akılalmaz elekrik problemi

trunch

Üye
merhabalar dün akşam bir led ışığı kendi özel adaptörü bir açma kapama anahtarı ve kesilmiş üçlü priz ucuyla bağladım bağladığımda led ışık yandı daha sonra açma kapama anahtarından kapadım tekrar açmaya çalıştım açılmadı söktüm taktım yanmadı işte ilginçlikler buradan sonra başladı öncelikle 3lü priz ucunda topraklama vardı ama anahtarda ve adaptörde olmadığı için topraklamayı devreye bağlamadım bunu belirteyim

o anda yanan ışıklar ve üzerinde cihaz bağlı prizler hala çalışıyor ama bazı priz ve ışıklar yanmıyor işin en ilginç kısmı ise trifaz şofben çalıştıktan kısa bir süre sonra yanmayan lambalar yanıyor ama sürekli bir yanma değil dalgalı ışık veriyor ve şofben kapandığında yanmıyorlar yine şofben de tam verimle çalışmıyor sigortalarda hiçbir problem yok zaten şofben çalışırken herşey çalışıyor problem nerede olabilr başlığı doğru yere mi açtım bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayın trunch anladığım kadarıyla besleme sisteminiz trifaze,sigortaları kontrol ettim diyorsunuz.Bu kontrolü kontrolkalemi ile yaptınızsa aldanırsınız.Kontrolü ölçü aleti ile yapmalısınız.Fazlar tamamsa ek yapılan buatları kontrol edin,gevşeyen veya yanan kablo olabilir.Kolay gelsin.

zannedersem fazlardan biri veya ikisi gelmiyor. sigortaları kontrol edin.slm

merhabalar dün akşam bir led ışığı kendi özel adaptörü bir açma kapama anahtarı ve kesilmiş üçlü priz ucuyla bağladım bağladığımda led ışık yandı daha sonra açma kapama anahtarından kapadım tekrar açmaya çalıştım açılmadı söktüm taktım yanmadı işte ilginçlikler buradan sonra başladı öncelikle 3lü priz ucunda topraklama vardı ama anahtarda ve adaptörde olmadığı için topraklamayı devreye bağlamadım bunu belirteyim

o anda yanan ışıklar ve üzerinde cihaz bağlı prizler hala çalışıyor ama bazı priz ve ışıklar yanmıyor işin en ilginç kısmı ise trifaz şofben çalıştıktan kısa bir süre sonra yanmayan lambalar yanıyor ama sürekli bir yanma değil dalgalı ışık veriyor ve şofben kapandığında yanmıyorlar yine şofben de tam verimle çalışmıyor sigortalarda hiçbir problem yok zaten şofben çalışırken herşey çalışıyor problem nerede olabilr başlığı doğru yere mi açtım bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba.Sonuçta çok akıl almaz bir problem değildir bence bu durum.Tam temas etmeyen,teması iyi olmayan nötr noktasındaki bir nötr bağlantısının veya buvat,sigortalardaki bir bağlantının,3 fazlı şofbenin fazla akım çekip orayı tetiklemesiyle (Bağlantıyı yeniden canlandırmasıyla) gevşek olan nötr ucunun iletimini sağlaması,o anda nötr ucunun bu fazın tekiyle gelip evde tekrar buluşmasıyla yanmayan lambaların tam da temas etmeyen zayıf bir bir geçişle,dalgalı da olsa yeniden yanmasıdır kanımca.

Burada trifaze şofben oldukça yüksek güç (Amper*volt=güç) çeken ve bağlı olduğu devreyi çok zorlayıcı olan bir yüktür bilindiği gibi.Diğer bir şekliyle söylenirse de,gevşek veya geçip geçmemekte tereddütlü olan,çok zayıf noktaları canlandırıp iletir hale getirmiş göründüğü kadarıyla.Bakın,ayni durum forumda nötr yerine zayıf toprak hattını nötr yerine yalnızca kullanan bazı tüketicilerin,şofben gibi fazla yük çeken cihazlarında da benzer şekliyle de oluşmuştu,yani zayıf yüklerde (LED lamba gibi) hiç cevap vermeyen,nötr yerine hatalı şekilde de kullanılan bu toprak hattı,çok kuvvetli yüklerde (Elektrikli şofben gibi) tam iletime de geçmişti.

Bu zayıf noktalar düğüm noktası olan nötr bağlantı barası zayıflığı,iletimsizliğinden olabileceği gibi,3 fazlı sigortaların buşon-altlık kısmındaki bir iletim zafiyetiyle,yine fazın normal zamanda iletime geçmeyip de,çok zorlayıcı olan yüklerde iletime geçmesi şeklinde bir varsayım olarak düşünülebilir.Yani sonuçta tüm bu 3 fazlı sigorta bağlantılarını,3 fazın tek tek gelip de üzerinden geçtiği ek yerlerini (Buvatları) ve nötr barasını da gevşek olma ihtimalini düşünerek,tüm kontrolleri ayrı ayrı yapmanızda yarar vardır.Kolay gelsin.

Nötr saglammi yada nötr geliyormu kontrol et muhtemelen nötrde sorun vardir.....

Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Bir binada otururken nötr gevşekliği yüzünden lambaların kısık kısık yanmasına şahit olmuştum...Nötr oksitlenmesi veya gevşemesidir diye düşünüyorum...

çalışmayan prizlere kontrol kalemiyle bak her iki yuvadada faz görüyorsan sorun nötrde faz hiç yoksa ölçü aletiyle sigortalardan faz kontrolü yapman gerekir. slm

çalışmayan prizlere kontrol kalemiyle bak her iki yuvadada faz görüyorsan sorun nötrde faz hiç yoksa ölçü aletiyle sigortalardan faz kontrolü yapman gerekir. slm
Ustam merhaba..Bazen bazı evlerde priz yuvalarını kontrol ediyorum iki yuvada da ışık yanıyor..Birisinde kuvvetli birisinde zayıf..O zaman bu evde de nötr oksitlenmesi veya gevşemesi var diyebiliriz dimi?

Ustam merhaba..Bazen bazı evlerde priz yuvalarını kontrol ediyorum iki yuvada da ışık yanıyor..Birisinde kuvvetli birisinde zayıf..O zaman bu evde de nötr oksitlenmesi veya gevşemesi var diyebiliriz dimi?
evet normal bir bağlantıda nötrde kontrol kaleminin ışığı hiç yanmaması gerekir. bildiğimiz monofaze devrelerde giren akımla çıkan akım eşittir. fazdan giren akımlar nötr üzerinden toprağa akarlar. nötrün kesilmesi oksidasyona uğrayarak geçirgenliğini kaybetmesi veya gevşemesi durumunda toprağa akamayacak ve aynı faz gibi kalacaktır. o yüzdende kontrol kalemiyle baktığımızda faz görmüş olacağız.bu nötr konusu bizim meslekte çok önemli bir konudur. kazaların cihazların yanmasının çarpılmaların hemen hemen büyük çoğunluğu nötr yüzündendir. nötrden topraklamaya sıfırlama yapmak nötrle toprağı karıştırmak bu yüzden tehlikelidir.işte o yüzden her yazımda k.a. rolelerinin ne kadar önemli olduğunu yazıyorum. sadece ben değil bir çok bilinçli arkadaşımız yazılarında değiniyorlar. slm

selamlar arkadaşım
öncel,kle sofben in bağlantı noktasında sofbene gelen hattın nötr ve toprak bağlantılarını gözden geçir daha sonra evin sigorta panosunda nötr ve toprak bağlantılarını gözden geçir muhtemelen nötr ve toprak ters bağlı

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri