Akım değeri ve sigota seçimi için lütfen yarım edin

hkns

Üye
Arkadaşlar birkaç sorum vardı yardımcı olursanız sevinirim
1) 7,5 Kw gücünde 3 fazlı bir fırının çekeceği akım kaç amper olur ve hangi değerde sigorta kullanılması gerekir
2) 4*6 mm2 lik 150 m kabloda gerilim düşümü sornu yaşanırmı
3) Bu kablo ile max. kaç A ya da kaç W'lık yük bağlanır
İlginize şimdiden teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1.) Çekilen Akım:
P=1,73.U.I.cos fi
7500=1,73.380.I.1 (omik devrede cos fi=1)
I=11,4A çeker. Sigorta olarak 3 kutuplu 16A seçebilirsin.

2.) Gerilim Düşümü
%e=0,0124.P.L/s
%e=0,0124.7,5.150/6
%e=2,325<3 Gerilim düşümü sorunu yaşanmaz.

3.) Akım Taşıma Kapasitesi:
4x6mm2'lik kablo ile en fazla, havada 44A, Toprakta 58A akım taşınabilir.
Çekilen akım 11,4A 44A den küçük olduğuna göre seçilen kesit uygundur.

Kablo akım taşıma kapasitesi olarak 4x4mm2'de yeterli olur ama gerilim düşümü yapar. 4x6mm2 uygun olanı

1) 11,4 Amper çeker 16 Amperlik sigorta kullanabilirsin.
2) 4*6 mm2 lik 150 m kablo ile beslersen gerilim düşümü %2,3olurki buda <%3 olur ve uygundur.
3) Bu kablo bu mesafede max. 9,5 kW lik yük besleyebilirsin buda 14,4 amper eder. Max. kaç amper diye sormuşsun fakat bu gücün yani akımın üzerine çıkarsan gerilim düşümü artacağı için sınırlar bu değerlerdir.

Cevabın İçin çok teşekkür edrim (genç arkadaş)

Bi konuda daha yardım edersen çok sevinirim
ızgara ve buzdolabı gibi 1 faz ile çalışan cıhazların gücünü biliyorsak P=U*I dan akımı bulabilirmiyiz yoksa
formül farklı mı olur

hkns ' Alıntı:
Bi konuda daha yardım edersen çok sevinirim
ızgara ve buzdolabı gibi 1 faz ile çalışan cıhazların gücünü biliyorsak P=U*I dan akımı bulabilirmiyiz

Formüle cos fi'yi de ekleriz her zaman. Yük eğer ısıtıcı ise cos fi=1 olur. Sonucu etkilemez.
Ama buzdolabında motor olur. cos fi'si 1 olmaz. Sonucu çok az etkiler. Çekilen akım biraz azalır.
Monofaze yüklerde P=U.I.cos fi dir.
Trifaze yüklerde ise 1,73 (karekök 3) ile çarparız. P=1,73.U.I.cos fi

Arkadaşlar ben cevabı yazdığımda genç arkadaş arkadaşımızın cevabı yoktu. Sanki tekrar etmiş gibi oldu. Bende bu hesaplamaları onun verdiği formüllerle yapıyorum. genç arkadaş a ve onun nezdinde bu foruma bilgi ve tecrübe katan herkese değerli paylaşımları ve fikirleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.
Saygılar,

arkadaşlar peki 2 fazlı yüklerde 1.73 hesaba katıyormuyuz yoksa tek fazlı gibi mi işlem yapmamız gerekir?

Arkadaşlar aynı soru için aliminyüm kablo kullanırsak hesaplamalar nasıl değişiyor ??? (Rusyada adamlar alimünyum kablodan başka bişi kullanmıyorlar).
Teşekkürler...

Ekli dosyalar

• Copy of 038453073d221a4_ek.rar
    29.1 KB · Görüntüleme: 1
arkadaşım arkadaşlar gerekli bilgiyi vermişler birde unutma sigortayı alırken c serisi almayı unutma b alırsan başın ağrır ısı sistemlerinde

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri