Akülü vidalama matkabını kablolu yapma

Merhabalar elimde heifer marka akülü vidalama matkabı var. Pilleri artık şarj olmuyor. bu sebeple makinayı elektrikli yapmak istiyorum. Makinanın kendi adaptörü var. Hem vidalamanın, hem adaptörünün hemde bataryasının resimlerini ekledim.
Batarya 14.4 V NiCd 0.8 Ah
Vidalama : 230V - 50 Hz 14.4 V
Adaptörü ise çıkış gücü: 15V DC 400mA
Bataryanın içinde 12 adet 1.2 V 800 mAh Ni-Cd pil var

internetten biraz araştırdım farklı modeller için; vidalamayı kendi adaptörü ile çalıştırmayı denerseniz vidalamayı çalıştırmaz yada kısa süre içinde adaptör yanar falan yazmışlar.
Sormak istediğim; elimdeki bu vidalamayı kendi adaptörü ile elektrikli yapabilir miyim? Bu adaptör yeterli olur mu?
Birde vidalamayı bu şekilde yani elektrikli yapıp kullanmak herhengi bir risk oluşturur mu?
(Resimlerde adaptör ve vidalamanın güç durumları mevcut)
Şimdiden teşekkürler.
20190309_150028.jpg
20190309_150005.jpg
20190309_145948.jpg
15521342935574909574406326139251.jpg

Son düzenleme:
..kendi adaptörü şarj için yapılmış..
dolayısı ile çalıştırmaz..
kullanım kılavuzunda akü kaç dakika çalıştırıyor bilgisine bakarsanız kaç amper çektiğini yaklaşık bularak
adaptör amperini buluruz..
bana sorarsanız yeni akü grubu alın..
yinede gerekli adaptör fiyatını araştırın..

sanırım direk çalıştırma için torkun gücünün yüksek olmasından amperi yüksek olmalı fakat ne kadar yüksek olmalı bilemiyorum
iş yerinde bir tane öyle adaptörle çalışan var, başkaları yapmış, işe gittiğimde bakarım makinayla adaptör kıyaslamasına

Son düzenleme:
Bende de bir tane var .Sizinkinin benzeri boyutta. Ama 18volt ile çalışan. Bataryaları ölü.
19volt 2.5 amperlik bir laptop bilgisayar smps beslemesi buldum.Sanırım ilk kalkış için 25volt 500uF bir kapasitör parelel bağlı olursa karşılar.Kısmet olup zaman bulursam deniyecem.

..nicd akülerin iç direnci epey küçüktür..yüksek akım çekilebilir..
regülesi sağlam bir adaptör gerekir ve denedikten sonra almak lazım..

ha şimdiden söyleyeyim çalıştırılan adaptörün ağırlığı iki kilo vardır belki, maliyeti de yüksek olmalıdır

Tavsiyem 4 veya 8 tane lityum,iyon pil bulup (Dizüstü bilgisayar bataryaları bu konuda ideal kaynaktır) bunu altta linkini verdiğim devre ile şarj etmenizdir.

Burada yapmanız gereken 4 tane ise seri bağlamak.8 tane ise 2 tane pili paralel bağlayıp 4 grup yapmanız onları da seri bağlamanız. (Bu şekilde 2 katı pil kapasitesi elde edesiniz)

şarj devrenizde bu: (16,8 voltluk 4S şarj devresini alacaksınız)

https://tr.aliexpress.com/item/BMS-...572.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.1bad2e0eQscR6C

Bu sayede kablo dersinizde olmaz.

12 volt 30 amper led adaptörünü ayarını en yükseğe çıkarıp kullanabilirsiniz. Artı eksiye dikkat edin. 24 volt led adaptörü 18 volta inebiliyor ise 15 amperlik olabilir.

Bende de bir tane var .Sizinkinin benzeri boyutta. Ama 18volt ile çalışan. Bataryaları ölü.
19volt 2.5 amperlik bir laptop bilgisayar smps beslemesi buldum.Sanırım ilk kalkış için 25volt 500uF bir kapasitör parelel bağlı olursa karşılar.Kısmet olup zaman bulursam deniyecem.
Yarın büyük ihtimâl arkadaşın resmini verdiği büyüklükteki/tipteki akülü(ölü) şarjlı matkaba bu uygulamayı yapacağım.
18v 2.5A smps laptop beslemesi ile. Ne diyorsunuz?
Fikirleriniz?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri