Akıllı ev otomasyonu

Arkadaşlar akıllı evler üzerine kısa bir araştırma yaptım,nerelerde kullanılabilirliği hakkında,gene kısıtlı gördüm,geliştirilip daha güzel şeyler yapılabilir aslında,önü açık bi sektör ayrıca.Benim sorum akıllı ev otomasyonu ile uğraşan şirketlerin bunları pic ile mi,yoksa plc veya akıllı röleler kullanarak mı yapıyorlar? belirtmeden geçemeyeceğim her üçüyle de yapılabileceğini biliyorum ama bu işi yapan firmaların neyle yaptığını öğrenebilirmiyim?,yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Akıllı ev & bina otomasyonunu ele alırsak binalardaki kontrol sistemleri aşağıdaki gibidir.

1. havalandırma

2 yangın

3. enerji

4. aydınlatma

5. güvenlik

gibi olabiliyor

güvenlik sektörü hakkında çok fazla bilgim yok

aydınlatma konusuna gelirsek basit olarak bildiğimiz pır sensörler hareket görünce lambayı yakan gibi kullanılarak yapılıyor ama genişletirsek bir çok sistem var linye kontrolü yapan sistemler var yada havadaki aydınlık ( lüx 9 miktarına göre linyeleri enerjilendiren sistemler var mesela bi örnek verim dışarısı aydınlık ise cama yakın olan yerdeki aydınlatmaların yanması gerekmiyor cihaz cama yakın olan linyeyi kapatıyor eğer dışarısı daha fazla aydınlık iste camdan biraz daha uzak olan diğer linyeyi kapatıyor bu sadece 1 örnek çok büyük bir konu ama buna benzer sistemler var

enerji : enerji otomasyonunda ise enerji analizörü dediğimiz cihazlar adındanda anaşıldığı gibi elektriği analiz eden cihazlardır dijital ekranı sayesinde üzerinden gerilim akım cos watt reaktif gibi değerleri okuyabiliyorsunuz haberleşmeli sistemlerde bu veriler bir bilgisayarda toplanıyor hatta faturalama bile yapılıyor kullanımına örenek vermek gerekiyrse mesela bir fabrikada çeşitli bölümler var her bölümün nekadar watt enerji harcadığını o bölümün enerjisini sağlayan panoya koyduğunuz bir analizör ile ölçebilirsiniz bölümler arasında karşılaştırma yaparak enerji giderlerini minimuma çekebilirsiniz biliyoruzki enerji çok pahallı bu yüzden bence enerji otomasyonu büyük tesislere şart olmalı

yangın : yangın otomasyonu konusunda çok bilgim yok o yüzden yanlış bilgi aktarmak istemiyorum

havalandırma : havalandırma otomasyonu dediğimizde aklımıza klimalar fancoiller chillerler kazanlar geliyor çok büyük bir konu nerden başlıcam bilmiyorum :) havalndırma sistemlerinde genel olarak mahale üflenen havanın sıcaklığı dönüş sıcaklığı havayı temizleyen filtrenin kirlilik bilgisi gibi bilgiler alınıyor bu bilgiler bu iş için üretilmiş özel cihazlarda toplanıyor ve haberleşme sistemleri ile ana bilgisayara aktarılıyor binalarda kullanılan haberleşme sistemlerine örnek verirsek bacnet, modbus,lon,profi-bus v.s. gibi haberleşme sistemleridir ama en yaygın mod-bus ve lon kullanılır gelen bilgiler özel programlar kullanılarak ör / insight ,niagara512, niagara ax v.s. Scada gibi düşünebilirsiniz bu programlarla saha dan gelen bilgiler ekranda gösterilmiş oluyor aynı anda bu programlarla başka sistemler ör aydınlatma enerji gibi sistemlerden gelen bilgilerde aynı ekranda gösterilebiliyor

Anlattıklarım tam olarak soruna cevap değil plc ile ev otomasyonu yapılabilir fakat bunun için özel üretilmiş cihazlar var haberleşmeli olan bu cihazlarla sahalardan bilgiler toplanır ve tek bir bina otomasyon sistemi bilgisayarında kontrol yapılır ve ya sistem izlenir

Verdiğin bilgiler için teşekkürler,akıllı ev otomasyonu ile uğraşan firmalar acaba ne ile yapıyorlar?

Dediğim gibi sadece bina otomasyonu için yapılmış özel cihazlar var bu cihazlar sahalardan bilgileri toplar veya kumanda eder kullanılan haberleşme sistemleri mod-bus,lon gibi olabiliyor bu haberleşme sistemleri ile saha cihazlarından bilgiler sadece 2x0.22 kablo ile bütün cihazlardan bilgi toplanabilir tabiki burda hattın mesafesi ve hat sonu direnci çok önemlidir şimdi biraz daha açarsak konuyu sizlere tridium sistemini anlatim buna benzer farklı firmaların bir çok sistemi var tridium sistemi bir çok haberleşme sistemini destekler tabiki driver ler kurmak gerekiyor tiridium sistemi açık bir sistemdir yani uzaktan erişime açıktır bi akşam evinizde oturuyorsunuz acaba iş yerimde ne oluyor yada acaba şirketteki pencere açıkmı kalmıştı yada fabrikada kaç adet ürün üretilmiş bunların hepsine internet üzerinden ulaşabiliyorsunuz tabiki kullanıcı şifreniz olması gerekiyor tridium sistemindeki güvenlik önlemleri gayet iyi. kullanılan saha cihazları ion adında bir cihazdır türkiyede ontrol firması tarafından üretiliyor ayrıca tridium un türkiye distiribütörüde ontrol firmasıdır ( kesinlikler reklam değildir yanlış algılanmasın ) ion cihazının 16 adet universal girişi 12 adet universal çıkışı vardır ( universal : hem analog hem dijital bilgileri işliyebilir ) bu giriş ve çıkışlardan sahadaki cihazlar kontrol edilir veya bilgiler izlenir örneğin mahal sıcaklığı gibi oransal bir bilgide olabilir on off gibi bir dijital bilgide olabilir ion "lon-bus" haberleşme sistemi kullanan bir cihazdır ionla haberleşen jace ( saha bilgisayarı dediğimiz bir cihaz ) normal bir bilgisayar değil ionlardan bilgileri toplar ve ethernet haberleşme sistemini kullanarak bilgisayara aktarır tridium sisteminsoftvare yazılımı ile bu bilgiler değerlendirilir örneğin ekran resimleri çizilir ve animasyonlar eklenir bu yazılım gif jpg gibi resim formalarını desteklemektedir kendi liblary sindede resimler bulunmaktadır sahadan gelen bilgilerde ekranda herşeyi yapabilirsiniz tamamen hayal gücüne kalmış kısaca bina otomasyon sistemleri bu şekilde işler tridium dışında siemens apogee , honeywell in sistemleri vardır daha bunun gibi birçok firma var eğer anlaşılmayan bir nokta varsa sorabilirsiniz saygılarımla....

Evet,haklısınız,çoğu forumu gezdim,gerçekten kontrolkalemi.com farklı geliyor bana nedense,daha dolu,daha hareketli,sürekli güncel,çok hoşuma gidiyor,emeği geçen tüm üyelere teşekkürler.Daha güzel projelere,yeniliklere imza atılması dileğiyle.

akıllı ev otomasyonu plc ve oparatör panel ile yapılabilir tek yapman gereken panel ile plcyi haberleştirmen plc ye yapacağınız programla ev üzerindeki herşeyi evin içerisinden panel üzerinden kontrol edbilmeniz mümkün mesela bahçe sulama sistemi ayarlanabilir evin ısısı ayarlanabilir güvenlik sistemi da ha birçok şeyi ayarlayabilirsiniz

ArkadaŞlar Akilli Ev Sİstemİnİ 8051 Mİkrodenetleyİcİ İle Çİft Otomasyon.hem Evdekİ Cİhazlarin KontrolÜ Hemde Evdekİ Olumsuzluklarin Bİldİrİlmesİ.yapmiŞtim Bİtİrme Tezİmdİ
****@mynet.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
xtpe hocam tezin hala duruyorsa eklermisin bizde faydalanalım

Projeyi beğendim,güzel,ama daha da geliştirilebilir tabii ki,aslında bu önü açık birşey,şu anda pek yaygın olmasa da bazı sebeplerden dolayı,ilerde yaygınlaşacağı açıktır.Bu alanla ilgili güzel fikirleri olan arkadaşlar varsa hep birlikte bunları tartışıp,konuşarak,yorumlayarak,daha da geliştirebiliriz bence.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri