Akım sınırlama

beradi06

Üye
Akım sınırlama devresi arıyorum. Ancak bulamıyorum. 5a desteklemesi lzm.Bazı devreler resmen çakma oluyor. Evet akım ayarlıyor ama daha yüksek akım çeken bir yük bağlayınca çekilen akım 2 katına çıkıyor. Akım sınırlama olmuyor işte o zaman. Ve basitçe yapabileceğim, ucuz ve türkiyede bulunan malzemelerle oldun istiyorum. Bir devre buldum ama yeterince hassas ayar için 22 ohm pot gerekiyor. Ki o değerde pot üretilmiyor. Hadi 100 ohm pot ile de gayet rahat ayarlanıyor ama 500 ohm un altında potu ülkede bulmak zor. O devreden o yüzden vazgeçtim. Ve rica edeceğim bir şey var. Lütfen hazır modül demeyin. Ben devrenin mantığını da anlamak istiyorum. Zamanında bu konuda başka konu açtım ama birisi bir 30 tl bir modül linki verdi sonra konuya yazan başkası olmadı.

teşekkürler. peki orada opamp olarak lm358, mosfet olarak irfz44n kullanabilir miyim? Jfetler hakkında bi şey bilmiyorum model olarak da. Kesmez kişisi orada bir n kanal mosfet kullanılabilir yazmış da. Bir de hem opampı hem de mosfetin yukarıda kalan bacağını aynı voltaj kaynağından (24V) besleyebilir miyim? Ve galiba 0.1 ohm direnci kaldırıp, dirence gelen kabloları da çıkış ucu olarak kullanacağız. doğru mu anladım?

Opampi incelemedim ama olmasi lazim

Mosfet n kanal ise olur.

24 volt opampin ust gerilimini asmiyor ise olur asiyorsa basit bir 78xx serisi regule entegresi isinizi gorur. Simetrik beslemekte gerekebilir.

0.1 ohm direnc bu isin puf noktasi. O olmadan olmaz.

Yukunuzu mosfet ile guc kaynagi arasina baglayacaksiniz.

yani mosfetin üst tarafta kalan bacağı ile 24volt güç arasına bağlayacağım çalıştıracağım şeyi(motor led vs.)

buradaki r2 1kohm direnç ne işe yarıyor? Neden bunu opampın girişi ile toprak arasına taktınız?
bir de hassasiyeti yükseltmek için ne yapabilirim? Potu çok turlu pot yapmak dışında?
0.1 ohm direncin kaç w olması gerek? kaç watt olduğu farketmez mi yoksa takmışken 5w taş direnç olarak mı takayım?

buradaki r2 1kohm direnç ne işe yarıyor? Neden bunu opampın girişi ile toprak arasına taktınız?
bir de hassasiyeti yükseltmek için ne yapabilirim? Potu çok turlu pot yapmak dışında?
0.1 ohm direncin kaç w olması gerek? kaç watt olduğu farketmez mi yoksa takmışken 5w taş direnç olarak mı takayım?
5W ve üstü direnç kullanmalısın. 0.1ohm için

Selam.
Çok hassas değilse bu şekilde yapılabilir.
140mOhm; dört adet 0.56Ohm 1W.
direncin paralel bağlanmasıyla elde
edilebilir.
Screenshot_2019-02-15-22-00-49~2.jpeg

Ek:
Mosfetin iyi bir soğutucuya bağlanması
uygun olacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar