Akıllı Priz (Standby Konumu)(Vampir Güç)

merttce

Üye
MERHABA ARKADAŞLAR,
CİHAZLARIN STANDBY KONUMUNDA HARCADIĞI GÜCÜ OTOMATİK KESECEK BİR AKILLI PRİZ YAPACAĞIM,
PRİZDEN GELEN AKIMI OTOMATİK ÖLÇMESİ GEREKLİ, BUNU NASIL YAPABİLİRİM? NERDEN BAŞLAYABİLİRİM ?
TEŞEKKÜRLER.

Fişini çek, daha kolay.:)
Ben öyle yapıyorum,
izlemediğim televizyonun çektiği akım 0 mA.

Bir anahtarlı-grup priz ile bu iş çok kolay oluyor.

:) keşke ama otomatik olmak zorunda eğer bu gerçekleşirse faturalarda %15-%27 arası tasarruf oluyor aylık.

Anahtarlı grup piriz kullanıyorum kullanacağım zaman anahtardan açıyorum.En güvenli ve en ucuz yol. Uzaktan kumanda devresinin harcadığı gücü engellerken akıllı prizin harcaması devreye girecek. Akım ölçümü için seri direnç üzerindeki düşen gerilimi doğrultup kullanabilirsiniz.

:) keşke ama otomatik olmak zorunda eğer bu gerçekleşirse faturalarda %15-%27 arası tasarruf oluyor aylık.

Israr ediyorsunuz.:)

Amacınız nedir? Faturayı düşürmek mi yoksa proje ödevi falan mı?

Üstte, arkadaşımız güzel bir konuya değinmiş, akıllı prizin harcadığı enerji ne olacak? :)

Var olduğunu biliyorum ondan soruyorum zaten, keyfimden değil proje evet :)

Faturalarda o kadar tasarruf sağlamaz bu cihaz..

önemli olan boşa harcanan enerji, yıllık 30-40 tl fark eder dediğiniz gibi çok önemli değil, fakat genele vurduğunuzda büyük bir güç.
yardımlarınızı bekliyorum yinede.

Böyle bir prizin varlığından haberdar olan arkadaşlara soruyorum:

TV'yi kumandadan kapattık ve bekleme moduna geçti, akıllı priz geçen akımı ölçerek bunu algıladı ve devreyi kesti, TV hepten kapandı, buraya kadar tamam.
Peki bundan sonra TV'yi açmak istediğimizde ne yapıyoruz?
Yani prize herhangi bir müdahalede bulunuyor muyuz?
Priz, bizim TV izlemek istediğimizi nasıl anlıyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri