Akünün bittiğini nasil anlariz?

ArizHulk

Üye
Arkadaşlar, akünü voltmetre ile olctugumde normal olarak 12v gosteriyor. Ama trafo sargi direnci olctugumde akunun trafo sargilarini akimla beslegemediyinin şahidi oluyorum. 12v gostermesi yanıltıcı ola bilir herhalde. Peki daha kesin cevap icin nasil olcu yapmaliyim ki akünün bittigini anlaya biliyim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
akünün bittiğini nasıl anlarsın en pratik yol eline kalın bir kablo alırsın uçlarını açarsın tahmini 50 cm
akünün her iki kutubunu kısa devre edersin ark yaparsa akü doludur ..bu 1 yol en etkili ve kesin yöntemdir
2 ölçü aletini akım poziyonuna al çekilen akımı ölç

akünün bittiğini nasıl anlarsın en pratik yol eline kalın bir kablo alırsın uçlarını açarsın tahmini 50 cm
akünün her iki kutubunu kısa devre edersin ark yaparsa akü doludur ..bu 1 yol en etkili ve kesin yöntemdir
2 ölçü aletini akım poziyonuna al çekilen akımı ölç
70 A lik kısa devre testi yapıyorsun yani . Allah akıl izan versin . Bomemetre ; voltmetre diye aletler var ....

Akü dc ye sahip trafo çalışması için ise ac nasıl bir trafo bu ve bu yol nasık aklına geldi? Yük bağla paralel 2 oto lambası 21w gibi bu esnada voltmetre ile ölç 3 5 dk voltaj hızlı düşerse akün sağlıklı değil. Basit test kısaca böyle.

Akü test cihazları var. 2 proba bağlı kocaman bir direnç var. Cihazın üzerinde 2 prob 1 anahtar ve 1 voltmetre var. Anahtarla direnç devreye giriyor ve taş direnç ısınmaya başlıyor. Bu esnada voltajın düştüğünü görebiliyorsunuz. Çok fazla düşerse boştur.
Birde dhc test cihazı var profesyonel. Akününün ömrünü durumunu gösteriyor. siz sadece akü tipini amperajını ve maksimum akımını giriyorsunuz. Zaten bunlar akünün üzerinde yazıyor.
http://www.federalotomotiv.com/BT_501_DHC_AKU_TEST_CIHAZI-164-tr-urun.html#.WIcZpRuLRPY

nasil olcu yapmaliyim ki akünün bittigini anlaya biliyim
Şönt voltmetre ile anlaşılır.
upload_2017-1-24_11-39-32.jpeg

Akü dc ye sahip trafo çalışması için ise ac nasıl bir trafo bu ve bu yol nasık aklına geldi? Yük bağla paralel 2 oto lambası 21w gibi bu esnada voltmetre ile ölç 3 5 dk voltaj hızlı düşerse akün sağlıklı değil. Basit test kısaca böyle.
Arkadaşım, trafo testi şirketinde calisiyorum. Trafonun omik direnci olcumunde trafo sargisina 2A sabit akim verip ölçümü gerçekleştiriyoruz.

Sağlam bir akü için ne kadar kapasitesi olduğunu nasıl ölçebileceğinizi mi soruyorsunız? Yoksa akü ömrünün bitip bitmediğini mi?

Saygılar....

Arkadaşlar benim 2400 watt akıllı invertörüm var iki adet 210 ah akü bağlı 24 volt girişli güneş panellerim ise 1000 watt bir derdim var kullanım esnasında akülerden biri diğerinden önce deşarj oluyor iki aküyüde sıfır almıştım biri ölü durumda.Akülerin yerlerinide değiştirdim ama nafile ölü olan akü çabucak şarj olup çabucak boşalıyor.Şimdi ölü akü yerine yenisini alacağım.Yüksek akım çektiğinde iki aküde aynı anda boşalmıyor biri daha önce boşalıyor sistem doğal olarak 19 volta düşünce invertör kendini kapatıyor.Bir akü tam dolu olarak kalıyor diğeri ise tamamen boşalıyor.iki aküyüde aynı anda deşarj edecek bir yol varmı ?

aküleri kısa devre yapmayın hele avometrenin amper kısmında ölçmeye kalkmayın akü patlayabilir tabi avometre yanmazsa...
upload_2017-1-24_11-39-32-jpeg.36172
bununla test edilir dijitali de var bunun...
tamer_gs koymuş resimi zaten...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri