akıllı bina sisteminde kafama takılan bi kac soru ?

aponal

Üye
bu işi bilmediğim için sadece mantık yürütüyorum

bir apartman dairesi tüm lambaları ve prizleri uzaktan kumandayla calışacak şekilde ayarladık diyelim

birincisi girmediğin odanın lambasını uzaktan acıp kapamak ne işe yarar :D

ikincisi prizleri uzaktan kontrol etmenin hiç bir mantığını bulamadım

televizyon takılı diyelim yada klima zaten onların kumandası var :confused:

öğrenmek istediğim bu iş bir konutta neden nasıl nerde ne için uygulanır

tamamen öğrenmek maksatıyla soruyorum

not : bunu okudum https://www.kontrolkalemi.com/forum/akilli-bina-otomasyonu/5809-akilli-ev-otomasyonu.html

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn. Aponol
Siz akilli ev kavramini biraz basitlestirmissiniz, genelde zaten bu sistemlerin cok basitleri apartman dairelerine uygulanmaktadir onlarda zaten kontrol cok basittir bizim uyguladigimiz sistemlerde bir odanin lambasi dediginizde genelde (ornegin benim uyguladigim) 1 adet lamba degil senaryolar dahilinde 100'lerce lamba olmaktadir. Evin senoryalarda dahilinde oturma senaryosu, TV senaryosu, yemek yeme senaryosu, okuma senaryosu uygulanması elle yapilacak seyler degildir. Komple akilli ev otomasyonu elektrik sistemi olarak dusunmemek lazimdir;
Güvenlik, havalandirma, yangin sistemleri, kapi kontrolleri,multimedia, uzaktan erişim ve uzaktan bilgilendirme vb... cok genis secenekler eklenmektedir.
Selamlar

Sn. Aponol
Siz akilli ev kavramini biraz basitlestirmissiniz, genelde zaten bu sistemlerin cok basitleri apartman dairelerine uygulanmaktadir onlarda zaten kontrol cok basittir bizim uyguladigimiz sistemlerde bir odanin lambasi dediginizde genelde (ornegin benim uyguladigim) 1 adet lamba degil senaryolar dahilinde 100'lerce lamba olmaktadir. Evin senoryalarda dahilinde oturma senaryosu, TV senaryosu, yemek yeme senaryosu, okuma senaryosu uygulanması elle yapilacak seyler degildir. Komple akilli ev otomasyonu elektrik sistemi olarak dusunmemek lazimdir;
Güvenlik, havalandirma, yangin sistemleri, kapi kontrolleri,multimedia, uzaktan erişim ve uzaktan bilgilendirme vb... cok genis secenekler eklenmektedir.
Selamlar

Güvenlik, havalandirma, yangin sistemleri, kapi kontrolleri,multimedia, uzaktan erişim ve uzaktan bilgilendirme

elektrik sistemi olarak örnek verebilirmisin alarm yangın vs vs sistemler hariç

en başta akıllı bina aile akıllı evi ayırmak gerekir. hastane, okul, plaza, otel vs. binalarda yangın, duman, kapalı otopark CO algılama gibi sistemler emniyet için, ısıtma-soğutma-havalandırma-aydınlatma sistemlerinin merkezi kontrolu ise personele kolaylık, oluşabilecek veya oluşan arızayı erken teşhis, erken müdahale, enerji tasarrufu vs. açısından zorunluluktur. akıllı ev ise emniyet harici (hırsızlık, gaz algılama vs.) bence lükstür. gerekliliğide dediğiniz gibi tartışılır.

not : bunu okudum https://www.kontrolkalemi.com/forum/akilli-bina-otomasyonu/5809-akilli-ev-otomasyonu.html

Çıktıgın odanın lambasını açık unutmuş olabilirsin.
Yada sen çıktıgında lamba otomatik olarak sönsün isteyebilirsin.
Yada türk usulü evden çıkmışsındır ama evde birileri var sansın die açmak isteyebilirsin.

prizde tv yada klima değil, belki ütü unutmuşsundur. "hanımların başına gelir ya, ayy acaba ütü takılı mı kaldı" gibi.

Evlerde uygulanan güvenlik dışındaki sistemler, sadece kullanıcı kolaylıgı için dizayn edilir. Perdenin gün ışıgından yararlanarak otomatik olarak açılması yada kapanması belki sana bana bir kolaylık yada tasarru sağlamaz. Ama isteyen ister.

Değilmi?

inşaat sektörü eskiden başımızı sokacak bi evimiz olsun mantığıyla devam ediyordu artık yaşam alanları olarak inşaa ediliyor. Buda her türlü lüksü ve yaşam standartını beraberinde getiriyor.Doğal olarak bu tür uygulamaları gerek ihtiyaçtan gerek arkadaşlarına hava atmak için isteyen müşterilerle sürekli karşılaşır olduk

bir apartman dairesi tüm lambaları ve prizleri uzaktan kumandayla calışacak şekilde ayarladık diyelim

öğrenmek istediğim bu iş bir konutta neden nasıl nerde ne için uygulanır

tamamen öğrenmek maksatıyla soruyorum

girmediğiniz bi odanın lambasını neden yakarsınız anlatalım otomasyonda sistemle birlikte daire sahibine bir taç panel verilir lcd ekrandır mesala yurt dısına gittiniz yanınızda taç panelide götürüyosunuz net aracılığı ile taç panelden kamera sistemi varsa ışıkları acıp evinizin her yerini dışını bahce havuz vs gibi yerleri görüp denetlemenızı sağlar panjurları acıp kapata bilir evin elektriğini suyunu kapatıp acarsınız ısısını ayarlarsınız havuzu hazırlatırsınız jakuziyi çalıştıra bilirsiniz alarmı devreden cıkarıp geri sokarsınız pirizlerde ise fişi takılı bi ketıl tv tos makinesi jimlastik aleti ve bircok cihazınızı unuttuysanız elektriğini kesebilirsiniz kısacası evinizi uzaktan kumanda edersiniz

mesele yapı içerisinde bulunan tüm kontrol edilebilir noktlar bir yerden ve bir senaryo üzerinden kontrol edip, max. enerji tasarrufunuz ve konforu sağlamak

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri