Akünün tamamen boşalması

F9S

Üye
Merhaba arkadaşlar, araştırma yaparken foruma denk geldim ve sorumu sormak için üye oldum.

Aracın aküsü 12volt 60amper, aracın iç aydınlatmasını açık unuttuğum için yaklaşık 1 hafta önce arabanın aküsü bitmişti. Otomatik kilit hatta yol bilgisayarı dahil çalışmıyordu. Komşumuz aracı ile takviye yapıp çalıştırdık. Arabanın yol bilgisayarı (trip'ler) dahi sıfırlanmıştı.

Arabayı çalıştırdıktan sonra yaklaşık 1 saat kontak kapatmadan, şehir içi yüksek devirde dolaştım araba ile.
Forumlarda gezerken bir şey okudum.

bomboş bir aküyü alternatör dolduramaz... sanayide geri şarj edilmesi gerekir oda minimum 4 saatdir... yoksa gereksiz şekilde alternatörü yüke bindirip yakarsın sadece...

1- Bu ne kadar doğru ? Araba şu anda çalışıyor ama akünün bakıma ihtiyacı var mıdır ?
2- Bayram geliyor, uzun yola çıkacağız. Uzun yolda akü kendini tamamen doldurur mu ?
3-Aküyü sanayide ya da oto elektrikçide doldurtmak istedim diyelim, süreç nasıl işliyor. Arabayı mı bırakıyoruz ? Akü araçtan çıkarılıyor mu ? Aküyü uzun saatlerce, tam şarj ettiklerine nasıl emin olabiliriz ? Ve bunun ücreti ortalama ne kadardır ?
4- Akünün markası, Klas Akü. Yine sanırım aracın bir şeyini açık unutarak aküyü bitirdim ve akü ölmüştür diyerek acemilik ile değişim yaptık. O sıra takviye yapacak tanıdık ya bulamadık, ya da bulduk ama kablo yoktu. Takviye için yakındaki araç otomobil tamir dükkanından usta getirdim. Kontak kapatmadan aküyü de değiştirdi. Klas aküyü hiç duymamış olsam da o anki cahillik ile aldık ne olacak diye düşünerek. (Bu Klas akü 2 ay önce alındı, arabanın orjinal aküsü bitmişti ve takviye yaptırdığımız yerden aldık. Akü jelatininden yeni açıldı, 2 aylık akü ve değiştirmeyi düşünmüyorum.)

Bunları sormamın sebebi bilgisiz olmamdır, henüz yeni şoförüm. Araba da yeni sayılır, yaklaşık 4 ay önce aldık. Ve henüz sanayiye hiç yolum düşmedi.

Son düzenleme:
akü hakkında bilgisiz olduğunuz ve yeni şöför olduğunuz için riske girmeyin derim. yeni bir akü alın.

akü fiyatlarını araştırarak sanayiye gidebilirsiniz. kolay gelsin.

Bence de yeni aku..git gel elektrikci bul 4 saat bekle vs..vereceginiz para akunun yari parasi belkide...degmez..yeni aku alin kafaniz rahat olsun..

• Beğen
Tepkiler: F9S
150-180 tl arası diye biliyorum yeni aküler.

• Beğen
Tepkiler: F9S
Şu an kullandığım akü zaten 2 ay önce alındı, önceki akü yaklaşık 5 senelikti. 2 aylık aküyü değiştirmeyi düşünmüyorum, mesajımda bunu belirtmemişim sanırım.

garanti kapsamında değiştirmiyorlarsa tek çare yeni akü almak oluyor.

Derdimi anlatamadım sanırım ya da siz bilgi sahibi değilsiniz. Aküyü değiştirmeyeceğim, arabanın iç aydınlatmalarını açık unuttuğum için bitmişti akü. Ve akü tamamen boşalmıştı. Bunun ne kadar zararı olmuştur diye soruyorum. Lütfen bilgi sahibi olanlar yazsın sadece.

Kardeş gençliğim de üniversite Öğrencisi iken taksicilik yapardım . Bu Dediğiniz Hadise belki 10 kez Başıma geldi . Her seferin de de arabayı itekleyerek çalıştırıp kendi alternatörü ile de doldururdum. Allah'ın izni ile hiç r şey olmaz akü yeni ise . Devam

Derdimi anlatamadım sanırım ya da siz bilgi sahibi değilsiniz. Aküyü değiştirmeyeceğim, arabanın iç aydınlatmalarını açık unuttuğum için bitmişti akü. Ve akü tamamen boşalmıştı. Bunun ne kadar zararı olmuştur diye soruyorum. Lütfen bilgi sahibi olanlar yazsın sadece.
kardeş yorum yazan arkadaşların çoğu alanında bilgili insanlar. uzun süredir takip eden biri olarak söylüyorum.
sen hiç bitmiş akü ölçtün mü?
bitmiş dediğimiz 1.5 volt pili ölçtüğümüzde 1 volt kadar gerilim okuruz.
bomboş aküyü şarj edince bile, şayet bomboş ise aynı sorun baş gösterebilir.
ayrıca maliyet hesabı diye bir şey var
saçma sapan aküne gidip masraf edeceğine sana yeni almanın mantıksız olmadığını söylemekteler.
lütfen saygılı ol insanlara

kardeş yorum yazan arkadaşların çoğu alanında bilgili insanlar. uzun süredir takip eden biri olarak söylüyorum.
sen hiç bitmiş akü ölçtün mü?
bitmiş dediğimiz 1.5 volt pili ölçtüğümüzde 1 volt kadar gerilim okuruz.
bomboş aküyü şarj edince bile, şayet bomboş ise aynı sorun baş gösterebilir.
ayrıca maliyet hesabı diye bir şey var
saçma sapan aküne gidip masraf edeceğine sana yeni almanın mantıksız olmadığını söylemekteler.
lütfen saygılı ol insanlara

Boşuna tartışma yaratmak istemiyorum, ben buraya soru sormak için konu açtım ve aldığım yanıtlar yeni akü al oldu. Sorduğum sorular arasında yeni akü almam gerekir mi gibi bir şey yok. Ben sadece sorduğum sorulara cevap istedim, yeni akü al tavsiyesini herkes verir. Çalışan aküyü bırakıp neden yeni akü alayım, 2 ay önce değişti zaten.
Mesajımda net bir şekilde yazıyor, aydınlatmaları açık unuttuğum için bitmiş akü. Her aküyü bitirdiğimde yeni akü mü almam gerekiyor yani. İnsanlık hali, lambalar açık kalır, radyo açık kalır akü bitebilir.
Daha masraf bile yapmadan, aküyü sanayide şarj ettirirsem ne kadar ücreti olur diye sormuşum.
Uzun yolda akü kendini tamamen doldurur mu diye sormuşum?
Bu sorulara cevap, "yeni akü al" .....

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri