Ag - og panosu kaçak akım mevzuat

çıraközgür

Katılımcı Üye
Merhaba , alçak gerilim dağıtım panosu mevzuatta göre izin verilen kaçak akım rolesi kaç miliamper olmalı?
fabrikada baradan sonra her çıkış için siğorta + 30 ma koyulmuş, tutmuyor. bunu 300 ma yapıp, sonraki makine panolarınada 30 ma kar takınca sıkıntı olur mu?

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İGS mevzuatını bilmiyorum.Teknik ve teorik olarak sorun yok diyorum.Gavurun ! lokal panolarında,pano korumaları bile 500 mA.

Merhaba , alçak gerilim dağıtım panosu mevzuatta göre izin verilen kaçak akım rolesi kaç miliamper olmalı?
fabrikada baradan sonra her çıkış için siğorta + 30 ma koyulmuş, tutmuyor. bunu 300 ma yapıp, sonraki makine panolarınada 30 ma kar takınca sıkıntı olur mu?
makine panolarınada 30 ma kar takınca sıkıntı olur mu ?

makine panoların da 30 ma kar takın tutacak mı ? deneyin .

https://www.wellpoint.com.tr/bulten...lığı,kaçak akım koruma rölesi kullanılmalıdır

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/makinalarda-kaçak-akım-rölesi-kullanımı.92155/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/3-fazlı-motorlarda-kaçak-akım-koruması-nasıl-yapılır.105605/

Son düzenleme:
Makine panoların çoğunu kendim yaptığım için 30 ma tutuyor, bir kaç tane tutmayanda var onlara çözüm bulamadım.

Makine panoların
bir kaç tane tutmayanda var onlara çözüm bulamadım.
baradan sonra her çıkış için siğorta + 30 ma koyulmuş, tutmuyor.

Makine panolarının tutmayanları tamamen devreden çıkarınca
test denemesi yaptınız mı ? ( baradan sonra her çıkış için siğorta + 30 ma koyulmuş, tutmuyor mu ? )

Son düzenleme:
Makine panoların çoğunu kendim yaptığım için 30 ma tutuyor, bir kaç tane tutmayanda var onlara çözüm bulamadım.
Elektrik iç tesisleri yönetmeliğinin 18. Maddesinde elektrik ana dağıtım noktalarına yangından korumaya yönelik K.A. rölesinin (300mA anma kaçak akım değerine sahip K.A. rölesi) kullanılması, tali dağıtım noktalarına ise hayat korumaya yönelik K.A. rölesinin (30mA anma kaçak akım değerine sahip K.A. rölesi) düzeneği ile birlikte termik manyetik şalter veya otomatik sigorta (ayrı ayrı veya birlikte) konulması ve tüm koruma düzenleri arasında seçicilik sağlanması yer almaktadır. K.A. rölesinin kullanımında dikkat edilecek hususlar ve nasıl kullanılacağı Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğinde söz edilmektedir. İş sağlığı güvenliği tüzüğünün 315. maddesinde kaçakların belli seviyenin üstüne çıkmasını engelleyen K.A. rölesi aynı şekilde topraklı cihazlarda topraklamada bir sıkıntı yaşandığında devreyi kesen kontaktörün bulunması uygun bulunmuştur. Çeşitli mevzuatlarda elektrikten kaynaklanan iş kazası ve yangınların engellenmesi için birçok hüküm mevcuttur. K.A. röleleri elektrikten kaynaklanan iş kazaları ve yangınların engellenmesinde önemli rol oynaması hasebiyle bu hükümlerle dolaylı yoldan olsa da ilişkilendirilebilir.
Yönetmelikte böyle yazıyor bir işletmeye gelen elektrik 300mA koruma bir operatör de 30mA kaçak akım koruma da olmak zorundadır
Ben daha önce kocaeli de bir kore fabrikasını 30mA kaçak akım rölesi ile komple korumaya aldım bu işin en kolay yolu kaçak akım test cihazı bulun bütün makine ve tesisatları bu cihazla kontrol edin arızalı makine ve tesisatları tespit ederek gerekli revizyonu yapın

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri