Akıllı röle veya switch

jeoozcan

Üye
Merhabalar,

Yapacağım bir devreden çıkan 10 tane kablo var bunların üzerinde 100'den fazla aç/kapa buton veya röle düşünelim. Bunları ben otomatik olarak nasıl kontrol edebilirim.
Örneğin 100 tane buton var
1'den 8 e kadar açık en başta(diğerleri kapalı), ve 5 dakika sonra açık olan bu butonlar kapanacak 9-16 arası butonlar açılcak.
Programlamada bunu yapabiliyoruz, fakat bunu elektronik devrede hangi bileşenleri ekleyerek yapabilirim,

İyi çalışmalar,

Butonlar programla açılıp kapanmaz ki dışarıdan bir etkiyle açılıp kapanır. Sorunuz anlaşılabilir değil.

Merhabalar,

Yapacağım bir devreden çıkan 10 tane kablo var bunların üzerinde 100'den fazla aç/kapa buton veya röle düşünelim. Bunları ben otomatik olarak nasıl kontrol edebilirim.
Örneğin 100 tane buton var
1'den 8 e kadar açık en başta(diğerleri kapalı), ve 5 dakika sonra açık olan bu butonlar kapanacak 9-16 arası butonlar açılcak.
Programlamada bunu yapabiliyoruz, fakat bunu elektronik devrede hangi bileşenleri ekleyerek yapabilirim,

İyi çalışmalar,

öneridir .
yapacağnız işi projeledirin , şekilli
fotosunu yayınlayın ve ek bilgiler verin arkadaşlar yardımcı olabilsinler .
soruya karşılık soru üzerinden olursa yapmak istediğiniz işten verim alamassınız .
yardım edecek kişi veya kişiler uğraşmaz .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Birazdan
öneridir .
yapacağnız işi projeledirin , şekilli
fotosunu yayınlayın ve ek bilgiler verin arkadaşlar yardımcı olabilsinler .
soruya karşılık soru üzerinden olursa yapmak istediğiniz işten verim alamassınız .
yardım edecek kişi veya kişiler uğraşmaz .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .
Birazdan projelendirip basit bir şekilde problemi anlatacağım,
Teşekkürler
Örneğin ekte verdiğim gibi çok basit bir devrem var. Bu devrede switchler bu konumdayken D1'den D4 'e kadar ledler yanacaktır. 10 sn sonra SW1 switch'i kapatılınca ve sw5 açılınca d2'den D5 'e kadar olan ledler yanacaktır. Burdaki sıkıntım şu;
Bu ledleri 100 tane düşünelim ve 4'erli 4erli sadece bu 4 kablo(kanal) ve switchler yardımıyla istediğim 4 tane ledi yakmak istiyorum. örneğin kanal 1'deki 1. led kanal 2 deki d6 ledini ve kanal 3deki d3 ledini ve kanal 4 deki d4 ledini yakmak istiyorum.
Bunu bir buton ile değil de micro kontrol ile yapmak istiyorum. Örneğin ardinuo veya başka bir chip olabilir. Elektronikte çok iyi değilim. algoritmada hangi zamanda hangi ledin yanması gerektiğini yazmak kolay ama bunu devrede nasıl kontrol edeceğimi bilmiyorum. Proteus ile sürekli simulasyon deniyorum.

Asıl amacım;
1-Anahtarların sayısı önemli değil;
2- 4 kablo 4 kanal kontrol etsin. 100 led için 100 tane kablo geçirmeyeyim mesela...
3- Burada bu switchleri nasıl kontrol edeceğim asıl sorudur

Ekli dosyalar

• deneme.PDF
    11 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Sanırım sorunuz bir elektronik devre ile minimum kablolamayla belirttiğiniz sayıda çıkışı yönetmek ve girdilerin bilgisini almak istiyorsunuz.
Bunu yapabilmek için Input/Output cihazına ihtiyacınız var.
Örnek olarak RS485 haberleşmesi olan;
Input'lar için 24 Input girişi olan 4 veya 5 adet cihazı seri hatta bağlayın,
Output'lar için 24 output cıkışı olan 4 veya 5 adet cihazı seri hatta bağlayın.

Kendi elektronik devrenizde işlemcinizdeki TTL çıkışı RS485'e dönüştürecek gerekli component'leri ekleyin yada TTL/RS485 çevirici modül kullanın.

Bu sayede elektronik devrenizden sadece 2 çıkış almanız mümkün olabilir.
Çözümün maliyetli olup olmadığı sizin takdiriniz.

Belirtmeyi unutmuşum. Belirttiğim IO cihazlarının Ethernet'li versiyonları da vardır. Eğer Raspberry tarzında bir cihaz kullanırsanız seri haberleşmeye ihtiyacınız kalmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri