Ah senin yaşında olaydım şunu yapardım tadında özgelişim rotası tavsiyelerini toplask

karaapak

Profesyonel Üye
Mesleki yol haritası ve gelişim deneyimlerimizi paylaşalım Arkadaşlar forumda https://www.kontrolkalemi.com/forum...uye-arkadaslar-hangi-sektorde-calismakta.html başlıklı çok güzel ve çok katılımlı bir konu var buna benzer olarak halihazırda benim gibi okumakta olan veya bu işi yapmaya niyetli arkadaşlarımıza yol gösterici olması babında kendi iş yaşamı haritamızı kısaca anlatsak, şunlarıda yapsaydım şimdi daha iyi durumda olurdum gibi özeleştiride bulunsak veya mesleğimizde gerçekten faydası olduğunu düşündüğümüz olmazsa olmazları belirtsek, bu konunun, gelecekte ne kazanmak için ne yapması gerektiği sorusunun cevabını arayan arkadaşlarımız için yol haritası çıkarmakta büyük bir faydası olacağını düşünüyorum. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Örneğin bir kimse "ben elektrik üzerine teknik lise okudum, 3-4 sene şöyle böyle işlerde çalıştım fakat baktım makina konusunda yetenekliyim bu dalda üniversiteye gittim devamında şu işe başladım, şimdi bilmemne makina Bakım onarım işini büyük bir zevkle yapıyorum, aslında gemi makinalarını daha çok seviyorum, elektrik üzerine teknik liseye gitmenin şu faydasını gördüm ama hem lisede makina üzerine okusaydım hemde gemi makina mühendisliği okumuş olsaydım şimdi tam istediğim gibi tersanede şu işi yapardım, gibi hangi dalda ilerlediyseniz yada hangi dalda sistemin nasıl çalıştığını hangi hedefe varmak için hangi yolun izlenmesi gerektiğini tecrübelerinize dayalı anlatabilirseniz gerçekten çok faydalı bir iş yapmış olacağımıza inanıyorum.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Herkezden bu konuda ilgi ve desteklerini esirgememelerini umut ediyorum, yapacağınız katkılar için hepinize çok teşekkür ederim. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ben şuanda elektrik elektronik mühendisliğini halen okumakta olduğum için ancak öğrencilik esnasında yapılması gerektiğini düşündüğüm konularda birşeyler söyleyebileceğim. Öğrencilik esnasında yapacağımız işin hangi dala daha yakın olduğunu 3. sınıfın sonunda kesin olarak belirlemiş olmalıyız, ağırlıklı olarak mesleki dersler 3. sınıftadır. Meslek dalı netleştiğinde bu konu ile ilgili çalışma alnı devletmi, özel sektörmü, yurtdışı mı, öğretim görevliliğimi artık seçim neyse onun için gerekli olan noktalara ağırlık vermeli okul bitene kadar önhazırlık yapmalıyız, şahsen kontrol ve otomasyon konusunda sistem tasarımı üretimi veya geliştirmesi yapmayı isteyen biri olarak ben Türkiyede bu istediğimi tam olarak yapamayacağımı düşündüğümden ağırlıklı olarak yurtdışında aradığımı bulacağımı düşünüyor ve ingilizce konusunda kendimi geliştiriyorum, ayrıca yurtdışında direk kabul görmeyeceğimi düşünerek hem hedefim konusunda örnek proje geliştirmeye çabalıyor hemde yurtdışına devlet destekli yüksek lisans vb. şekillerde çıkmak konusunda araştırmalar yapıyorum ayrıca Türkiyede amacıma yönelik bir işi öğretim görevlisi olarakta yapabileceğimi düşündüğümden yurtdışında eğitimimi tamamlama fikrinin ülkeme geldiğimde öğretim görevlisi olmak konusundada yardımcı olacağı kanaatindeyim. Yol haritam budur.

Google hiç bir zaman Python developer işe almaz. Ama işe aldığı Java programcılara derki "Python programming is a plus" yol haritana bunuda ekle. Dilerim başarılı olursun....

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri