Akım ve voltaj konuları ile ilgili

Çok teşekkürler ama bunun çözümü var

Nedir çözümü verdiğinden daha fazlasını mı alıyorsun

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Konuyla tam alakali olmasada akimla ilgili bi sorum olacaktı diyelimki çalistığı anda 5 amper çeken bi alıcım var ve termostat yada herhangi bi kontrol malzemesiyle devreden çikiyor bu alıcı ariza ettiğinde yani akım çekmediği zaman beni bir sinyalle uyaracak devre elemanı varmıdir.
Akım dc mi ac mi . Dc ise reed röle ile yapabilirsin.

AC veya DC farketmez, reed (dıl ) role ıle yapılır. Acıkla, acıklıyalım... Denedı yapıldı tarafımdan..

Aynı başlık altında iki farklı üyemizden iki ayrı soru var!..

5A çeken alıcı istenen uyarı devresi için biraz daha detay gerekiyor:

Gerilim kontrollü olarak normal ac/dc röle veya lamba kullanılabilir.

Akım kontrolü zorunlu ise kontaklı dijital ampermetre kullanılabilir.

Reed rölenin genelde mıknatıslı kullanımlarını biliyorum. Anlatılan devrede nasıl kullanılacağını ben de öğrenmek isterim.

Ben anlatayım uygulamamı, 5 amper yuke serı olarak, bır kablo,self bobın halınde, reed kontaga sarılır.sarılır. Reed kontak burada normalde kapalı kontak olacaktır. Yuk oldugunda, gecen akımından dolayı, reed kontak cekecektir. Eger, yuk kullanılmaz veya devre dısı kalırsa, kontak kapanarak seslı ve optık sınyal devresıne baglanır.
Reed kontak üzerıne sarılacak self bobın sipiri deneme yanılma ıle bır kaç defada bulunabilir. Veya bir kaç uc cıkarılır.

teşekkür ederim sayın zeybek.

Benım uygulamamda, kullanılan akımı tasıyacak kesıt de tel, (1,5 veya 2,5 mm) reed röle uzerıne yeterlı sıpırde sarılacak. Akım bu self den, kuymanda gerilimide reed kontak dan gececek.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri