akü şarj edici devre

slm arkadaslar bitirme odevi olarak tasarlayacağım devrenin ismi akü şarj edici devresidir elimde 10 ampere kadar olanının sekli var ama benden 110 amperlik devre istendi yardımlarınızı bekliyorum hiç bi yerde yok bi bilen varsa link atsın lutfen

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
dostum bu amperde akü şarj ediliyormuydu 110 amper ilk defa duydum..:D sanırım aküler olacak bunları paralel bağlıyacaksın.

ufuk82 Benim çalıştığım elektrik santralinde aküleri 600A ile şarj ediyoruz.
Charger'ın Teknik verileri aşağıda:

CHARGER:
Nominal AC supply voltge :380V
Maximum current per phase :330A
Charger nominal current :600A

öyle desene bende normal akü sandım valla senin iş zor bu derece yüksek akım üretmek icin sanmıyorum piyasada hazır olacağını bulmak zor..

Öncelikle gereken akım gerçekten yüksek, ama görülmemiş değil çünkü DC 86V 1000A kapasiteli FASE Forklift chargerları biliyorum. Bunun için yapmanız gereken 380V Primer Kullanacağınız akü kaç Volt gerektiriyorsa o değerde sekonder sarımları olan bir trafo tasarlamanız. Tasarlamanızada gerek yok herhangi bir bobinajcıya gittiğinizde istediğiniz özellikleri belirttiğiniz zaman size yüksek bir meblağ karşısında bir haftada teslim edeceklerdir. Doğrultma devresine gelince, trafonuz yüksek güçlü olacağından dolayı köprü diyot kullanamayacaksınız bunun yerine 1600A tristör bloklarını uygun yöntemlerle iletken yaparak doğrultma probleminide halledebilirsiniz. Ama bununlada sınırlı kalmıyor, Kondansatörlerle kırpılan gerilimi tamamen filtre etmek ayrıca sekonder çıkışına gerilim ve akım izleyici-devreden çıkartıcı, kısa devre koruyucu, ve termal koruyucu gibi yardımcı devreler kurmanız gerekir yoksa bir yangın çıkartması içten bile değildir. Tristör bloklarını
http://www.met-teknik.com/ firmasıyla irtibat kurarak kaynak makinesi parçalarından temin edebilirsiniz.

ben biraz fazla abarttım galiba yapacağım devre normal bi araba akusunu caliştıracak bişey olmalı bu benim bitirme odevim ve az bi surem kaldı yardımlarınızı bekliyorum 70 amperlik devre işimi gorur devresini paylaşırsanız memnun olurum saygılarımla

devreyi bulursan paylaşırsan çok iyi olur..

trafoyu özel sardırman lazım 220/13.8 dc volt alabıleceğın bır trafo buda piyasadakı kaynak makınalarının segonderını değiştırıp yuksek amperlı diyotla doğrultursan işin olur mesela kaynak makınaları enaz 100-300A 40 volt arası bıldığım eskı bır kaynak makinası al segonderını değiştır işini gor en basıt bu olur:)

trafoyu özel sardırmana gerek yok kardeşim. 15Volt A.C çıkışlı bi trafo kullan yeter. 90-120 Watt arası 220 girişli trafo her yerde bulunur çokta pahalı değil. Çıkış voltajını 13,8 Volt DC olacak şekilde kırpacaksın yaptığın devrede. 13,8 Volt DC çıçıklı trafo diye biş olmaz. Çıkış gücü mü 100 A olacak yoksa 12 Volt 100 Ah. bir araba aküsümü şarj edeceksin tam anlaşılmıyor. Benim verdiğim bilgi araba aküsü şarjı için. 12 volt akü şarj devresi aha burdanda devre şemasını ve pcb sini al. kolay gelsin.

13.8 volt uzerı voltaj aküyü bozar ust sinir 14 volttur bu konuda yorum önceden yapmıştım konuyu araştırdım voltaj yuksek olmamak şartıyla 13.8 volt 2 A bu çikişi veren cihazla 7 A 27A 56 A 100 A hiç farketmez şarj eder örnek 100A aküyü 2 A 50 saatte şarj eder 7 A aküyü 14 saatte şarj eder

bir kiyaslama yapalim cep telefonu bataryası 1200 mA şarj adaptoru 200mA ama 1200 mA lik bataryayı şarj edıyor

trafoyu özel sardırmana gerek yok kardeşim. 15Volt A.C çıkışlı bi trafo kullan yeter. 90-120 Watt arası 220 girişli trafo her yerde bulunur çokta pahalı değil. Çıkış voltajını 13,8 Volt DC olacak şekilde kırpacaksın yaptığın devrede. 13,8 Volt DC çıçıklı trafo diye biş olmaz. Çıkış gücü mü 100 A olacak yoksa 12 Volt 100 Ah. bir araba aküsümü şarj edeceksin tam anlaşılmıyor. Benim verdiğim bilgi araba aküsü şarjı için. 12 volt akü şarj devresi aha burdanda devre şemasını ve pcb sini al. kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri