AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Buna göre artık besleme devresinde okuduğum değerler doğru olacaktı.Besleme devresini PC osiloskop ile Probu besleme devresine bağlayarak ölçtüm.(RESİM-3)
Besleme devresinin ölçümü yaklaşık 100Hz ve Vpp 160mV olarak okundu.

Sonra osiloskopun frekans kısmını açtım.Burada da değerleri 100Hz de THD %18.81 gördüm.(RESİM-4)

ADOBE AUDITIN ı önce prob mute olarak çalıştırdım.(RESİM-5)ADOBE ile de besleme devresinin ölçümlerini yaptım.Ama önce dediğiniz gibi FFT yi 2048 e getirdim e zoom out yaptım.(RESİM-5)

Sonuç olarak benim bu ölçümlerime göre devremizde sizin olmasını istediğiniz değerlerin üzerinde gürültü var.Siz ne dersiniz hocam?

Bir de sorum var.Osiloskopta sinyal jeneratöründen verdiğim sinyallerin eğrileri gayet düzgünken besleme devresinin ölçümünde üst eğri bozuk.Tm sinüs değil .Bunun sebebi nedir hocam?
Osiloskopun sanırım doğru çalışmıyor. Veya sisteminde grounding hataları bulunuyor.
Çünkü prob kısa devre iken bile -60dbu yani 1mV civarı bir gürültü okunuyor.
Ya da sen ciddi bir ölçüm hatası yapıyor farkında olmadan farklı şeyleri ölçüyorsun.
Çünkü adobe spectrumda dikkat edersen 2 kanal var ve diğer kanaldaki grafik son derece normal. Belki sen bu kanalı kısa devre ettin diğer kanal boşta.
Her iki kanal da mute iken adobe spectrumda diğer eğriyi aynen eşit görmen lazım.
Eğer mute durumda iken prob şasesini PSU şasesine değdirdiğinde gürültüde artış oluyorsa bu durum çok farklıdır. Bu durum GROUND LOOP demektir ve iki farklı cihazın groundlarının uygun şekilde sıfırlanmadığını gösterir.
Orada ölçülen %18 civarı distorsiyon son derece normaldir. Çünkü biz saf sinüs ölçmüyoruz. Gürültü yani bol bol harmonik ölçüyoruz. Ancak ölçtüğümüz bu gürültünün seviyesini belirleyemiyoruz. Benim ölçümlerimde aynı devre 1mV civarı gürültüye sahipti. Yani -60db

Osiloskopa saf sinüs girdiğinde sinüs tam düzgün çıkar. Bu sinüsü nereden girdiğin de önemlidir. PC içerisinden direk giriyorsan zaten arada herhangi bağlantı yoktur. Dolayısı ile tertemizdir.
Ancak bir ripple'ın da belli bir eğrisi vardır. 100Hz lik bir frekansa sahip olsa da tam bir sinüs değildir. İnişli çıkışlı bir eğriye sahiptir.

NOT:
PSU 12V AC to 12V DC olduğu için drop out bölgemizde aşırı ripple olabilir.
Test için şimdilik PSU muzu 2X10V DC ye ayarlayalım.

Son düzenleme:
Yamyam hocamla yaptığımız görüşmede PSU muzu 10V DC ye ayarladıktan sonra ADOBE AUDITION ve osiloskop ölçümlerimiz normal istenilen değerlerde çıktı.Tekrar teşekkürler hocam.

Ölçüm sonuçları resimlerde

ANALOG PPM için kullandığımız trafo 2x15V 6W mış hocam.

Benim dediğim ses kablosu bu hocam.Resimlerde iç yapısını da gösteriyor.Nasıl şe yarar mı?

https://www.amazon.com.tr/UGREEN-3-...007-ae8d-768d287ed154&pd_rd_i=B00LM2Y2U4&th=1

Ekli dosyalar

• PSU ADOBE ölçüm.jpg
    PSU ADOBE ölçüm.jpg
    318 KB · Görüntüleme: 5
  • 1m per DIV.jpg
    1m per DIV.jpg
    406.6 KB · Görüntüleme: 6
  • 5m per DIV.jpg
    5m per DIV.jpg
    324.1 KB · Görüntüleme: 6
Yamyam hocamla yaptığımız görüşmede PSU muzu 10V DC ye ayarladıktan sonra ADOBE AUDITION ve osiloskop ölçümlerimiz normal istenilen değerlerde çıktı.Tekrar teşekkürler hocam.

Ölçüm sonuçları resimlerde

ANALOG PPM için kullandığımız trafo 2x15V 6W mış hocam.

Benim dediğim ses kablosu bu hocam.Resimlerde iç yapısını da gösteriyor.Nasıl şe yarar mı?
İlla telefonda köteklemem gerekliymiş demekki :p
O kadar da dedim ki...
NOT:
PSU 12V AC to 12V DC olduğu için drop out bölgemizde aşırı ripple olabilir.
Test için şimdilik PSU muzu 2X10V DC ye ayarlayalım.
Bak burada ne yazmışım.
6W trafo çok sınırda kalıyor. 15V için alabileceğimiz max akım 300mA civarı olacaktır. Amplimizde kullanılacak opamplarımız için yeterli olmayabilir.
Ayrıca DIN PPM de yapılacaksa iyice risk olacaktır. 15W en ideali.
PC osiloskopun DIV değerini 1mV tan daha alt seviyeye indirirsen daha iyi grafik elde edebilirsin. Ama zaten en yüksek gürültü bölgesi 100Hz in çok alt frekanslarında olduğu için burada ripple'dan ziyade sistem gürültüsünden bahsedebiliriz. Dolayısı ile arada çok fark var demektir.
Yani güç kaynağımızda ripple oluşumu bu hemen hemen yok demektir.
Gablo gayet iyi görünüyor. Kaplaması resimdeki gibi ise iki adet alabilirsin.

İlla telefonda köteklemem gerekliymiş demekki :p
Kesin sonuç elde etme yöntemi 😜
6W trafo çok sınırda kalıyor. 15V için alabileceğimiz max akım 300mA civarı olacaktır. Amplimizde kullanılacak opamplarımız için yeterli olmayabilir.
Evet ben 6w olduğunu hatırlamıyordum.En iyisi dedğiniz gibi 15W
Gablo gayet iyi görünüyor. Kaplaması resimdeki gibi ise iki adet alabilirsin.
Tamam alırım.

2X12V güç kaynağımız da halledildiğine göre diğer devrelerin yapımına geçebiliriz.
Ton kontrol konusunda zaten tecrübe edindin. Şimdi ton kontrolün daha üst seviye üretimini yapman kaldı. Bunun için de zaten gerekli malzemeleri hazırlamıştık.
Loudness devresini de hallettiğimiz zaman hem montaj hem de test aşamaları başlayacak ki, bol bol osilaskop ve adobe spectrum kullanacaksın.
Aynı zamanda devrelerin çalışmasını izleyebilmek için harici bir ampli kullanman gerekecektir.
Ön devreler bittikten sonra çıkış katlarının yapımına başlayabiliriz.

Yamyam hocam bende 4 adet metal jak ar hatta daha fazla da lazımsa yapmış olduğum kablolardan çıkartırım.(RESİM 1).

INPUT devresinin çıkış headerlarını ve +12V röle giriş headerını taktım.
Röle +12V pinleri için şöyle düşündüm. 7li grup olarak 90 derece dişi header karta takıp,erkek header ile kartın yanından takıp çıkarma.Daha pratik olur diye düşündüm.(RESİM 2-3)

LED&FAN deresine 2A köprü diyotu taktım.Eksiğimiz kalmadı.Bu arada köprü diyottan 2 adet almışım. 😀 (RESİM-4).2X15 trafo alınca onunla +12V ayarlarız heralde.

2X12V BESLEME devresinin 47nF kondansatörlerini KEMET 2,2uF ile değiştirdim.(RESİM-5).

Ekli dosyalar

• P_20221208_122504.jpg
    P_20221208_122504.jpg
    210 KB · Görüntüleme: 9
  • P_20221208_122542.jpg
    P_20221208_122542.jpg
    223.1 KB · Görüntüleme: 8
  • INPUT HEADER 1.jpeg
    INPUT HEADER 1.jpeg
    154.4 KB · Görüntüleme: 5
  • INPUT HEADER.jpeg
    INPUT HEADER.jpeg
    171.6 KB · Görüntüleme: 8
  • P_20221208_114414.jpg
    P_20221208_114414.jpg
    111.5 KB · Görüntüleme: 9
Yamyam hocam bende 4 adet metal jak ar hatta daha fazla da lazımsa yapmış olduğum kablolardan çıkartırım.(RESİM 1).

INPUT devresinin çıkış headerlarını ve +12V röle giriş headerını taktım.
Röle +12V pinleri için şöyle düşündüm. 7li grup olarak 90 derece dişi header karta takıp,erkek header ile kartın yanından takıp çıkarma.Daha pratik olur diye düşündüm.(RESİM 2-3)

LED&FAN deresine 2A köprü diyotu taktım.Eksiğimiz kalmadı.Bu arada köprü diyottan 2 adet almışım. 😀 (RESİM-4).2X15 trafo alınca onunla +12V ayarlarız heralde.

2X12V BESLEME devresinin 47nF kondansatörlerini KEMET 2,2uF ile değiştirdim.(RESİM-5).
Şipirdek.
4 tane jak yeterlidir. İkisi 50ohm diğer ikisi de 10kohm ile kapatılacak.
O header gayet ideal. Yanlız öndeki tuşlara bastığında hangi röleye 12V gideceğini hesaplamalısın.
input_op-amp2.png

Bu resimde ecik te ben mıncıklamıştım devreyi. Resme göre soldaki headerdan TAPE LINE ine L ve R olarak iki kablo bağlanmalıdır.
Bu kablo blendajlı da olabilir. Eski cihazlardan sökülmüş ikili blendajlı kablolar gayet kalitelidir.
Tüm besleme devreleri tamam gibi görünüyor. İnput board devresini yerine takıp aktif olarak ölçümünü bile yapabiliriz. Ancak montaj için benden direktif beklemelisin.

Diğer input headerlarını da aynı yaptım.3lü pin header olarak
Şimdi bu blendajlı kablo Tape L ve R ye lehimleyeceğim blendajlar şaseye lehimlenecek mi?
Yoksa kablonun bağlanacağı input headerına mı lehimlenecek.

Ekli dosyalar

• P_20221208_152612_1.jpg
    P_20221208_152612_1.jpg
    258 KB · Görüntüleme: 3
  • P_20221208_153941_1.jpg
    P_20221208_153941_1.jpg
    259.5 KB · Görüntüleme: 3
Header tarafına blendaj ve diğer L-R uçlar lehimlenecek.
P_20221208_152612_1.jpg
Soket tarafına sadece canlı uçlar lehimlenecek. Ancak bu işlem soketler takıldıktan sonra yapılacağı için şimdilik kablo hazırlanmalı ve uçları açılarak lehime hazır tutulmalıdır.
İnput board kartının tüm malzemeleri hazırsa montaj prosedürüne geçebiliriz.
MONTAJ PROSEDÜRÜ:
Önce tüm arka giriş soketleri karttaki deliklerine takılır. Ama asla lehimlenmez.
Soketlerin L ve R lerinin doğru olduğuna emin olunmalıdır.
Sonra kart soketlerle birlikte arka panele yerleştirilir. Arka panelde orijinal vidaları ile tüm soketler vidalanır.
Soketler vidalandıktan sonra her grup soketin en ucundaki çapraz L ve R uçları karta lehimlenir.
Soketlerin vidaları sökülür ve tüm kart soketlerle birlikte çıkartılır.
Soket aralarındaki mesafelerin otomatikman eşit olması gereklidir.
Soket aralarındaki mesafeler eşit ise ve kart üzerindeki tüm malzemeler tamam ise kalan tüm soketlerin uçları karta lehimlenir.
Böylece bu kart gerekli hallerde soketleri ile birlikte sökülüp takılabilecektir.

Header tarafına blendaj ve diğer L-R uçlar lehimlenecek.
Ekli dosyayı görüntüle 93480
Soket tarafına sadece canlı uçlar lehimlenecek. Ancak bu işlem soketler takıldıktan sonra yapılacağı için şimdilik kablo hazırlanmalı ve uçları açılarak lehime hazır tutulmalıdır.
İnput board kartının tüm malzemeleri hazırsa montaj prosedürüne geçebiliriz.
MONTAJ PROSEDÜRÜ:
Önce tüm arka giriş soketleri karttaki deliklerine takılır. Ama asla lehimlenmez.
Soketlerin L ve R lerinin doğru olduğuna emin olunmalıdır.
Sonra kart soketlerle birlikte arka panele yerleştirilir. Arka panelde orijinal vidaları ile tüm soketler vidalanır.
Soketler vidalandıktan sonra her grup soketin en ucundaki çapraz L ve R uçları karta lehimlenir.
Soketlerin vidaları sökülür ve tüm kart soketlerle birlikte çıkartılır.
Soket aralarındaki mesafelerin otomatikman eşit olması gereklidir.
Soket aralarındaki mesafeler eşit ise ve kart üzerindeki tüm malzemeler tamam ise kalan tüm soketlerin uçları karta lehimlenir.
Böylece bu kart gerekli hallerde soketleri ile birlikte sökülüp takılabilecektir.
Hocam sıkıntı var.Konnektör alt kısmı röleye değince konnektör dış bacaklar PAD lere kısa kalıyor.
Acaba konnektörleri alttan kessem mi?O zaman röleler değmeyecek.
Ne yapayım?

Ekli dosyalar

• P_20221208_173956_1.jpg
    P_20221208_173956_1.jpg
    253.3 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20221208_175112.jpg
    P_20221208_175112.jpg
    158.6 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20221208_175103.jpg
    P_20221208_175103.jpg
    143.2 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme: