.
2-INPUT devresi op-amp besleme kablosunda eksik yaptığım şase kablosunu yaptım.
3-SW devresi ve TON kontrol devresi tabana çok yakın olduğu için her hangi bir kısa devre oluşmaması için bant yapıştırarak izolasyon yaptım.Bir sakıncası yoktur heralde.
4-10K ve 50R direnç bağlı jakları hazırladım.
5-INPUT devresi inputları için 2 adet blendajlı kablo hazırladım.

Başka eksiğimiz kaldı mı?

Sorularım:
1-Bu blendajlı kablolar hangi devrelere bağlanacak?
2-Besleme devresi çıkış voltajı 1A test ederken 13,5V olarak ayarlamıştık.Şimdi 15V a çıkaracak mıyız?Yoksa 13,5V da mı kalacak?
3-Ana ses potans devresinin uçlarını benim için yazmıştınız.Devre üzerinde 2 uç daha var onlar ne için? Biz bu uçlara bir bağlantı yapacak mıyız?(RESİM-5)
4-INPUT devresinde kullanacağımız giriş e çıkış jaklarının rölelerine nasıl 12V vereceğiz?

Ekli dosyalar

• şase bağlantıları.jpeg
    şase bağlantıları.jpeg
    119.2 KB · Görüntüleme: 6
  • izolasyon bandı.jpeg
    izolasyon bandı.jpeg
    153.5 KB · Görüntüleme: 7
  • 50R ve 10K jaklar.jpeg
    50R ve 10K jaklar.jpeg
    172.8 KB · Görüntüleme: 12
  • blendajlı kablolar..jpeg
    blendajlı kablolar..jpeg
    171.5 KB · Görüntüleme: 32
  • POT1.jpeg
    POT1.jpeg
    259.2 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Sorularım:
1-Bu blendajlı kablolar hangi devrelere bağlanacak?
2-Besleme devresi çıkış voltajı 1A test ederken 13,5V olarak ayarlamıştık.Şimdi 15V a çıkaracak mıyız?Yoksa 13,5V da mı kalacak?
3-Ana ses potans devresinin uçlarını benim için yazmıştınız.Devre üzerinde 2 uç daha var onlar ne için? Biz bu uçlara bir bağlantı yapacak mıyız?(RESİM-5)
4-INPUT devresinde kullanacağımız giriş e çıkış jaklarının rölelerine nasıl 12V vereceğiz?
CEVAPLARIM:
1) Bu blendajlı gablolar test amacıyla ampliye ve PC'ye giriş için kullanılacaktır. Bu kabloların şaselemeleri yanlış yapılmış. Şaseler precişın tarafında bağlı olacak input kartına giden uçların şaseleri boşta olacak.
Ayrıca her iki ucu precişın olan ve input kartından ton kontrol girişine kadar sinyal taşıyıcı kablo da lazım.
2) PSU şimdilik 13.5V ta kalsın.
3) Bu uçlar bizim amacımız için kullanılmayacak.
4) Gerek input devresinde gere ise loudness kartı üzerindeki tüm röleler SW takımı vasıtasıyla kontrol idlecektir.
Örneğin loudness fonksiyonu SW takımında hangi sw ise o sw e basıldığında ilgili röleyi çekecektir. Ya da HF COMP rölesi çalıştırılmak isteniyorsa bu SW ön panelde hangisi ise o switche basıldığında bu röleye 12V verecektir.
İNPUT board kartında bulunan ve en soldaki iki röle şimdilik özel amaçlı SW ler ile kontrol edileceklerdir.
Hani senin sonradan satın aldığın SW ler. Bu switclerden birisine basılınca bir röle diğeri ise diğer röleyi çekiştirecek. Bu rölelere giden ve yapmış olduğun iki kablo sinyal götürecektir.
Bu sinyaller önce ton kontrol çıkışından, sonra da loudness ünit çıkışından alınacaktır.

Test ve montaj prosedürleri için konumuz açılmış olup, gerekli test ve ölçümleri bu başlık altında inceleyeceğiz.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/modifiye-ampli-test-ve-tasarım-prosedürleri.148631/

Son düzenleme:
Yamyam hocam merhaba,bugün kabloları presicion tarafı blendaj bağlı olarak yeniden yaptım.2 ucu presicion olan blendajlı kabloyu da yaptım.Bunun da bir ucu blendaj bağlı.Kullanacağımız 2 röle için 2 switch 12V bağlantısını yaptım.
Gönderdiğim ampli resmi üzerinde bağlantıları anlatırsanız sevinirim.

Bu arada yeni açtığınız başlık altında devam edeceğiz heralde.Sizin yönergelerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• bağlantılar.jpeg
    bağlantılar.jpeg
    186 KB · Görüntüleme: 11
  • switch.jpeg
    switch.jpeg
    196.8 KB · Görüntüleme: 10
  • Kablolar.jpeg
    Kablolar.jpeg
    150.7 KB · Görüntüleme: 10
İlk aşamada L/N input devresinin gürültü faktörünü ölçeceğiz.
Bunun için daha önce alınmış olan RCA-3.5mm jaklı kabloları kullanacağız.
Bu kabloların lale uçları devremizin PC monitör jaklarına bağlanacak ve bir PC den burasının karakteristiği ölçümlenecektir.
1) Kablolamayı doğru şekilde PC line in'e irtibatla.
2) Function girişlerinden birisine bir sinyal kaynağı örneğin bir CD player bağlayarak CD çalınan eseri PC de adobe ile izle.
CD'deki eseri PC de izleyebiliyor ve seviyeleri görebiliyorsan ilgili konuya giriş kartımızın çizim resmini ekleyerek benden yönerge bekle.

Suçluyu buldum hocam.1. LED&FAN devresinin pin header bacakların padler arasında kısı devre.Kısa devreyi kaldırdım 100nF KEMET i her ihtimale karşı Wima ile değiştirdim.Sonra ölçümleri yaptım .Diğer LED&FAN da sağlam.
Sonra besleme devresini bağladım o da 13,5V olarak çalışıyor.Ölçümler sonunda SW devresine 12V verdim.SW leri basınca 12V u İNPUT röle girişlerinde okudum.AMA SW lerin şak şuk sesinden röle sesi duyamadım umarım çalışıyordurArkası yarın :D Yorucu bir gün oldu benim için.Teşekkür ederim.

PSU nun da montajını düzelttim.

Ekli dosyalar

• Besleme eksi.jpeg
    Besleme eksi.jpeg
    204.9 KB · Görüntüleme: 8
  • Besleme artı.jpeg
    Besleme artı.jpeg
    211.9 KB · Görüntüleme: 3
  • 2.ledfan12V.jpeg
    2.ledfan12V.jpeg
    266 KB · Görüntüleme: 9
  • 1.ledfan12V.jpeg
    1.ledfan12V.jpeg
    276.5 KB · Görüntüleme: 10
Yamyam hocam bugün AKAI amplinin trafosunu ölçtüm.AC ölçümde her iki uçtan da 35,2V AC okunuyor.(Bizim bu bölgede elektrik trafosunu yenilediler voltajlar da biraz yükseldi.Daha önce 33V ölçtüğümüz trafo bundan mı 35V a çıktı?)PSU çıkışını ölçüğümde de 48,8V DC okunuyor.

STK4221 entegrenin datasheetinde önerilen besleme 45V 8 ohm için diyor.Bu yaklaşık 4V luk fazlalık bizim gürültü seviyemizi olumsuz olarak etkileyecek mi?

Ekli dosyalar

• TRAFO AC.jpeg
    TRAFO AC.jpeg
    143.1 KB · Görüntüleme: 1
  • TRAFO AC 2.jpeg
    TRAFO AC 2.jpeg
    147.6 KB · Görüntüleme: 0
  • PSU Artı.jpeg
    PSU Artı.jpeg
    122.3 KB · Görüntüleme: 0
  • PSU Eksi.jpeg
    PSU Eksi.jpeg
    151.1 KB · Görüntüleme: 2
  • STK4221voltage.png
    STK4221voltage.png
    58.3 KB · Görüntüleme: 2
Gürültü seviyemizi etkilemez. Bilakis tam güç alınmasını sağlar.
Önemli olan STK4221in max kaç volta tahammül edebildiğidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri