AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Olmamış.
input_op-amp (1).png

Op-amp giriş şasesini mümkün mertebe düz hat ile ana şase yoluna birleştir.
Ben yanlış anlamışım.Haklısınız zaten o pin header konnektörler op-amp devresinin devamı line şasesine bağlı olmaz.Bu şase bağlantısı düzelttim .Ayrıca diğer şase kannektör bağlantısını yaptım ama röle şasesinden ayrı.

Ekli dosyalar

• input_op-amp2.png
    input_op-amp2.png
    49 KB · Görüntüleme: 2
Ben yanlış anlamışım.Haklısınız zaten o pin header konnektörler op-amp devresinin devamı line şasesine bağlı olmaz.Bu şase bağlantısı düzelttim .Ayrıca diğer şase kannektör bağlantısını yaptım ama röle şasesinden ayrı.
Tamamdır.
Şimdi yine herhangi bir functıon girişinden girip L ler L lere gidecek, R ler R lere gidecek şekilde gontrol et.
Tüm hatlar tamamsa devreyi basabilirsin.

Tamamdır.
Şimdi yine herhangi bir functıon girişinden girip L ler L lere gidecek, R ler R lere gidecek şekilde gontrol et.
Tüm hatlar tamamsa devreyi basabilirsin.
Kontrol ettim sorun yok.Sayenizde güzel oldu.Lehim yüzeyinden op-ampı lehimleme seçeneği şık olmayacaktı.Kanıma girip bana düzelttirdiğiniz için teşekkür ederim.Yamyam hocam.:)

Kontrol ettim sorun yok.Sayenizde güzel oldu.Lehim yüzeyinden op-ampı lehimleme seçeneği şık olmayacaktı.Kanıma girip bana düzelttirdiğiniz için teşekkür ederim.Yamyam hocam.:)
Şimdi PCB yi basabilirsin.
DİKKAT:
PCB yi bastıktan sonra hiçbir malzeme lehimlenmeyecek.
Sadece bakır yollar veya isteğe göre PAD'ler lehim ile kaplanacak.
Sonra malzemelerin ölçüm işlemleri tamamlanacak.
Özellikle röleler ohm kademesinde hassas olarak ölçülmelidir. Bu röleler uyduruk olduğu için temas sorunları olabiliyor. Temas sorunu olan bir rölenin senin montajında değişimi çok zor olacaktır.
Röle ölçümü için ohmmetrenin 200 ohm kademesi kullanılacaktır. NO ve NC kontakları önce boşta sonra röleye 12V verilerek çalıştırılacaktır. Her durumda 1 ohm direnç bile gösterse o röle şüphelidir.
PCB arkasına metal shield yapmak istiyorsan şimdiden PCB boyutunda metal levha ayarlayabilirsin.
SHIELD.png

SHIELDING.png
Delikler delindikten sonra benden talimat almadan herhangi bir işlem yapılmayacak.

DİKKAT:
Özellikle röleler ohm kademesinde hassas olarak ölçülmelidir. Bu röleler uyduruk olduğu için temas sorunları olabiliyor. Temas sorunu olan bir rölenin senin montajında değişimi çok zor olacaktır.
Röle ölçümü için ohmmetrenin 200 ohm kademesi kullanılacaktır. NO ve NC kontakları önce boşta sonra röleye 12V verilerek çalıştırılacaktır. Her durumda 1 ohm direnç bile gösterse o röle şüphelidir.
PCB arkasına metal shield yapmak istiyorsan şimdiden PCB boyutunda metal levha ayarlayabilirsin.
Ekli dosyayı görüntüle 93160
Ekli dosyayı görüntüle 93161
Delikler delindikten sonra benden talimat almadan herhangi bir işlem yapılmayacak.
Tamam hocam bütün dedğiniz hazırlıkları yapar size gösteririm.

Metal SHIELD de yapacağım.Faydası var zararı yok.

Bir sorum var: Karbon dirençleri hangi devrelerde kullanabiliriz hangi devrelerde kullanılmaz?

Bu röleler uyduruk olduğu için

Gerçekten fiyatı iyiydi ama uyduruk olduğu yazılarından bile belli oldu.Ölçüm denemelerinde kullandığım bir tanesinin yazıları silindi bile 😀

Bir sorum var: Karbon dirençleri hangi devrelerde kullanabiliriz hangi devrelerde kullanılmaz?
Yüksek kazanç gerektirmeyen, tolerans etkisi olmayan her devrede kullanılabilir.
Bir de karbon dirençlerin ısıyla ilişkileri de vardı. Sıcaklık arttıkça karbon dirençlerin değerleri düşer.
Gürültü faktörleri direncin yapısı ile daha ön plana çıkar. Ancak karbon film dirençlerin metal film olanlar ile farkını bilmiyorum.
COMP.png

Bu resimde dirençler dahil tüm pasif elemanların gürültü faktörleri ve frekans ilişkileri belirtilmiştir.
Örneğin bir direnç bacaklarının uzunluğundan dolayı bobin etkisi, yapısındaki özelliğinden dolayı kapasitif etki de göstermektedir.
Zaten giriş devremizi yaptıktan sonra gürültü faktörü ölçümü yapacağız.

Gürültü faktörü ölçümü ve PC bağlantısı için iki adet RCA tı 3.5mm JACK bağlantıya ihtiyacımız var.
Elinde var mı bilmiyorum ama yoksa şunları bi incele.
https://www.hepsiburada.com/philips...rkek-rca-erkek-ses-kablosu-2n-p-HBV000012X9PR
https://www.hepsiburada.com/philips...rca-erkek-ses-kablosu-2-metre-p-HBV00000LN8CS
Test için şunlardan da lazım 4 tane en az.
https://www.bayisenel.com/urun/oem-rca-erkek-jack-gold-kirmizi-siyah

Son düzenleme:
DİKKAT:
Ekli dosyayı görüntüle 93160
Ekli dosyayı görüntüle 93161
Yamyam hocam merhaba,işlerden ancak fırsat buldum.INPUT PCB devresini dediğiniz gibi yaptım.Malzemelerin montajını yapmadan önce size göstermek istedim.

Röle ölçümlerini de şöyle yapıyorum. Boşta iken herhangi bir omaj yok.12v verince 3 nolu bacak ile NO arası omaj var.NC-NO arası yok.Doğru mu?(RESİM 2 ve 3).

jumper için resimdeki tek damar bakır telefon kablosunu kullanabilir miyim?

Sorun yoksa montaja başlayabilirim.

SHIELD olarak elimde 1mm alüminyum parça var devreye göre küçültüp yapsam olur mu?(RESİM 5)
Gürültü faktörü ölçümü ve PC bağlantısı için iki adet RCA tı 3.5mm JACK bağlantıya ihtiyacımız var.
Elinde var mı bilmiyorum ama yoksa şunları bi incele.
https://www.hepsiburada.com/philips...rkek-rca-erkek-ses-kablosu-2n-p-HBV000012X9PR
https://www.hepsiburada.com/philips...rca-erkek-ses-kablosu-2-metre-p-HBV00000LN8CS
Test için şunlardan da lazım 4 tane en az.
https://www.bayisenel.com/urun/oem-rca-erkek-jack-gold-kirmizi-siyah
Elimde bu kablo ve jaklardan var.

Ekli dosyalar

• Telefon kablosu.jpg
    Telefon kablosu.jpg
    126.1 KB · Görüntüleme: 6
  • NC_NO arası.jpg
    NC_NO arası.jpg
    203.4 KB · Görüntüleme: 6
  • 3 No-ile NC.jpg
    3 No-ile NC.jpg
    212 KB · Görüntüleme: 5
  • input_pcb.jpg
    input_pcb.jpg
    245.5 KB · Görüntüleme: 6
  • SHIELD.jpg
    SHIELD.jpg
    229 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Yamyam hocam merhaba,işlerden ancak fırsat buldum.INPUT PCB devresini dediğiniz gibi yaptım.Malzemelerin montajını yapmadan önce size göstermek istedim.

Röle ölçümlerini de şöyle yapıyorum. Boşta iken herhangi bir omaj yok.12v verince 3 nolu bacak ile NO arası omaj var.NC-NO arası yok.Doğru mu?(RESİM 2 ve 3).

jumper için resimdeki tek damar bakır telefon kablosunu kullanabilir miyim?

Sorun yoksa montaja başlayabilirim.

SHIELD olarak elimde 1mm alüminyum parça var devreye göre küçültüp yapsam olur mu?(RESİM 5)

Elimde bu kablo ve jaklardan var.
Röle ölçümleri...
C. Common. Ortak uç. Bu uç ortak uç olup, NC ye normalde (elektrik yokken) bağlı olmalıdır.
NC (Normally Closed) Normalde C ile birleşiktir.
N0 (Normally Open.) Rölede elektrik yokken C ucu ile bağlı değildir. Röle çekince C ile irtibatlanır. Kısa devre olur.
Yapılacaklar.
Ölçü aleti 200 ohm kademesinde iken ortak ucu rölenin ortak ucuna (C) bağlanır.
Ölçü aletinin + ucu ile NC uçları arası olmaj teker teker ölçülür.
Ölçü aletinin kendi gösterdiği direnç ve burada ölçülen direnç çok önemlidir.
Örneğin ölçü aleti 200 ohm kademesinde iki probu kısa devre edildiğinde 0.5 ohm göstersin. Rölenin C ile NC uçları ölçüldüğünde de aynı direnci göstermelidir.
Ölçülen değer 1 ohm bile olsa röle şüphelidir.
İkinci olarak rölelerin C ucu ile NO uçları arası ölçülmelidir. Bunu ölçebilmek için röleye 10V civarı voltaj verilir. Röle çekili iken C ile NO kısa devre göstermelidir.
Tüm rölelerin C-NC ve C-NO arası ölçülmelidir.

JUMPER için o kablolar kullanılabilir. Anca ara kablo bağlantıları için kullanılabilecek kablo görmedim. Önceki linkteki gösterdiğim PİLİPİS kablolardan almanı tavsiye ederim.
Alüminyum shield kullanılabilir. Ancak içerde alçak frekanslı trafo manyetik alanı gibi alan varsa etkisi olmaz. Bunun için ideal olan 0.2mm kadar ince metal shield daha iyidir. Elinde yoksa sorun değil. Daha sonra da halledebilirsin.

Resimdeki gibi önce probları kısa devre yaptım.Ölçü aleti 200 ohmda iken 1.6ohm gösterdi.Sonra ortak uç ile NC yi ölçtüm.1.6ohm okudum.
Sonra 12V verdim.Ortak uç ile NO kısa devre oldu.
Tüm röleler sağlam.

Ara kablo aşağıdaki resimde
Bunun için ideal olan 0.2mm kadar ince metal shield daha iyidir. Elinde yoksa sorun değil. Daha sonra da halledebilirsin.
Saç bulurum

Ekli dosyalar

• P_20221203_183047_1.jpg
    P_20221203_183047_1.jpg
    408 KB · Görüntüleme: 3
  • P_20221203_183021.jpg
    P_20221203_183021.jpg
    246.2 KB · Görüntüleme: 3
  • P_20221203_182928.jpg
    P_20221203_182928.jpg
    224.4 KB · Görüntüleme: 3
  • P_20221203_184942.jpg