Akülü araba yapımı

Arkadaşlara bir adet akülü araba yapmak istiyorum kücük cocuk binmesi icin ne tür motor kullanmak lazım rpm hızı kac olmalıdır bu hakkında bilgi verirseniz ssevinirim

Ar-kur-Tek

Usta Üye
Tek veri ile RPM ve motor türü hesaplanmaz.

1:Teker çapı nedir?
2:Arada redüksiyon-vites sistemi -kayış ile aktarma var mı?
3:Ne kadar ağırlık çekecek? Uzun vadede ağırlık değişimi hesaba katılmak isteniyor mu? (Çocuk büyüyecek neticede)
4:Ne kadar hız ve tork isteniyor?
5:Gözden çıkardığınız maliyet nedir?
6:Hazır sistem kit mi istiyorsunuz yoksa her şeyi kendiniz toplayıp yapmak mı?
7:Şasi tasarımı yapıldı mı yoksa motorlara göre mi tasarım yapılacak?

Bu tip soruların cevabı olursa o zaman net konuşmak mümkün olur.Yoksa çok geniş bir yelpazede ürünler var ve nokta atışı yapmazsanız maliyetiniz ve zamanınız uçup gider.

Konu Sah
S
Saşe motora göre tasarlanacak ben basit birşey istiyorum orta yollu birşey istiyorum

Yukarıda bir tane video baylaştım onun gibi birşey takıldığım konuk sadece motor ağırlık konusunda 15_20*kgk düz zemin orta hızda birşey

Motor 2 ad olacak direk olarak tekerleme bağlanacak

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ar-kur-Tek

Usta Üye
Motor 2 ad olacak direk olarak tekerleme bağlanacak
Hocam.Hiç bir motoru direkt tekere bağlayamazsınız.En kötü motora bağlı redüktör olmak zorunda.Bu sayede devir düşüp tork artar.
Şöyle örnek vereyim çapı 20 cm olan bir teker her turda 62 cm civarında gider.siz 120 devir/dakikaya sahip bir motoru direkt bağlasanız (diğer koşullar göz ardı edilerek) saniyede 2 devir ve 1.24 metre yol gider.oda saatte yaklaşık 4.5 km hız yapar. (yanlış hesapladıysam bilen abilerim düzeltsin lütfen)
Burada söz konusu olarak 120 devir/dakika gibi düşük bir devirden bahsediyoruz.Redüktörsüz sizin istediğiniz gibi küçük olupta bu devirde çalışan motor ben bilmiyorum şahsen.Varsa da iş görecek kadar tork üretir mi orası Allah kerim ama o devirde redüktörlü motor bulunabilir.en azından kendisi olmasa da yakın devir bulmak sorun olmaz.

Konu Sah
S
Ya arkadaşlar ben o kadar hızlı birşey istemiyorum şu satılan akülü araclara yokmu onun gibi birşey redüktörlü motor var

bu tekerlerden kullanacağım

Hocam.Hiç bir motoru direkt tekere bağlayamazsınız.En kötü motora bağlı redüktör olmak zorunda.Bu sayede devir düşüp tork artar.
Şöyle örnek vereyim çapı 20 cm olan bir teker her turda 62 cm civarında gider.siz 120 devir/dakikaya sahip bir motoru direkt bağlasanız (diğer koşullar göz ardı edilerek) saniyede 2 devir ve 1.24 metre yol gider.oda saatte yaklaşık 4.5 km hız yapar. (yanlış hesapladıysam bilen abilerim düzeltsin lütfen)
Burada söz konusu olarak 120 devir/dakika gibi düşük bir devirden bahsediyoruz.Redüktörsüz sizin istediğiniz gibi küçük olupta bu devirde çalışan motor ben bilmiyorum şahsen.Varsa da iş görecek kadar tork üretir mi orası Allah kerim ama o devirde redüktörlü motor bulunabilir.en azından kendisi olmasa da yakın devir bulmak sorun olmaz.
12 lik dolma teker kullanacağım redüktörlü motor ile

Ar-kur-Tek

Usta Üye
Resmi göremediğim için tahminen sorayım. 12'lik derken çapı 12 cm mi? Yoksa jant çapı mı 12 cm?

Ar-kur-Tek

Usta Üye
Bu arkadaşın jant çapı 12cm yoksa 12" mi? Resimlerde bilgi yok.

Konu Sah
S
O kadar ben de bilmiyorum ama jant capı dır

Bu arkadaşın jant çapı 12cm yoksa 12" mi? Resimlerde bilgi yok.
12 cm jant yazıyor ustat

Daha farklı lastik de olabilir ben onu attım bu arabayı ben yapacağım içini sıkıntı' yok tekliflere açık hafif arac olacak motor ve teker secimi yapabilirim

Hocam letgo vs sitelerden arizali akulu arac alin motorlarini kullanin. Zamaninda elektronik tamir ile ugrasirken 3-5 defa tamir amacli geldi elime. Iki adet reduktorlu motor var uzerinde. Cok agir bir sase yapmazsaniz isinizi gorur diye dusunuyorum. Arizalarinda gelince yaz sonunda eve kaldirilirken plastik diye bir guzel hortumla yikarlar arabayi. Ileri geri yapan anahtar kis boyunca paslanir ve yaz gelinp tekrar kullanilmak istendiginde calismaz. Bana gelen tum araclarin arizasi buydu.

2. Alternatif olarak akulu tekerlekli sandalye motorlarini arastirin hazir kit olarak satilma ihtimali yuksek. Motor surucusune de bakmak lazim tabi...

3. Alternatif olarak motor tamircilerinden 2. El elektrikli bisiklet alin. Muhtemel akuleri bitik olacaktir ama ucuza bir sistem kapatabilirsiniz. Sadece aku alip kendi sasenize entegre edersiniz. En ucuz en dusuk guclu olani isinizi gorecektir.

Bunlarin disinda kendiniz yapmak isterseniz. reduktorlu motor alacaksiniz kasnak kaplin vs. Ugrastirir sizi...

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,972
Kullanıcılar
393,848
Son üye
Monster12

Yeni konular