Akım Trafolarının Bağlantısı

yener74

Üye
Arkadaşlar kafama takılan ama denemediğim bir sorun var.
Sistemimde trafo çıkışından sonraki baralarda 3 adet akım trafom var.Bu akım trafolarından birine Prophi janitza reaktif güç rölesi bağlı.Diğer iki akım trafosunuda janitza UMG 503 Şebeke analizörüne bağladım.Doğal olarak şebeke analizörü olan UMG 503 de 2 fazın çektiği akımı görebiliyorum.Akım tarfolarım 2500/5 A 06,3 kV 15 VA
Merak ettiğim "bir akım trafosundan" kaç tane bu tür cihaza bağlantı yapabiliriz:?

Reaktif güç Rölesinin bağlı olduğu akım trafosundan uçları paralel olarak UMG 503 e girmiş olsam sistemimdeki reaktif güç rölesi sapıtma yapar mı:?
Sonuçta alım trafosundan çıkan akım 2 farklı cihaza seri yada paralel girdiğinde akım bölüneceğinden düzgün çalşmaz diye düşünüyorum.
Ne dersiniz:?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar kafama takılan ama denemediğim bir sorun var.
Sistemimde trafo çıkışından sonraki baralarda 3 adet akım trafom var.Bu akım trafolarından birine Prophi janitza reaktif güç rölesi bağlı.Diğer iki akım trafosunuda janitza UMG 503 şebeke analizörüne bağladım.Doğal olarak şebeke analizörü olan UMG 503 de 2 fazın çektiği akımı görebiliyorum.Akım tarfolarım 2500/5 A 06,3 kV 15 VA
Merak ettiğim "bir akım trafosundan" kaç tane bu tür cihaza bağlantı yapabiliriz:?

Reaktif güç Rölesinin bağlı olduğu akım trafosundan uçları paralel olarak UMG 503 e girmiş olsam sistemimdeki reaktif güç rölesi sapıtma yapar mı:?
Sonuçta alım trafosundan çıkan akım 2 farklı cihaza seri yada paralel girdiğinde akım bölüneceğinden düzgün çalşmaz diye düşünüyorum.
Ne dersiniz:?

Paralel değil de seri olarak bağlayın , sorun olmaz..

parelel çalıştıramsassın ama seri baglarsan herhengi bir sorun olmaz ben çalıştırdım sıkıntı yok

Bir akım trafosuna iki cihazı seri olarak defalarca bağladım hepside çalışıyor.Hiç bir sıkıntı olmaz ve çalışır.Parelel bağlarsan olmaz.

Onemli olan trafonun gucu oraninda yuk baglamak, bu siniri asmadigin ve baglantini seri yaptigin takdirde bir problem yasamazsin

Acaba kaç tane ampermetreyi seri bağlayıp 15VA'lik akım trafosu ile besleyebilirim ? --> Ana soru bu aslında..
Ampermetre üzerinde kaç VA tükenir , pek dikkat etmedim...Ama 4 tanesi sağlam çalışır (seri)...

Analog ampermetreler 2 va,dijitaller 1 va civarında düşünülür.Kablo kayıpları için de,2.5
mm2 iletken için ( çift başına ,10 metre için ) 4 va civarında ilave etmek gerekir.

Acaba kaç tane ampermetreyi seri bağlayıp 15VA'lik akım Trafosu ile besleyebilirim ? --> Ana soru bu aslında..
Ampermetre üzerinde kaç VA tükenir , pek dikkat etmedim...Ama 4 tanesi sağlam çalışır (seri)...

Öncelikle cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.
Sayın hayrettin demir aslında ana soru "kaç tane ampermetreyi seri bağlamak" değildi ama bu bilgiyi de paylaştığınız için teşekkür ederim.
Sanırım bu gece reaktif güç rölesine bağlı olan akım trafosunuda seri olarak mg 503 şebeke analizörüne seri olarak bağlıyacağım.Tabiki kompanzasyon minimum yükte iken:)

akımtrafosunun gücünün 15 VA yazmışsın. Bu güç senin akım trafonun sekonderinden çekilebilecek maksimum güçtür. Bu değeri aşmayacak şekilde akım trafosuna yük bağlayabilirsin.

Baglantı esnasında, KOmpanzasyon panosunun ana şalterıini indiriniz. Bunu her zaman yapabılırsınız ama, akım trafosunun sekonder uclarının acık kalmamasına dıkkat edınız. BIrde, 3 akım traofunuda analızöre baglarken, Reaktif röle ve analızöre akım giriş cıkıslarına dıkkat edınız, röle ve analızor calısmıyabilir. Ayrıca, akım trafosunu bagladıgınız fazdan analizöre gerılım vermeye dıkkat edınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri