Akıllı Röle Hakkında Yardım

herkese iyi akşamlar 15 yıl önce plc ile tanıştım çok pahalı olduğu için plc den vazgectim
şimdi ucuzlayınca ve emekli olunca yine plc öğrenmek istiyorum plcleri araştırırken
akıllı röreleri farkettim her ikisinide iyi bilmediğim için arasındaki farkları açıklayabilirmisiniz

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
plcler akıllı rolelerden çok daha gelişmiş elemanlardır akıllı rolelerde 0-1 dijital giriş çıkış ,zaman ayarları ,counterler ,flaşörler gibi seçenekler bulabilirsin plc lerde buna ek analog giriş çıkışlar 0-10 volt 4-20 ma gibi yorumlar ve gelişmiş yazılımlar yazdırabilirsin

herkese iyi akşamlar 15 yıl önce plc ile tanıştım çok pahalı olduğu için plc den vazgectim
şimdi ucuzlayınca ve emekli olunca yine plc öğrenmek istiyorum plcleri araştırırken
akıllı röreleri farkettim her ikisinide iyi bilmediğim için arasındaki farkları açıklayabilirmisiniz

iyi geceler; PLC denildiği zamanda bir nevi akıllı röle geliyor akıla hocam, PLC ile Devre kontrolü daha güvenilir ve daha pratik olur, akıllı rölelerin plc ile arasındaki fark,INPUT-OUTPUT giriş-çıkış sayısının az olmasıdır.SMART RELAY (akıllı röle) yada Miniplc olarak bilinir ,günümüz miniplcler,komut çeşitliliği ve ek modüller bakımından normal plclerdir.Mikroişlemci tabanlıdır, zamanlama,sayma, ve lojik işlem diagramları yapılır.İlk yapılan MiniPLCler (akıllı röle)basit kontrol işlemleri devreye alıyordu artık yeni PLC'lerde Pid kontrolü,
(sıcaklık,basınç, su akışı ve hava akışının kontrolü gibi) Modeme bağlanabilme, ağ üzerinden işlem yaparak çalışabilme özelliklerine sahiptir. Benim size tavsiyem hocam, GEMO PLC Hem maliyeti düşük hem kolay ve en önemliside MADE İN TURKEY olması iyi çalışmalar kolay gelsin..!!

saygılar..

Arkadaşlar daha önce başka bir formda böyle bir soru sorduğumda beni hazırcılıkla suclamıştı arkadaşın biri
burada samimi ve sıcak karşılanmak beni çok memnun etti çok teşekkür ederim. Sizden birkaç licam daha olacak
ladder programlamayı öğrene bileceğim kitap tafsiye edebilirmisiniz ve ticari açıdan mahsuru yoksa
öğrenmeyi kolayyaştırması için örnek programları paylaşırmısınız

Son düzenleme:
öğrencilerim için hazırladığım ders notu ve uygulama önekleri var BURADAN... ulaşabilirsiniz, umarım yardımcı olur.

PLC de cihaza bağlanıp çalışma esnasında program akışını anlık olarak görebiliyorsunuz.

akıllı rolede sadece simülasyon yapabilrisiniz. çalşma anında bağlanıp program akışını izleme şansınız yok.

siemens logo da online olup program akışını izleyebiliyoruz.zelio veya moeller easy de mutlaka bu özellik vardır diye düşünüyorum.gemonunda bu konuda çalışmalarda olduğunu okan bey sayesinde biliyoruz.yani akıllı rölelerde bu özellik yok demek yanlış olur.akıllı röleler daha çok lojik işlemlerin yapıldığı daha basit programlanabilen maliyeti bakımından avantajlı sistemlerdir.plc ler ise daha karmaşık sistemlerde matematiksel işlemlerin çok kullanıldığı programlarda veya panel veya sürücü ile haberleşme gerektiren durumlarda kullanılır.ayrıca akıllı röleler programlamaya yeni başlayanlar için bulunmaz nimetlerdendir.saygılarımla

Akıllı röleler basit ve karmaşık olmayan otomasyon işlerinde kullanılan bir plc çeşididir.Plc lere göre bağzı kısıtlamaları vardır.Maliyeti düşük olduğundan basit uygulamalarda akıllı röleler tercih edilirler.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri