Akım ve gerilim kaynakları

manyetoo

Üye
merhaba arkadaşlar

elektrik işiyle uğraşanlar bilirler,akım kaynakları ve gerilim kaynakları diye ayrımını yaptığımız
iki tür besleme ünitesi vardır ve benim meslek hayatında en sıkıntısını çektiğim
konulardan biridir,nedir bu akım kaynağı yada gerilim kaynağı.internet veya başka kaynaklardan
yapacağımız araştırmalarla bu konu hakkında pekçok bilgiye ulaşabiliriz.
ama mesleki deneyim süzgecinden geçirilmiş bilgileri bizimle paylaşacak arkadaşlara
şimdiden teşekürler.

100 voltluk gerilim kaynağı yada 1000 amperlik akım kaynağı derken anlatılmak istenen tam olarak nedir?
yükün empedansını yenerek nasıl xxx amperlik akım kaynağı yapabiliriz? gibi sorularla ben
tartışmayı açayım dedim.

herkese kolay gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Muhtelif aygıtların,çalışırlığının zaman zaman kontrol edilmesi zorunludur.Bu testlerin yapılması için en
doğru olan,testin,ana değerler ile gerçekleştirilmesidir.200 / 5 akım trafosu testinin yapılması gerektiğinde,bu testin
5 A. ile yapılması halinde,akım trafosundaki ve bağlantı sorunlarını tespit etmemiz hemen hemen imkansızdır.Bu du-
rumda 200 ampere ihtiyacımız olacaktır.200 amperi sağlıyacağımız cihaza ,kısaca akım kaynağı diyoruz ( bu kaynak,
200 olur,1000 olur farketmez ).Bu cihaz,bildiğimiz trafodan başka birşey değildir.Test yapılır iken,sekonder gerilimin
insan hayatı için tehlike yaratmaması için,sekonder gerilimi küçük tutulması gerekir.Varsayalım bu gerilim,maksimum
akım için 5 v olsun.Bu durumda,trafomuz belli olmuştur.Bu trafonun primerinde,işin önemine göre kademeli şalter ve-
ya varyak kullanılır.Varyak kullanılması,işin tekniği yönünden daha uygundur.Bu kaynakla,sigortaları,şalterleri,röleleri,
termikleri,sekonder röleleri,velhasıl akıma ihtiyaç olan heryerde kullanılabilir.Aynı durum,değişik gerilim ihtiyacı için ya-
pılan cihazlara da gerilim kaynağı denmektedir.Gerilim kaynağı olarak,genellikle varyak kullanılmasına rağmen,istek
doğrultusunda gerilim kaynağı da kullanılabilir.Akım kaynağına,ihtiyacın cinsine göre,ampermetre,zaman ölçer vs. gibi
ilave devreler kurulabilir.Bu kaynaklar,AC olabildiği gibi,DC de olabilir.

Sn.manyeto

Aslında bu genel tanımlamadır. ihtiyacımız olan asıl ana öğeyi belirtmek için kullanılır.
örneğin kaynak makinası için gerilimden ziyade akım ön plandadır ve istenen akımı verebilecek kabiliyette olması istediğini belirtmek için xxxA denir.

Tabiki bunlar birbirine bağıntılı şeylerdir. fakat unutmamak gerekirki Akım her zaman Gerilimin etkisidir (Sonucudur). Doğru orantılı olarak değişim gösterir.

Aslında anlatmak istediğimi genede tam izah edemedim malesef.

Kolay gelsin

merhaba

bu konuya değinme sebebim indüksiyon ısıtma işiyle ilgilendiğim ve akım kaynağı olarak adlandırılan besleme
ünitelerinin işimizde ana unsur olmasıdır.bobine akım basmak deriz örneğin belli işlerde(paralel rezonans)
elimdeki bilgileri toparlayınca daha ayrıntılı bir sunum yaparım.fahri yetiş ustanın belirttiği gibi 200/5 akım trafosunu test etmek için 200 amper yeterlidir gerilimin bir önemi yoktur,ha 1 volt 200 amper yada 100volt 200 amper.yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

herkese kolay gelsin

Benim aklıma akım kontrollü akım kaynağı (Transistor) yada gerilim kontrollü gerilim kaynağı (FET) geliyor.

Arkadaşlar Gerilim kaynağı olan devrelerde(örnğn:bir devrede bize Vab gerilimi gibi bir şey soruyorsa bunun için nasıl işlem yapmamız lazım) ve Akım kaynaklı devrelerde nasıl işlem yapmamız lazım

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri