Akım Trafolarının Paralel Bağlanması

bbulutlu

Üye
Merhabalar

Dağıtım panosunda bulunan 5 farklı şalter üzerinden toplam geçen akımı Şebeke analizörü ile ölçmem gerekiyor.

Benimde aklıma aşağıdaki gibi bir sistem geldi ancak mümkün olur mu bilemediğimden sizlere danışmak istedim.

Örnek olarak 500/5 A 1 adet akım trafosunu 1 şebeke analizörüne bağlamak yerine
5 adet 100/1 A akım trafosunu paralel olarak şebeke analizörüne bağlasak doğru ölçüm yapabilir miyiz?

Giren akım çıkan akıma eşit olacağından ve her akım trafosu kendi akımını ileteceğinden, bu 1 A ler toplanarak gene 500 A primer akım durumunda 5 A seconder akım oluşturacaktır diye düşünüyorum. Ancak hesaplamadığım bir şeyler olabilir.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bence, akım treafolarının sekonderleri, seri baglayınız.

Merhabalar

Dağıtım panosunda bulunan 5 farklı şalter üzerinden toplam geçen akımı şebeke analizörü ile ölçmem gerekiyor.

Benimde aklıma aşağıdaki gibi bir sistem geldi ancak mümkün olur mu bilemediğimden sizlere danışmak istedim.

Örnek olarak 500/5 A 1 adet akım trafosunu 1 şebeke analizörüne bağlamak yerine
5 adet 100/1 A akım trafosunu paralel olarak şebeke analizörüne bağlasak doğru ölçüm yapabilir miyiz?

Giren akım çıkan akıma eşit olacağından ve her akım trafosu kendi akımını ileteceğinden, bu 1 A ler toplanarak gene 500 A primer akım durumunda 5 A seconder akım oluşturacaktır diye düşünüyorum. Ancak hesaplamadığım bir şeyler olabilir.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

toplam akımı ölçer ama ayrıştıramaz sizin için önemli olan hangi panodan ne kadar akım veya başka bir durumu analiz etmek sanırım nasıl ayırt edecek röle

bu iş 1 taşta 5 kuş vurmaya çalışmak gibi geldi bana, yine de bir fikir :)
Teorik olarak olmaz diyemem, nihayetinde 5 farklı akım kaynağının paralel bağlanmasına denk bir çalışma olur. Ancak trafoların tüm karakterlerinin aynı olması şart, aksi halde kayıplar oluşur ve okunan toplam akımdaki sapmalar büyür.

Gerçek uygulamada bu durumda 2 akım trafosu toplayıcı akım tr.suna bağlanarak kullanılır. Bunu araştırmanızı öneririm.

5 şalterin çıkışındaki akım trafolarını tek bir analizöre bağlarsanız sadece toplam akımı ölçersiniz ki bunu ana baraya takacağınız tek set akım tr. ile yapmak daha kolay olur.

Her bir şalterden geçen akımı ayrı ayrı tek bir analizörden ölçmek isterseniz aynı voltmetre pakoları gibi ampermetre pakoları da var. Bu pakolardan kullanarak her bir şalter çıkışını ayrı ayrı ölçebilirsiniz.

Tabi sadece akım ölçmek istiyorsanız herbir şalter için oldukça hesaplı olan digital ampermetrelerden almanızı öneririm.

Farklı fazlara ait akım trafo sekonderlerini faz farkından dolayı hiç bir şekilde hiç bir bağlantı şekliyle birleştiremezsiniz.
Aynı fazda olsa uygulanmaz çünkü her akım trafosundaki minimal dercedeki faz kaymaları farklılık gösterir, primer akım büyükülüğüne göre standart sapmaları farklı olur. Yapılmaması gereken bir işlemdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri