ADSL Router Seçimi

kingozai

Üye
Merhaba ustalar, adsl router'larla ilgili bir sorum olacak. küçük bir ağımız var ve herkese eşit bant genişliği dağıtmak için programlar kullanıyoruz. fakat sorunumuz modemlerin dayanıksızlığı. bant genişliğini sonuna kadar zorlamasakta torrent, online oyunlar, web crawler gibi programlardan dolayı yaptığımız eşzamanlı bağlantı sayısı neredeyse 1000'i geçiyor. ev kullanımı için dizayn edilmiş router'larda buna dayanamayıp reset atıyor haliyle. airties, origo ve linksys olmak üzere üç marka denedik, birini fan ve heatsinkle modifiye ettik ama sonuç aynı.

büyük hosting & datacenter firmalarıyla içli dışlı olan arkadaşlar varsa acaba oralarda bağlantılar nasıl kuruluyor, ne tür modemler kullanılıyor?

üç arkadaş ilk ağızdan öğrenmek istiyoruz. saygılar

merhaba arkadaşım herkese eşit bant genişliği sağlayan program kullandığınızdan bahsetmişsin.benimde öyle nir programa ihtiyacım var.programı paylaşman mümkün mü.en azından adını söylermisin.

aslında tam olarak program değil. modifiye bir firmware. linksys marka modemin yazılımını bu firmware ile değiştirdik ve xp yüklü bilgisayarlarımızdaki varsayılan değeri %15 olan olan qos ayarını %67 yaptık [üç bilgisayarımız olduğu için (100 / 3) - 100] son olarak modemin qos kurallarını oyun ve web tarayıcılarına öncelik verecek şekilde yapılandırdık.

kullandığımız modifiye firmware ise şu:
Tomato Firmware | polarcloud.com

ayrıca yahoo answers'dan aldığım cevaba göre kablo modem çekmemiz gerekiyormuş ve ttnette aylığı en az 300-500 civarında. son çare olarak ucuz yollu bir pci modem bulursam bir bilgisayarı feda edip onu router yapmayı düşünüyorum

Modemi bridge modda kullanip ag-modem arasina koydugunuz bir PC'yi router olarak calistirirsaniz olur. O zaman modem, aptal bir ag cihazina donusur, tek gorevi gelen-giden paketleri iletmek olur. Routing isini PC'ye devrettiginden rahatlar. PC de bu isi gayet rahat yapar ama soruyu sorma seklinizden ag konusunda yeterli bilgiye sahip olmadiginiz anlasiliyor. Bu nedenle kendiniz kuramayabilirsiniz. Bu nedenle kutu olarak satilan routerlardan kullanmaniz daha pratik olabilir sizin icin.

Modemi bridge modda kullanip ag-modem arasina koydugunuz bir PC'yi router olarak calistirirsaniz olur. O zaman modem, aptal bir ag cihazina donusur, tek gorevi gelen-giden paketleri iletmek olur. Routing isini PC'ye devrettiginden rahatlar. PC de bu isi gayet rahat yapar ama soruyu sorma seklinizden ag konusunda yeterli bilgiye sahip olmadiginiz anlasiliyor. Bu nedenle kendiniz kuramayabilirsiniz. Bu nedenle kutu olarak satilan routerlardan kullanmaniz daha pratik olabilir sizin icin.

oda denendi, dağıtım görevini alan pc aynı zamanda kişisel olarak kullanıldığı için bir süre sonra ram'de şişme yapıyor ve pagefile'dan kullanmaya başlıyor. verim alamıyoruz kısacası. ayrıca "yeterli bilgiye sahip olmadığımız" için foruma gelip soru soruyoruz, saçmalamışsın sende

Zaman Kaybetmeden Draytek.com.tr Sitesini Ziyaret Et E-mail veya Mesaj Yaz
Her Türlü İhtayaca Uygun Ürünler.

oda denendi, dağıtım görevini alan pc aynı zamanda kişisel olarak kullanıldığı için bir süre sonra ram'de şişme yapıyor ve pagefile'dan kullanmaya başlıyor.
Kisisel olarak kullanilan makine ile veya Windows yuklu makine ile olmaz. Tek basina calisacak GNU/Linux veya FreeBSD yuklu makine ile olur. Eski bir makinenin islemcisi bile yeterli olur.

ayrıca "yeterli bilgiye sahip olmadığımız" için foruma gelip soru soruyoruz, saçmalamışsın sende
Bunu belirtmemin sebebi su: "Su sekilde bir cozum var ama sizin uygulamaniz zor olur, o nedenle hazir cozumlere gidin" demek istedim. Alinganlik yapmana gerek yoktu.

İyi çalısmalar. TomatoVersion1.28byshibby yüklü, AsusRT-N53A1 bir Router'i ikinci el olarak aldım. Sahibi hiç bir problemi olmadığını söyledi. Ne yaptıysam olmadı. Bir türlü internete giremiyor. Router'in ısıkları yanıyor. Arayüzüne girebiliyorum. Ara yüzü ingilizce. 192.168.1.1 yazarak ara yüzüne girilebiliyor. Routers, Tomato24 ismi ile Wİ-Fİ listesinde de görülebiliyor. Ama Wİ-Fİ listesinde yanında internet erisimi yok diye yazıyor. Bağlantıları doğru yaptım. Laptop'ta bir sorun yok. Router'in bağlı olduğu modem, ZyXEL'de de her hangi bir sorun yok. Ama ne yaptıysam olmadı internete bir türlü girmiyor. Ne kablolu olarak ne de Wİ-Fİ ile girilemiyor. Router'i arkasındaki düğmesi ile bir kaç kez resetledim. Ama bi faydası olmadı. Arayüz'ü fabrika ayarlarına döndürme gibi bir islem var mı? Ağ iletisimini sıfırladım gene olmadı.

IMG_20190328_095004.jpg

İyi çalısmalar. TomatoVersion1.28byshibby yüklü, AsusRT-N53A1 bir Router'i ikinci el olarak aldım. Sahibi hiç bir problemi olmadığını söyledi. Ne yaptıysam olmadı. Bir türlü internete giremiyor. Router'in ısıkları yanıyor. Arayüzüne girebiliyorum. Ara yüzü ingilizce. 192.168.1.1 yazarak ara yüzüne girilebiliyor. Routers, Tomato24 ismi ile Wİ-Fİ listesinde de görülebiliyor. Ama Wİ-Fİ listesinde yanında internet erisimi yok diye yazıyor. Bağlantıları doğru yaptım. Laptop'ta bir sorun yok. Router'in bağlı olduğu modem, ZyXEL'de de her hangi bir sorun yok. Ama ne yaptıysam olmadı internete bir türlü girmiyor. Ne kablolu olarak ne de Wİ-Fİ ile girilemiyor. Router'i arkasındaki düğmesi ile bir kaç kez resetledim. Ama bi faydası olmadı. Arayüz'ü fabrika ayarlarına döndürme gibi bir islem var mı? Ağ iletisimini sıfırladım gene olmadı.

Ekli dosyayı görüntüle 53080
Sorunu tespit ettim. Sizinle paylaşayım. Modem'den gelen kablo, router'in giriş portuna bağlanıyordu. Ve router'in çıkış portu'ndan çıkan kablo da laptop'a bağlanıyordu. Router'in bir tane giriş portu var. Ve dört tane çıkış portu var. Modem'den gelen ve router'in giriş portuna bağlanan kabloyu, buradan çıkarıp, router'in çıkış portuna bağladım. Yani router'in giriş portu boş kaldı. Ve router'in çıkış portu, hem giriş portu ve hem de çıkış portu olarak kullandım. Dört tane çıkış portu var demiştim. Bu dört çıkış portu'ndan biri giriş portu ve diğeri de çıkış portu olarak kullandım. Böylelikle sorun çözüldü. Şimdi internete girilebiliyor. Bu anormal bir durum. Ama bunun sebebini bilmiyorum. Modem ZyXEL. Router ASUS. Aynı modeme başka bir router bağladığımda sorunsuz çalışıyor. Yani modemde bi sorun yok. Ama bu ASUS router böyle davrandı. Sebebi meçhul.

Bence NAT işini modemin üstünden almak en mantıklısı. Benzer bir durumda olduğum için Kablonet modemini bridge mode a alıp modem üstündeki NAT'ı devre dışı bıraktım. İkinci el olarak ucuz bir fiyata Intel'in Celeron işlemcili NUC bilgisayarından aldım. Bu aletin Intel ağ arayüzü var. Yine ikinci el 3com'un gigabit yönetilebilir switchini aldım. NUC'a pfsense kurdum 3com üzerinden modeme ve ağdaki diğer bilgisayarlara, access pointlere dağıttım. Şu ana kadar bir sorun yaşamadım.

Bu arada bu çözüme gelene kadar Airties kullandım, olmadı. Zyxel'in 660HW'sini kullandım (ADSL kullanırken) o da olmadı. Kablonet'e geçtikten sonra TP-Link'in Archer C2'sini aldım, o fena değildi. Aletin Hardware NAT'ye sahip olduğuna dair bir iddiası olduğu için almıştım. En sonunda da yukarıda bahsettiğim sistemi kurdum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri