ADC PARAZİT SORUNU

akay989

Üye
Selam arkadaslar. Lm723 üzerinden voltaj regülatörü yaptım çıkış voltajını kontrol için voltmetre devresi yapıp lcd üzerinden okuyorum ancak parazitlerden dolayı değerler meksika dalgası yapıyor.. filtre ordusu kurdum nafile.. dipnot: pic ve lcd besleme voltajları lm723den bağımsız lcd besleme önlerinde 4.7uf 100nf lik kondansatörler var pic beslemesinde dalgalanma olmaması için.. adc pozitif ve negatif referans voltajlarını lm723 den alıyor. 7812 ve 7805 kullandım yine bunlarda daparazit önlemek için diyod kondansatör vs var ve referans voltajı sabit değişmiyor. pic beslemesi kapalı lm723beslemesi açıkken pic besleme lcd besleme de 1.5v kadardeğer görüyorum sadece referansa voltaj giriyor.. atıyorum lm723 18volt çıkış verirken lcd de voltaj 16-19arasında oynuyor.. adc an0 olarak programladığım uç da voltaj sabit değişmiyor.. buraya da filtre koydum.. önerisi olan var mı?
IMG_7860.JPG

Program isis de gayet güzel çalışıyor

Adc pozitif negatif referanslarını internal yap. Niye lm723 den alıyorsun. Filtre dediğin ne, nasıl yapıldı.

Merhaba;
Ben de şu sıralarda aynı proje üzerindeyim. Yade elektronik sitesindeki nrç-01 devresindeki lm723 voltaj ve akım kontrollü devre şemasını pdf olarak indirip uygulayın derim.
Bendeki prototipin scop ölçümlerinde belirttiğiniz gibi bir dalgalanma sorunu olmadı. Çıkış voltajında, yükte bile ripple yoktu.
NRÇ-01 devresi her beklentimi karşıladı. Voltaj ve akım kontrolü de gayet stabil çalıştı.Açıkçası Lm723 mucize gibi bir component.
Şu sıralar pcb sini paint ile çizmekle meşgulüm. Ev hali bu hafta karışık. Sanırım haftaya bitiririm.
@akay989 Size de başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Adc pozitif negatif referanslarını internal yap. Niye lm723 den alıyorsun. Filtre dediğin ne, nasıl yapıldı.

Pasif Low pass filtreleme var kondansatör ve dirençle uyguluyorsun, direnç değerini ve kondansatör değerini arttırıp hesapladım 22uF kondansatör 40k direnç ile ort 0.5hz üstünü filtreliyorum.. pic in referansına güvenmemek lazım lcd filan d a bağlı ayrıca diğer parazitleri önlemek için lcd besleme önüne de kondansatör konulmalı şu an stabil değer alıyorum

Merhaba;
Ben de şu sıralarda aynı proje üzerindeyim. Yade elektronik sitesindeki nrç-01 devresindeki lm723 voltaj ve akım kontrollü devre şemasını pdf olarak indirip uygulayın derim.
Bendeki prototipin scop ölçümlerinde belirttiğiniz gibi bir dalgalanma sorunu olmadı. Çıkış voltajında, yükte bile ripple yoktu.
NRÇ-01 devresi her beklentimi karşıladı. Voltaj ve akım kontrolü de gayet stabil çalıştı.Açıkçası Lm723 mucize gibi bir component.
Şu sıralar pcb sini paint ile çizmekle meşgulüm. Ev hali bu hafta karışık. Sanırım haftaya bitiririm.
@akay989 Size de başarılar dilerim.

Yaptığım lm 723 ile ilgili bir problemim yok akım-voltaj ayar ve trimi gayet stabil çalışıyor..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri