Akülü arabada otomatik fren sorunu

Vedat19

Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar baştan soyleyim pek elektronikten anlamıyorum matematik ogretmeniyim mesleğim geregi pek kendimi bu konuda gelistiremedim onu icin her işi bilene sor prensibiyle size danışmak istedim :) benim Pilsan Ranger marka 12 volt çift motorlu uzaktan kumandalı bir araç aldım ikinci el olarak başlarda ayağını gazdan cekince otomatik motorları kitleyerek fren yapma özelliği çalışıyordu son zamanlarda çalışmamaya başladı ayağını gazdan çekilince motor biraz daha dönüp sonra kendiliğinden duruyor ancak uzaktan kumandayla kullanırken gazdan çekince fren otomatik çalışıyor sadece manulelde çalışmıyor ayrıca fren pedalı var oda çalışıyor haricen basınca sorun ve cozumle ilgili önerileri olan varsa yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkurler

akülü arabalarla alakam yok ama anlattıklarınıza dayanarak ayak pedal kısımlarında sonuçta evde duvardaki lamba anahtarları mantığında anahtarlar vardır, gaza basttı frene bastı vb elektrik olarak anlamak için, bunlarda zamanla kullana kullana aşınabilir bozulabilir, sizin gazı bıraktı artık motor freni yapabiliriz diye anlamasını sağlayan düğme ayak altında olduğundan toz toprak bozulmuş olabilir, zaten ikinci el arabaymış düğmenin ömrü bitmiş olabilir, yüksek ihtimal..

sonuç olarak elinize tornavida alıp arabayı kurcalamadan kablolarla uğraşmadan, o düğmeyi yenisiyle değiştirmeden yapamazsınız gibi görünüyor

akülü arabalarla alakam yok ama anlattıklarınıza dayanarak ayak pedal kısımlarında sonuçta evde duvardaki lamba anahtarları mantığında anahtarlar vardır, gaza basttı frene bastı vb elektrik olarak anlamak için, bunlarda zamanla kullana kullana aşınabilir bozulabilir, sizin gazı bıraktı artık motor freni yapabiliriz diye anlamasını sağlayan düğme ayak altında olduğundan toz toprak bozulmuş olabilir, zaten ikinci el arabaymış düğmenin ömrü bitmiş olabilir, yüksek ihtimal..

sonuç olarak elinize tornavida alıp arabayı kurcalamadan kablolarla uğraşmadan, o düğmeyi yenisiyle değiştirmeden yapamazsınız gibi görünüyor
Teşekkürler biraz üzerinde pratik yaparım artık

Sayın öğretmenim branşım olmamakla beraber benim aklıma gelen manuel çalışmadığına göre fren pedalı çalışıyor demişsiniz. Acaba fren pedalına basınca gazı kesiyormu? Aradaki bağlantıyı söküp kontrol etmekmi gerekir?

Evet araç giderken fren pedalina basınca da motoru durduruyor aynı etkiyi gazdan ayagini çekince de yapıyordu normalde. Gaz pedalindan fren pedalina giden 2 adet kablo var onları sokup tekrar taktım ama değişen birşey olmadı :)

Gaz ve frenin resimlerini paylaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim 2 soketli olan gaz 4 soketli olan fren

Ekli dosyalar

• IMG_20190711_125630.jpg
    IMG_20190711_125630.jpg
    252.8 KB · Görüntüleme: 90
  • IMG_20190711_125010.jpg
    IMG_20190711_125010.jpg
    176.7 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20190711_125002.jpg
    IMG_20190711_125002.jpg
    258.2 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20190711_124945.jpg
    IMG_20190711_124945.jpg
    274.1 KB · Görüntüleme: 38
gaz pedalı çok basit arıza düşündüğümüzden daha karmaşık ve masraflı galiba, en güzeli Pilsan müşteri hizmetlerine de bir danışın..

Pilsan Ranger Kumandalı Akülü Araba 12V Kullanım Kılavuzu

55486

55487

55488

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular