AER (Alpek) Havai Hat İletkenlerinin Cerleri

bana özelden mesaj mail adresini atarsan TSE verilerini gönderebilirim sana döküman halinde saygılar...

bana boş mail atabilirmisiniz [email protected]

bende eemüh.im grşrz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
MEDAŞ Karaman İşletme Müdürlüğünden emekli oldum. Halen iş yapmaktayım.
Kafama takılan bir soru var. Biz yıllarca kullandığımız alpek kabloların cer kuvvetlerini nötr iletkeninin 7 katı olarak alıyorduk. 35 yıldan beri Şebeke işiyle uğraşıyorum. Yapmış olduğumuz tesislerde Alpek kabloların cer kuvvetlerinden dolayı hasar gören direk görmedim.
Ama şu anda nötr iletken kesitinin 12 katına göre direk tipi seçilmesindeki amaç nedir. Bilen arkadaşım var ise teknik olarak izahını yapmaları mümkünmü?
Saygılarımla

Şu an ki bpro ile çizilen projelerde 3x70/16+95 AER Alpek kablo 469 cer kuvveti ile nihayetlendiriliyor. Bursa Tedaş ise 3x70 lik alpeği 9,3/8 direk ile nihayetlendirmemizi istiyor.
3x50/16+70 ----> 9,3/6
3x35/16+50 ----> 9,3/5

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri