Aküsüz güneş paneli kullanimi

silvestir

Profesyonel Üye
Bazılarımız bilmeyebilir ama on-grid inverter diye birşey var. Panelinizi direkt buna takiyorsunuz ve cihazı prize bagliyorsunuz. Üretilen elektrik evinize basılıyor. Şöyle ki.

Mesela 1kw panel var ve 800w üretiyor. Evde o an çalışan bir klima varsa 800w lik tüketimi bedavaya geliyor. Haa 200w mi uretiyorsunuz, o zaman 200w tüketim bedavaya geliyor. sistemin şu dezavantajı var. Misal 1kw uretiyorsunuz ve evde tüketim o an 200w ise elektrik saatiniz 800w tüketiyorsunuz gibi yazıyor, bu durumda sizin fatura şişiyor. Ama ürettiğinizden fazla tüketiminiz varsa klima vs gibi bu sistem çok pratik oluyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Peki varmı bir örnek sistem tavsiyesi
Bazılarımız bilmeyebilir ama on-grid inverter diye birşey var. Panelinizi direkt buna takiyorsunuz ve cihazı prize bagliyorsunuz. Üretilen elektrik evinize basılıyor. Şöyle ki.

Mesela 1kw panel var ve 800w üretiyor. Evde o an çalışan bir klima varsa 800w lik tüketimi bedavaya geliyor. Haa 200w mi uretiyorsunuz, o zaman 200w tüketim bedavaya geliyor. sistemin şu dezavantajı var. Misal 1kw uretiyorsunuz ve evde tüketim o an 200w ise elektrik saatiniz 800w tüketiyorsunuz gibi yazıyor, bu durumda sizin fatura şişiyor. Ama ürettiğinizden fazla tüketiminiz varsa klima vs gibi bu sistem çok pratik oluyor.

Peki varmı bir örnek sistem tavsiyesi
Bilindiği gibi OnGrid panel/rüzgar sistemleri o kadar da basit bir şey değil! Öncelikle mevzuata uygun bir abonelik yapmak gerekiyor. Daha sonra çift yönlü elektrik sayacı ki, hem şebekeden tükettiğiniz enerjiyi hem de kullanımınızdan fazla üretiminiz varsa onu da şebekeye basmanız için. Dolaysıyla hem tüketilen hem üretilip şebekeye verilen enerji ayrı ayrı ölçülüyor. Böylece 10kWh a kadar üretilecek ihtiyaç fazlası enerjiyi dağıtım şirketine satabilirsiniz. Sonrasında tüketilenden sisteme verilen düşülerek/mahsup edilerek fatura çıkartılıyor. Tüketimden fazla üretilip sisteme verilirse, enerji şirketi bu fazlalığı keseceğiniz fatura karşılığı ödüyor diye biliyorum (emin değilim!).

Ayrıca bu işlemde Şebeke bağlantılı çift yönlü invertere de ihtiyaç vardır. Ayrıca gece/gündüz/puant şeklinde günün farklı saatlerinde farklı birim fiyatta ücretlendirilen bir tarifedeyseniz panel veya rüzgar türbinine gerek olmadan gece ucuz saatlerde akülerinize depolayacağınız enerjiyi pahalı saatlerde kullanarak da matematiksel olarak belli bir tasarruf etmek mümkün. Tabi OnGrid'de amaç bu değil. Amaç, üretilenin fazlasını değerlendirmek ve akü maliyetini sıfırlamak.

banada en mantıklı sistem on grid geliyor ama dezavantajının önüne geçmek kaydıyla
nasıl geçilir bunun önüne, tabiki bir mikrodenetleyici ile,
şöyleki tüketim ile şebekeye pompalanan akımı gözlem altında tutarak
biraz sessiz ve güçlü bir role ile on grid ile süper avantaja sahip olunur
her iki akımı kontrol edecek mikrodenetleyici hiçde zor iş değil zannımca,
bunu arduino bile yapabilir pekala

Bu sistemde şebekenin aksadığı, kesinti olduğu zamanlarda yedek akü bulundurup ihtiyaç karşılanacak şekilde tasarlanmalı. Ayrıca okuduğum kadarıyla şebeke girişli çift yönlü inverterler şebeke olmadığında çalışmıyor, devreyi kesiyorlar. Şebekede bir onarımdan dolayı kesinti varsa tehlike arz etmemesi için şebekeye akım vermiyorlar. Bir şekilde role bağlantılı pako şalterlerle şebekede akım yokken aküler devreye alınmalı. Sanırım bunun için de ilave bir inverter gerekiyor? Yani esneklik arttıkça maliyet artıyor!:(

Bu sistemde şebekenin aksadığı, kesinti olduğu zamanlarda yedek akü bulundurup ihtiyaç karşılanacak şekilde tasarlanmalı. Ayrıca okuduğum kadarıyla şebeke girişli çift yönlü inverterler şebeke olmadığında çalışmıyor, devreyi kesiyorlar. Şebekede bir onarımdan dolayı kesinti varsa tehlike arz etmemesi için şebekeye akım vermiyorlar. Bir şekilde role bağlantılı pako şalterlerle şebekede akım yokken aküler devreye alınmalı. Sanırım bunun için de ilave bir inverter gerekiyor? Yani esneklik arttıkça maliyet artıyor!:(
hibrit sistemler var şimdilerde hem sebekeye elektrik verebiliyor isterseniz akım trafosuyla vermeyebiliyorda elektrik sirketiyle anlaşma yapmadıysanız trafo sart bunun haricinde ups cıkısı da denilen ayrıca bir cıkıs varki bu cıkısdan aküler kullanılabiliniyor kesintisiz elektrik ihtiyacı için
banada en mantıklı sistem on grid geliyor ama dezavantajının önüne geçmek kaydıyla
nasıl geçilir bunun önüne, tabiki bir mikrodenetleyici ile,
şöyleki tüketim ile şebekeye pompalanan akımı gözlem altında tutarak
biraz sessiz ve güçlü bir role ile on grid ile süper avantaja sahip olunur
her iki akımı kontrol edecek mikrodenetleyici hiçde zor iş değil zannımca,
bunu arduino bile yapabilir pekala
akım trafosu diye bir parca ile simdiki ongridler sebekeye elektrik basmıyor

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye