Akü şarj cihazı

Azazil32

Üye
İyi günler. Elimde 10 senelik belki daha eski einhell bt-bc 15 şarj aleti var. Bu alet bozulmuştu. Köprü diyotu değiştirdim. Şimdi çalışıyor ama ısınma var. El yakmaya ak şekilde ısınıyor köprü diyotu ve adını bilmediğim boru şeklindeki parça. Anahtarlı termik röle koymuşlar o devreyi kapatıyor. Neden olur ısınma ve ısınma normal ise termik röle mi bozuk.

Ekli dosyalar

• 20210919_104553.jpg
    20210919_104553.jpg
    223.5 KB · Görüntüleme: 44
  • 20210919_104546.jpg
    20210919_104546.jpg
    244 KB · Görüntüleme: 44
  • 20210919_104538.jpg
    20210919_104538.jpg
    177.6 KB · Görüntüleme: 41
  • 20210919_104527.jpg
    20210919_104527.jpg
    314.9 KB · Görüntüleme: 46
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Boru seklındekı termık tediğiniz parça, güçlü, sürgülü direnç. Orta ayağı kaydırarak akımı sınırlıyabilirsiniz..

Boru seklındekı termık tediğiniz parça, güçlü, sürgülü direnç. Orta ayağı kaydırarak akımı sınırlıyabilirsiniz..
İlk fotoğraf anahtarlı termik röle diye biliyorum çünkü o devreyi kapatıyor. Anladığım kadarıyla yüksek akım çekince ısınıp içindeki bimetal kapatıyormuş. O sürgülü dirençi hiç oynamadım daha doğrusu bilmiyordum ne olduğunu. Sadece arıza yapan ne olabilir onu merak ediyorum. Bu parçaların ısınması normal mi?

Çıkısdsa yuk baglı değilken ısınma var ise, köprü dıyotda kısa devre olabilir veya yanlıs bagladınız, En son yaptıgınız işlem olan köprü diyodu kontrol ederek işe başlayın.

+ ve - eksı uclar çapraz baglanmalı, sizde kırmızı ve mavı renkler alt alta görunuyor. Mavı renk, kırmızı ile çapraz olmalı, beyaz görunen renkler, Ac yazan soketlerde olacak..

Çıkısdsa yuk baglı değilken ısınma var ise, köprü dıyotda kısa devre olabilir veya yanlıs bagladınız, En son yaptıgınız işlem olan köprü diyodu kontrol ederek işe başlayın.
Tamam. Aküye bağlı değilken hiç denemedim. Akü bağlı iken 5 dk çalışıyor sonra kapatıyor. İlk işim akü yokken denemek olacak. Köprü diyotu eski bağlı diyota bakarak lehimledim. Ama fazla ısırmış olabilirim lehim yaparken.
+ ve - eksı uclar çapraz baglanmalı, sizde kırmızı ve mavı renkler alt alta görunuyor. Mavı renk, kırmızı ile çapraz olmalı, beyaz görunen renkler, Ac yazan soketlerde olacak..
Olabilir. Dediğim gibi daha önce elektrikçiye bağlattıydım o yanlış bağladıysa ben de yenisini yanlış bağlamış olabilirim.
+ ve - çapraz bağlı görünüyor. + direkt bağlı kabloya - de ampere yazan göstergeye sonra da 20A sigortaya oradanda - kabloya gidiyor. Yani sizin dediğiniz gibi bağlı.

Son düzenleme:
Akü bağlı değilken ısınma yok. Bu termik neden atıyor anlamadım.

bana göre
içlerinde en kıymetlisi trafo köprü diyodun da var bir tane
https://urun.n11.com/arduino-urunle...urucu-modul-dc-dc-buck-donusturucu-P377879884 akım ve voltaj ayarlı şöyle bir kit alır takarsın her işinini yaparsın isterden trimpot ayaklarına da telli pot takarsın hadi üzerine birde
https://www.direnc.net/0-100v-0-10a-dijital-voltampermetre şöyle bir şey takarsın sana evladiyelik ayarlı güçlü bir adaptör olur . ben öyle yapıyorum . tercih senin

bana göre
içlerinde en kıymetlisi trafo köprü diyodun da var bir tane
https://urun.n11.com/arduino-urunle...urucu-modul-dc-dc-buck-donusturucu-P377879884 akım ve voltaj ayarlı şöyle bir kit alır takarsın her işinini yaparsın isterden trimpot ayaklarına da telli pot takarsın hadi üzerine birde
https://www.direnc.net/0-100v-0-10a-dijital-voltampermetre şöyle bir şey takarsın sana evladiyelik ayarlı güçlü bir adaptör olur . ben öyle yapıyorum . tercih senin
Olabilir. Yapılabilir tabi ki. Ama anlamadığım neden çalışmayı durduruyor olabilir. O röle neden atıyor. Bağlıyorum 5-6 dk sonra atıyor. Köprü diyot, amcanın sürgülü direnç dediği boru şeklindeki parça ve anahtarlı termik röle ısınıyor ve röle ısınınca devreyi kapatıyor. Parçalar bozuk olsa çalışmaması lazım diye düşünüyorum.

ölçü aletin varsa trafo çıkışlarını ac olarak diyotun çıkışını dc olarak akü baglı iken amp degerini vs ölç. devrenin baglantılarını kara kalem çiz merakını giderelim .

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri