AHŞAP DAĞLAMA MAKINESI

Merhaba arkadaşlar forumda daha yeniyim. Ahşap yakma makinesi yapmak istiyorum ama hiç bi bilgim yok daha onceki yazılara baktım ama devre konusunda kafam karişti bunu bir psu ile yapma şansımiz olurmu psu devresine dimmer bağlantısı yapıliŕmi ?

Bunların hepsi biraz acemice gbi geldi bana cok araştirdim ozel sarim bi trafo gerekiyor demislerdi nerden temin edebilirim

Boyle bir trafo iş görurmu bağlantılari nasıl yapilır

Ekli dosyalar

• 15423060205002110414682.jpg
    15423060205002110414682.jpg
    717 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Ahşap dağlama için bu gibi yüksek çıkış voltajına sahip trafolar kullanmak mantıklı değil.

Elektronikte kullanılan tabanca havyaları biliyorsanız aymı mantıkla çalışan trafo gerekiyor.

Bu trafoların mantığı çıkış sargıları bir kaç sipirden oluşuyor. Ve bu sipirde kullanılan iletken çok kalın tel değilde lama gibi oluyor. Bunun nedeni çıkışta istenen düşük gerilim yüksek akımdır.

Aşağıdaki resimdeki gibi.

Eğer çıkış iletken kesitiniz yükün bağlı olduğu iletkenden daha ince ise ısınma sargılarda oluyor. Bu nedenle normal transformatörler olmaz. Normal trafolar uzun süre kısa devre akımına dayanamazlar. Aşırı ısınıp yanarlar yada sargıları kavrulur.

Elinizde 50 watt civarında bir normal trafo var ise bu trafonun sekonder sargısını söküp bu söktüğünüz sargı yerine kalın tel ile 3-5 sipir sargı sarıp çok güzel bir ahşap dağlama makinası yapabilirsiniz.

Eğer Antalyada iseniz bende yapımında yardımcı olabilirim.

45d0f5b7be345cb04acd8b19080dd4d7.jpg

Biraz araştirim bilgisayar powerıyla yapan var bu dediginiz trafoyu nerden bulabilirim

Amper yüksek ise işe yarayabilir. 1 veya 1,5 mm bakır teli uca ekleyip ahşabı dağlayıp dağlamadığına bakın.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri