Adaptörden Amper ölçmek

zodehala

Üye
herhangi bir adaptörün voltunu ölçebiliyorum fakat amperini neden ölçmiyorum (avometre ile). Yoksa ynalış bir işlem mi yapıyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
DC kaynaklarin sadece voltajlarini olcmek saglamlik kontrolu konusunda insani yaniltir...
Akimi olcebilmeniz icin adaptor cikisina yuk baglamis olmaniz lazim...Soyle ki birisi size evdeki herhangi bir prizin gerilimini olc dese rahatlikla olcersiniz...Peki ayni prizin akimini olc dese?...Yuk bagli olmadan olcemezsiniz..
Adaptorun cikis akimi hakkinda fikir sahibi olmak icin, cikisina, karakteristigini bildigimiz bir yuku ( dc ampul gibi) baglayip, multimetre problarini devreye seri girmeliyiz..Kolay gelsin

adaptörünüze yük bağlayın avometrenizin varsa dc amper bölüme alın ve çıkışına SERİ olarak bağlayın ölçersiniz

Sn.zodehala ;
Unutmayınızki akımı ölçebilmeniz için devrede baglı bir yük ünüzün olması lazım,siz o yükün çektigi akımı ölçersiniz.Gerilimi ise istediginiz anda yük olmadan da ölçebilirsiniz.
Saygılarımla;

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,910
Son üye
citythunder

Yeni konular

Geri