Akülü Araba Devresi

devreyi raştır kendin yap akü koruma devresi...

Hocam bu bnm işime yarar. Bnm derdım aracın mp3 korna vs calması veya far scıp kapaması degıl. Ilerı gerı gıtsın ıstıyorum. Yoksa Son mesajınıza katılıyorum. Bu devrede hızlı yavas anahtarının calısmasını bıraz anlatır mısınız. Tam olarak kuramadım senaryoyu
Tek akülü iki motorlu akülü araba devre şeması isteyenler için.
Sigorta motor akımına uygun seçilecek.Ekli dosyayı görüntüle 45303

Hızlı yavaş için ya akünün ya da motorun iki tane olması gerekiyor. Akü ve motorların 6 volt senaryosu şöyle. Yavaş durumunda 2 motor seri bağlanır böylece motor başı gerilimler 3 volt olur. Hızlı durumda motorlar paralel bağlanır her motor normal çalışma gerilimi olan 6 voltta çalışır. 6 uçlu anahtar ile seri paralel durumu sağlanır.

Sn. @sdag kablolar, bağlantı yerleri (akü, anahtarlar ve motorlar) çocuğun kolayca elleyemeyeceği yerde ve sağlam yapılmış iseler, kısa devre olma ihtimali olmaz Sn. @kaygısız ın önerdiği gibi tek sigorta yeter. Bu sebeple buraya yapacağınız masrafı unutun, bunun yerine aküye voltmetre tarzı görsel gösterge alabilir gerektiğinde tuşa basar kontrol edersiniz. Ayrıca uzun süre kullanılmayacksa yine akü sökülüp 3 - 4 ayda bir şarj ve deşarj yapılması verim açısından tavsiye edilmektedir.

Anladım. bir diğer cekıncem de şu, dıger akulu arabaların kartlarının calısma senaryosunu bılmıorum tabı, mp3 korna vs vs fonksıyonlar dısında motorların uzerınde gerılımı dengeleyecek bır yapısı var mı bılmıorum. O yuzden motorlara bır zarar verır mıyım dıye cekınıyorum.. kart zaten yok elımızde kı arabada.motorlardan da olmayım derdım o ☺️ Yanlış anlamsyın sorularımı.. özunde elektronık bılgım cok az o yuzden ustune düşüyorum, sorguluyorum..
Sn. @sdag kablolar, bağlantı yerleri (akü, anahtarlar ve motorlar) çocuğun kolayca elleyemeyeceği yerde ve sağlam yapılmış iseler, kısa devre olma ihtimali olmaz Sn. @kaygısız ın önerdiği gibi tek sigorta yeter. Bu sebeple buraya yapacağınız masrafı unutun, bunun yerine aküye voltmetre tarzı görsel gösterge alabilir gerektiğinde tuşa basar kontrol edersiniz. Ayrıca uzun süre kullanılmayacksa yine akü sökülüp 3 - 4 ayda bir şarj ve deşarj yapılması verim açısından tavsiye edilmektedir.

Hocam burda hızlı yavas anahtarı neden 3 kutuplu? Calısma mantıgını tam anlayamadım?
Tek akülü iki motorlu akülü araba devre şeması isteyenler için.
Sigorta motor akımına uygun seçilecek.Ekli dosyayı görüntüle 45303

Aküleri veya motorları 1 konumda seri diğer konumda paralel yapmayı sağlıyor. 1. vites 2.vites olayı gibi oluyor. Başka düşük maliyetli yol biliyorsanız onu kullanabilirsiniz. Ben bilmiyorum varsa öğrenmekte isterim. Başka yol var ama maliyetli pedal ayarlı pwm sürücü kullanırsınız olur. Gaz pedalına potansiyometre bağlayabilirseniz devre 30 lira civarı satılıyor süper olur. Girişimcilere tiyo potansiyometre bağlanabilen gaz pedal sistemi yapın köşeyi dönün :) .

O zmn burda hızlı yavas anahtarı ıkı kutuplu, üç degıl dogeu mu?
Aküleri veya motorları 1 konumda seri diğer konumda paralel yapmayı sağlıyor. 1. vites 2.vites olayı gibi oluyor. Başka düşük maliyetli yol biliyorsanız onu kullanabilirsiniz. Ben bilmiyorum varsa öğrenmekte isterim. Başka yol var ama maliyetli pedal ayarlı pwm sürücü kullanırsınız olur. Gaz pedalına potansiyometre bağlayabilirseniz devre 30 lira civarı satılıyor süper olur. Girişimcilere tiyo potansiyometre bağlanabilen gaz pedal sistemi yapın köşeyi dönün :) .

Kaygısız ustat bır sorum da şu, aracın uzerınde vıtes kolu var ve 1*3 kutuplu (toogle anahtarı gıbı 2*3 kutup yok. bununla gerı yaptıramam o zmn dogru mu?
Bırde bu devrede bulunan hızlı yavas anshtarı yerıne pot kullansak hız ayarını yıne yapmış olmayız mı?

Pwm devresi kullanıp pot ile elle hız ayarı yapabilirsiniz. 3 uçlu anahtar ile devresiz ileri geri yapmah için 2 akü gerekir ama akü şarj farklıkları olacağından sakıncaları var. Devir yönü değiştirebilen pwm bulabilirseniz o da olur.

O zaman sizin bu devreyi kurcam hocam. Pwm ile maliyet katmayım. Hızlı yavas anahtarı da ılerı gerı snahtarı ıle aynı mı? Yoksa ıkı kutuplu mu hocam..
Pwm devresi kullanıp pot ile elle hız ayarı yapabilirsiniz. 3 uçlu anahtar ile devresiz ileri geri yapmah için 2 akü gerekir ama akü şarj farklıkları olacağından sakıncaları var. Devir yönü değiştirebilen pwm bulabilirseniz o da olur.
Derken yok hızlı yavas anahtarı da 6 uclu toogle anahtar, anladım hocam. Bunu kurcam anahtarlı tedarık edıp.. sagolun

Son düzenleme:
İki anahtar da 6 uçlu olacak isteğe bağlı 2 ya da 3 konumlu olabilir. 3 konumlu olanlar ortada olduğunda motorlar çalışmaz durumda olur ben 3 konumlu tercih ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri