AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

STK4221 için maximum 65V diyor.O zaman sorunumuz yok.Teşekkürler.
Bu arada aklıma geldi.
Gürültü testinde elinle test yaptın mı.
Amplimizin volüme potu max açık iken ve PC de okunan gürültü velli seviyede iken ton kontrol devresine parmağımızla yaklaşılır. Entegrenin üzerine veya kondansatörlerin üzerine dokunulur. Gürültü artışı oluyor mu dikkatlice gözlemlenir.
Aynı test DSL için de yapılır.
Parmağımızı yaklaştırdığımızda veya dokunduğumuzda gürültü seviyemizde artış görülüyorsa bu devrelere shield yapılması önerilir.

Ben parmağımı hem ton kontrolde hem de Loudness devresi üzerinde komponentlere çok yaklaştırdım ama ADOBE de herhangi bir yükselme olmadı.Ama yine de SHIELD yapmayı düşünüyorum.

Ben parmağımı hem ton kontrolde hem de Loudness devresi üzerinde komponentlere çok yaklaştırdım ama ADOBE de herhangi bir yükselme olmadı.Ama yine de SHIELD yapmayı düşünüyorum.
SHIELD'den zarar gelmez.
Ben daha önce yapmış olduğum devrelere de shield yapmamıştım.
Ancak en son yapmış olduğum amplide SYS GAIN'i yüksek tuttuğum için acaip gürültü oluyordu. O yüzden o devreye shield yapmıştım.

Yamyam hocam STK4221 ampli devresindeki bobin hava nüveli bobin bu bobinin tel kalınlığı 1mm mi olmalı?Devre şemasında bobin değerini 3uH olarak vermiş.Biz bu hava nüveli bobin yerine 3uH kondansatör tip bobin kullansak aynı görevi görür mü?

Ekli dosyalar

• stk4221-PCB Cli.png
    stk4221-PCB Cli.png
    240.3 KB · Görüntüleme: 7
Yamyam hocam STK4221 ampli devresindeki bobin hava nüveli bobin bu bobinin tel kalınlığı 1mm mi olmalı?Devre şemasında bobin değerini 3uH olarak vermiş.Biz bu hava nüveli bobin yerine 3uH kondansatör tip bobin kullansak aynı görevi görür mü?
Görür.
Önemli olan o bobinden geçebilecek max akım seviyesi ve bobinin tel çapının buna tahammül edebilmesidir.
Senin aldığın bobinler 3uH ve 4A olduğuna göre ve STK4221 için max çıkış gücünde 4A civarı akım akacağına göre, o bobinler rahatlıkla kullanılabilir demektir.
Ancak sen istersen AKAI'den söktüğün bobinleri bile kullanabilirsin.
Sonuçta bu bobinler belli amaçlar için kullanılmaktadır.

Senin aldığın bobinler 3uH ve 4A olduğuna göre ve STK4221 için max çıkış gücünde 4A civarı akım akacağına göre, o bobinler rahatlıkla kullanılabilir demektir.
Yok hocam benim aldığım bobinler 10uF 4A .Akai amplininkilerin de tur sayısı tutsun diye bir tanesini açıp yeniden sardım.12mm çapında 23 tur diyor ben 12mm çapınca sarınca 17 tur oldu.Tel yetmedi.

Yok hocam benim aldığım bobinler 10uF 4A .Akai amplininkilerin de tur sayısı tutsun diye bir tanesini açıp yeniden sardım.12mm çapında 23 tur diyor ben 12mm çapınca sarınca 17 tur oldu.Tel yetmedi.
Hazır aldığın bobin nüve üzerine sarılmıştır.
Nüve endüktansı artıracaktır. Dolayısı ile hava çekirdekli bir sarım ile nüve üzerine yapılan sarım aynı olmaz.
Benim almış olduğum bobinler ise her tarafı kapalı ferrit çekirdekli olduğu için az sarımla daha yüksek endüktans elde edilmiştir.

Yamyam hocam,STK4221 PCB sini bastım.Malzemeleri monte ediyorum.Ancak size sormam gereken bir kaç şey var.

1uF 63V elektrolitik yerine 1uF ERO kullanabilir miyim?(Sarı çerçeve içine almış olduklarım)

Mavi kutu içerisine aldığım 22uF elektrolitik kondansatörün artı/eksi yönünü burada ters vermişler değil mi?Şemaya baktım ama size de sormak istedim.

100nF olarak AKAI den çıkan NISSEI olanları mı kullanayım?Yoksa yeni aldığım mavi NISSEI olanları mı?

Bunun dışında olmazsa olmasımız her ampliye lazım olan LED&FAN devremizden 1 tane daha yaptım.PPM V-LED için.
Son sorum 1nF resimdeki kondansatör C1 ve C2 pinleri için olur mu?

Ekli dosyalar

• STK4221 devre.JPG
    STK4221 devre.JPG
    338.5 KB · Görüntüleme: 7
  • NISSEI 100nF.jpeg
    NISSEI 100nF.jpeg
    108 KB · Görüntüleme: 4
  • P_20221125_185225_1.jpg
    P_20221125_185225_1.jpg
    297.2 KB · Görüntüleme: 4
  • STK4221 ve LED_FAN PCB.jpeg
    STK4221 ve LED_FAN PCB.jpeg
    170.5 KB · Görüntüleme: 5
  • LED&FAN UNIT.jpeg
    LED&FAN UNIT.jpeg
    159.8 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20230201_185234.jpg
    P_20230201_185234.jpg
    208.8 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Yamyam hocam,STK4221 PCB sini bastım.Malzemeleri monte ediyorum.Ancak size sormam gereken bir kaç şey var.

1uF 63V elektrolitik yerine 1uF ERO kullanabilir miyim?(Sarı çerçeve içine almış olduklarım)

Mavi kutu içerisine aldığım 22uF elektrolitik kondansatörün artı/eksi yönünü burada ters vermişler değil mi?Şemaya baktım ama size de sormak istedim.

100nF olarak AKAI den çıkan NISSEI olanları mı kullanayım?Yoksa yeni aldığım mavi NISSEI olanları mı?

Bunun dışında olmazsa olmasımız her ampliye lazım olan LED&FAN devremizden 1 tane daha yaptım.PPM V-LED için.
Son sorum 1nF resimdeki kondansatör C1 ve C2 pinleri için olur mu?
EROlar kullanılabilir.
Bende baktım ters. Birkaç şemada da aynı idi. Eğer elinde LM1875 li amplide kullandığımız NP kondansatör varsa onlardan kullan yoksa şemadaki gibi kullan.
Akaiden çıkanlarla maviler aynı kalite birinci sınıf H tipi. Maviler daha estetik durur.
O 1nF yerine sana vermiş olduğum mavi 2.2nF lardan kullan.

şemadaki gibi kullan.
Yani kondansatörün + bacağını şaseye bağlayacağım değil mi?Şemada öyle çünkü.Araştırdım STK4211,STK4231 şemalarında da +bacak şaseye bağlı.STK yı yakmayız değil mi hocam. :D STK4221 in iç şemasına göre 4.ve 19. bacakları devrede 100uF (bizim 22uF) elektrolitiklere bağlanıyor.Acaba devre üzerinde bu iki kondansatör NP kondansatör gibi mi çalşıyor?

Hocam başka bir STK4221 PCB si var .Onda da 19.pin 100uf kondansatörün + bacağına bağlı - şaseye karşılaştırmak için bizim devre ile birlikte resimlerini koydum

Ekli dosyalar

• STK4221I.png
    STK4221I.png
    209.4 KB · Görüntüleme: 4
  • stk4221.png
    stk4221.png
    157.4 KB · Görüntüleme: 4
  • Başka STK4221 PCB.png
    Başka STK4221 PCB.png
    71.1 KB · Görüntüleme: 2
  • STK4221 devre.JPG
    STK4221 devre.JPG