Adp Kompanzasyon Arası Kablo Kesiti

symbolica

Üye
1000 KVAR lık bir kompanzasyon panosuna 8 m. mesafeden hangi kesitte kablo kullanmalıyım elimde 3x120 lık kablo var ne şekilde kullanmalıyım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Her faz için 10 adet 1x120 mm2 kullanabilirsiniz.

1000kVAr standart ekipman için;

In=1443,418 A dir.
Termik manyetik şalterimizin termik akımı: 1443,418*1,36= 1963A çıkar. 2000A TMŞ uygundur.
Manyetik koruma da 1443,418*10=14434,18A en az 15kA olmalı.

Kablomuz 2000A üzerinde akım taşıyabilmelidir. 1x120m2 kablo havada 374A akım taşıyabildiğine göre 374x6=2244A çıkar. Her faz için 6 adet tek damar 120'lik kablo işimizi rahatlıkla görecektir.

Tavsiyem mümkünse barayla geçiş yapmanız olacaktır.

her faz için 3*240mm kullanmalısınyani9*240mm adet kablo kullanacaksın

1000 kVAR için akım 1444 A
120 lik kablo akım sınır değeri 250 A dir. 1444/250 = 5,7
Her faz için 6 adet 120 lik kablo gerekir. veya
2 adet 40x10 Cu bara
(bkz. EMO Ajandası - 500 kVAR teçhizat değerleri; 1000 kVAr 500 kVAR ın iki katı olarak seçilebilir.
NOT: İletken ve kabloların "akım taşıma kapasitesi" kavramına göre kablo seçmek bana göre yanlıştır. AKIM SINIR DEĞERİ tarifi daha doğrudur. Bu değer İç Tesisat Yönetmeliği Cetvel 13 deki SİGORTA DEĞERLERİDİR. Bunun için "akım sınır değeri" tarifini ilk defa ben yaptım. (bkz. Birol YILMAZ-ŞEDŞ Projeleri kitabı.)

1000kVAr standart ekipman için;

In=1443,418 A dir.
Termik manyetik şalterimizin termik akımı: 1443,418*1,36= 1963A çıkar. 2000A TMŞ uygundur.
Manyetik koruma da 1443,418*10=14434,18A en az 15kA olmalı.

vermiş olduğunuz formül tekbir bireysel kondansatör için geçerli olduğundan, aynı anda devreye kondansatörlerin girmesi söz konusu olmadığından yani kondansatörler kademeli olarak ihtiyaca göre devreye girip çıkacaklarından; kullanılması gereken şalterin akım değerinin 2000 A olmasına gerek yoktur ve kullanılacak şalterin kesme kapasitesi şalter çıkışında olacak bir kısa devreye göre belirleneceğinden 15 ka değeride yanlıştır. Muhtemelen 1000 kVAr'lık kompanzasyon 1600 veya 2000 kVA trafo için yapılmaktadır Şebeke kısadevre gücü ve trafo gücüne göre hesap yapılarak şalterin kısa devre kapasitesi belirlenmelidir.

vermiş olduğunuz formül tekbir bireysel kondansatör için geçerli olduğundan, aynı anda devreye kondansatörlerin girmesi söz konusu olmadığından yani kondansatörler kademeli olarak ihtiyaca göre devreye girip çıkacaklarından; kullanılması gereken şalterin akım değerinin 2000 A olmasına gerek yoktur ve kullanılacak şalterin kesme kapasitesi şalter çıkışında olacak bir kısa devreye göre belirleneceğinden 15 ka değeride yanlıştır. Muhtemelen 1000 kVAr'lık kompanzasyon 1600 veya 2000 kVA trafo için yapılmaktadır şebeke kısadevre gücü ve trafo gücüne göre hesap yapılarak şalterin kısa devre kapasitesi belirlenmelidir.

1000kVAr kompanzasyon sistemi için ana şalter amperajını bi zahmet hesaplayın o zaman doğrusunu hep birlikte öğrenelim :)

Manyetik koruma için yazdığım değer en az (minimum olarak) doğrudur kısadevre hesabından çıkan değer trafoya yakın olunduğundan bu değerden haliyle fazla çıkacaktır bunu izah etmeye gerek yoktur.

Son olarak, kıskançlık hırsıyla başkalarının açıklarını nasıl bulabilirim uğraşından çok yardım isteyen üyelere (bilginiz var ise) yardımcı olunuz. Son yorumum forumdaki geçmişinizi ve yazılarınızı iyi bilmemden ileri gelmektedir.

anlamsız yarış zaman kaybı

vermiş olduğunuz formül tekbir bireysel kondansatör için geçerli olduğundan, aynı anda devreye kondansatörlerin girmesi söz konusu olmadığından yani kondansatörler kademeli olarak ihtiyaca göre devreye girip çıkacaklarından; kullanılması gereken şalterin akım değerinin 2000 A olmasına gerek yoktur ve kullanılacak şalterin kesme kapasitesi şalter çıkışında olacak bir kısa devreye göre belirleneceğinden 15 ka değeride yanlıştır. Muhtemelen 1000 kVAr'lık kompanzasyon 1600 veya 2000 kVA trafo için yapılmaktadır şebeke kısadevre gücü ve trafo gücüne göre hesap yapılarak şalterin kısa devre kapasitesi belirlenmelidir.

@hemmuhhemtek arkadaşı yanlış anladın galibahttps://www.kontrolkalemi.com/forum/uyeler/scorpion-eyes-217240.html 3*2000A termik şalter zaten 50KA den aşağı üretim yok kompanzenin ise toplam akımı 1443 amperse şalter üzerinden termik ayarı varsayalım 1600 amper yaptık diger manyetik kısa devre akımını 10 yaparsak 1600*10=16000A = 16KA kısa devre eşik akımını aştıgında açma yapar gibi ........

anlamsız yarış zaman kaybı

Benim kimseyle yarış yapma gibi bir niyetim yok Yasin kardeş. Kızgınlığım Hemmuhhemtek gibi kendini bilmez amacı yardım etmekten çok başkalarını sürekli eleştirme zihniyetinde olan kişiliklere.
30 senelik uygulamacı mühendisim birileri gibi sadece ordan burdan duyduğum, okuduğum kitaptan yeni öğrendim bilgilerle başkalarına çamur atmaya uğraşmam.
Kondansatörlerin koruma elemanları seçilirken devreye girme akımları,gerilim değişimleri,ortam sıcaklıkları gibi etkenler göz önüne alınarak nominal akım x bir katsayı belirlenmiştir bu katsayı kadar toplamda çekilen nominal akımıda etkileyen bir gerilim değişimi, harmonik oluşumu, sıcaklık artışından şalter termik açma değerinin düşmesi gibi nedenlerle benzer değerde bir emniyet katsayısı alınır. Şalter akımı kompanzasyon sistemini nedensiz açmalara sebebiyet vermeyecek değerde seçilmesi gerekir haliyle kablo kesitide bu kritere göre belirlenir.Ayrıca o nominal akımda o kısadevre kesme kapasiteli tmş olmaz bunu bilmemek bir müh için ayıptır. Biraz sert oldu ama hak edene hak ettiği üslupla cevap vermek gerekir...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri