Ag sistemlerde sigortalı yük ayırıcı ile kompakt şalter arasındaki fark?

ZE_dere

Üye
Merhaba, ag sistemdeki bir motor frekans çeviricisi için sigortalı yük ayırıcısı ile kompakt şalter aynı işlevi görür mü? İkisini birden takmanın bir faydası olur mu yoksa gereksiz bir işlem midir? Sigortalı yük ayırıcısı ile kompakt şalter arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları açıklayarak anlatırsanız sevinirim :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kompakt şalter,hem ayırma hem koruma işlevi görür.Sigortalı yük ayırıcısı ise devreyi kısa devrelere karşı korur ve ayırma işlemi yarar.Bu halde,ayrıca koruyucu kullanmanız gerekir.Frekans çeviricinin kendi içerisinde koruyucu olması nedeniyle,kompakt şalter kullanmak lüks gelebilir.Maddi yönden bir zorunluluk ! yoksa,her türlü devrede kompakt şalter kullanmak herzaman tercih edilmesi gereken bir durumdur.

Kompakt şalter,hem ayırma hem koruma işlevi görür.Sigortalı yük ayırıcısı ise devreyi kısa devrelere karşı korur ve ayırma işlemi yarar.Bu halde,ayrıca koruyucu kullanmanız gerekir.Frekans çeviricinin kendi içerisinde koruyucu olması nedeniyle,kompakt şalter kullanmak lüks gelebilir.Maddi yönden bir zorunluluk ! yoksa,her türlü devrede kompakt şalter kullanmak herzaman tercih edilmesi gereken bir durumdur.
Yanında bulunduğum mühendis ikisini birden takalım dedi bu durum bana gereksiz geldi ve neden öyle söylediğini anlayamadım. Yeni olduğum için de soramadım.

Kendi parasını harcasa öyle söylemezdi ! Sadece kompakt şalter kullanmak yeterlidir.Başka yerdeki mesajınızı sonradan gördüm.Sorun,gevşek irtibattan kaynaklanmıştır.Size akıl veren mühendis,kesesinden verecek ise,3 şalter peşpeşe de ! bağlayabilirsiniz.Sigorta,DEVREYİ KO-
RUR.Kompakt şalter ise,HEM DEVREYİ HEM CİHAZI KORUR !.

Son düzenleme:
Akyar abiye katılmak ile birlikte ek olarak; besleme panosu ile frekans konvertörü arasındaki mesafe fazla ise birini panoya birini frekans konvertörü girişine koymak amaçlı düşünülmüş olabilir.

peki şöyle bir durum gerekli ya da avantajlı olur mu? Hem kompakt şalter hem de sigorta takılsa aynı pano içerisine..

peki şöyle bir durum gerekli ya da avantajlı olur mu? Hem kompakt şalter hem de sigorta takılsa aynı pano içerisine..

Bu sorunun cevabını Sn Fahri Yetiş yani Akyar abi size verdi. Bir yerden bir yere gitmek istiyorsunuz mercedesle yola çıkacaksınız arkadan birde şahin gelse olur mu demek kadar gereksiz - mantıksız :)

Ben de aynı şekilde düşündüm ama bazı yerlerde bilgisizliğim mantığımın cesaretini kırıyor maalesef. Yanında çalıştığım mühendisin 20 yıllık bir tecrübesi olması da durumu ona karşı sorgulamama engel oluyor. söylediği cümle sigortanın hızlılık açısından yardımcı olacağına dair bir cümleydi tam kafamda anlamlandıramadığım için de cümleyi hatırlayamıyorum. Gerekli olmayabileceğini düşünerek size soruyorum fakat siz de gerekli olur deseydiniz algılamam açısından detaylıca anlatmanız gerekecekti :)

Bu sorunun cevabını Sn Fahri Yetiş yani Akyar abi size verdi. Bir yerden bir yere gitmek istiyorsunuz mercedesle yola çıkacaksınız arkadan birde şahin gelse olur mu demek kadar gereksiz - mantıksız :)

Super flink fuse yani super flink sigorta tristörlü güç elektroniğinin kullanıldığı sistemlerde koruma süresinin kısa olması kaynaklı tercih edilir. Sürücü girişine konulur.
Ancak kompakt şalterle arka arkaya konulmaz.

Taze Mühendis olduğun için açıklama gereği duydum;
Dip not: Super flink; AG yük ayırıcısı altlığına(içine) monte edilen sigorta buşonunun özelliğidir. Size verdiğim linkteki pdf'de gerekli bilgiler var.

Son düzenleme:
Mühendis şefe konuyu açıkladım, sigorta seçimi yaparken de demeraj akımını dikkate alacağımız için öncelik konusunda ciddi bir kazancımız olmayacağını düşündüm ama kendisi eriyen telli sigortanın kompakt şalterden daha kısa bir cevap süresi olduğunu söyledi. Bu tür bilgileri nereden edinebilirim. Ufak bir araştırma yaptım fakat istediğim değerleri bulamadım.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri