Akım trf. ayarı 50 A aşağı düşmüyor

latif 87/4

Üye
arkadaslar bir işletmede kompanze sistemi kurulmus fazların cektigi amprler 12 13 11 akım tr 10/5 sayport rg12 kademeli güc rolesi kulanılmıs akım tr ayarı 50 a aşagı düşmüyor kondan satörler 3 fazlı olup 1 1,5 2,5 5 7,5 kwr olarak dizilmiş devreye hic kondansatör almıyor dolayısıyla reaktife giriyor dijitalkombi sayac kulanılmış 3 fazlı 4 teli aktif rektif kapasitif sayac neyapmam lazım roleyi degiştirsemi yardımcı olursanız sevinim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sn latif, akım trafosu sistemi okuyorsa,röle akım trafosunun bulunduğu faz dan besleniyorsa,akım trafosunun bağlı bulunduğu fazda; kapasitif almaç yoksa, röle arızalı demektir.sayport yazılım olarak, entes rg serisiyle le aynıdır.fakat akım trf değerinin 50/5 ten aşağı girilemiyor olduğunu(röle arızasından kaynaklanmıyorsa)bilmiyordum.kolaylıklar diliyorum.

Sayın latif 87/4

Rölenizin, devreye hiç kondansatör almadığını belirtmişiniz, akım trafonuzu ve akım trafo bağlantılarınızı kontrol ediniz. Rölenizin akım trafo oranını 50'den aşağı kabul etmemesi, rölenizin arızalı olduğundan kaynaklanabilir. Öncelikle bu bağlantıları, sekonderinden akım geçip geçmediğinin kontrollerini yaparsanız daha iyi olacaktır.

Sn.latif 87/4 ,10/5 akım trafosu olacağını sanmıyorum.yanlış okuyor olmayasınız?Röle akım TR oranı 50 den aşağı düşmüyor ise bu da rölenin problemi var demektir.Akım trafoları ana devre üzerindemi ona da bakmak lazım.

Fazlardan çekilen akım 12 13 11 diyorsun ama akım trafon 10/5 burasını anlayamadım. 13a akım geçen Faza 10/5 akım trafosu hiç yakışmıyor.Önce akım trafosunu 50/5 yap (tabi yükün durumuna göre daha fazla olabilir) ve bağlantılarını tekrar kontrol et. Sayport kullanmadım ama 50/5 ten küçük akım trafosunu kabul etmiyor olabilir. kolay gele.

sayın latif 87\4 rölenizin 50\5 A. değerinden aşağı bi miktar kabul etmemesi ilginç bir durum
böyle bi durumla hiç karşılaşmadım şimdiyekadar ama farz edelimki bu röleye özgü bir özellik
c\k ayarını doğru şekilde manuel olarak gir 50\5=10 1\10=0.1c\k
buşekilde girerek dene.
birde buna benzer bi sorunla daha önce karşılaşmıştım sorunu çözümledim bunuda paylaşayım;

fazlar dengeli olarak 14 15 15 A. çekiyordu sistem reaktife girmişti hiç kondastör devreye almıyordu
akım trafo değeride 60\5 di ve tek akımtrafosuyla çalışan röleydi eski tip
burda benimde ilk şüphem akım tarafo değeri olmuştu değiştim 30\5 taktım ama sorun giderilmedi yani problem akım tarafosunda değildi.
sonra akımtrafosundan geçen faz la rölenin kumanda fazının farklı olduğunu tespit ettim sonra rölenin
kumanda fazını akım trafosunun olduğu faz dan verdim sitem çalışmaya başladı sorun çözüldü.
tekrar eski trafoda aynı fonksiyonu gösterirmi göstermezmi diye bi denemek istedim ve eski 60\5
akım trafosunu taktım c\k ayarını 60\5 trafoya göre yaptım ve sistem aynı şekilde çalıştı.
sorunun buna benzer bişey olabilir kontrol etmende fayda var .

<<<<<<saygılarımla>>>>>>

yardımcı oldugunuz icin tesekkür ederim kolay gelsin hayırlı günler

sayın latif sorun çözüldümü eğer sorun çözüldüyse ne şekilde çözüldüğünü bizimle paylaşırsan
çok memnun oluruz. bizim içinde tecrübe olur.

<<<<<saygılarımla>>>>>

akım tr kontrol etim herangi bir sorun yok tr fazl role fazı kumanda fazı hepsi, aynı fazda onlarda yanlışlık olmadını tesbit etim roleyi degistirdim akım tr ayarladım simdi normale döndü sorun üc rolesindeymiş akım tr ayarı50 a asagı düşmüyordu
saygılarılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri