Akülü araba, akü değişimi yaptım motorlar çok ısınıyor

TKAY

Üye
arkadaşlar akülü arabada normalde 2 adet 6v akü vardı paralel bağlıydı yani motorlar 6v ile çalışıyordu. aküler şarj tutmamaya başladı. elimde 12v 7ah akü vardı bunu akülü arabaya monte ettim ama motorların devri normal olarak arttı ve motorlar ısınıyor. 12v akü ile yaklaşık 1 saat çalışıyor.

benim istediğim 12v giriş, 6v çıkış (önerilen ayarlı 0-12v çıkış) verebilen bir devre. ama bu akım değerlerine dayanabilecek bir devre olması lazım.

yardımlarınız için teşekkürler.

cevap vermek için çok basit bulduğunuz içinmi, yoksa zor olduğu içinmi cevap vermiyorsunuz :)

6v motora 12v veriyorsun motoru bi süre sonra yakarsın 1,
6v luk 3 adet yeni akü al paralel bağla 2,
6v luk şarj devresi araştır forumda 3,
öncekine nazaran daha uzun süre gidecektir akülü araban...

6v motora 12v veriyorsun motoru bi süre sonra yakarsın 1,
6v luk 3 adet yeni akü al paralel bağla 2,
6v luk şarj devresi araştır forumda 3,
öncekine nazaran daha uzun süre gidecektir akülü araban...

:) :) :) 6v akü alacak olsam zaten burada istekte bulunmazdım.

ilk mesajda da yazdığım gibi elimde 12v akü vardı ve bunu arabaya uyarlamak için 12v değerini düşürecek devre veya reosta olabilirmi diye sordum

elektrikle fazla uzak değilim :)

anlaşılan kendi reostamı kendim yapacam. 10 metre 1mm srgı teli işimi görür :)

saolun yardım etmediğiniz için

anlaşılan kendi reostamı kendim yapacam. 10 metre 1mm srgı teli işimi görür :)

saolun yardım etmediğiniz için

Akü gücünün yarısını ısıya dönüştürüp heba etmiş olursun.Senin istediğin gibi DC/DC konvertörler var.Bu şekilde de az da olsa kayıplar olacak, fakat akü almadığına göre onuda almazsın heralde :)

Akü gücünün yarısını ısıya dönüştürüp heba etmiş olursun.Senin istediğin gibi DC/DC konvertörler var.Bu şekilde de az da olsa kayıplar olacak, fakat akü almadığına göre onuda almazsın heralde :)

DC/DC konvertörü kendim yapma peşindeyim. ama böyle bir devre yok galiba. herkes hazır al diyor. neden kendimiz yapmıyoruz. mesele alıp almama değil. kendim birşeyler yapmak istiyorum.

arkadaşlar akülü arabada normalde 2 adet 6v akü vardı paralel bağlıydı yani motorlar 6v ile çalışıyordu. aküler şarj tutmamaya başladı. elimde 12v 7ah akü vardı bunu akülü arabaya monte ettim ama motorların devri normal olarak arttı ve motorlar ısınıyor. 12v akü ile yaklaşık 1 saat çalışıyor.

benim istediğim 12v giriş, 6v çıkış (önerilen ayarlı 0-12v çıkış) verebilen bir devre. ama bu akım değerlerine dayanabilecek bir devre olması lazım.

yardımlarınız için teşekkürler.
Buyrun güçlü dimmer ... 15V 10 Amp Adjustable Voltage Regulator Circuit Using IC LM196 |Homemade Circuit Designs Just for You

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri