Adaptör Seçimi

elektrkci

Üye
Aşağıdaki özelliklere sahip matkabım var.Uçları boşta.Adaptörün ısınma ihtimalinide düşünerek nasıl bir adaptör bağlasam yeterli

Power supply:6-18 VDC
Outputpower 15W
Speed 9000-15300 Rpm
Max current 1.99 Amp

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba.Yazdığınız bu etiket değerleri şarj edilebilir bataryayı şarj eden adaptörün mü yoksa bataryanın üzerinde direk yazılı olan teknik değerleri midir? Bunu çok açık da belirtmemişsiniz.Eğer orijinal bataryanın teknik değeri ise bu matkabı zorlanmadan çalıştırmak için 4-5 misli daha fazla amper veren (Ayni voltaj değerlerinde) bir adaptöre ihtiyacınız vardır.Çünkü fırçalı dc veya üniversal (seri) motorlar mekanik olarak çok zorlandıklarında 4-5 kat daha fazla amperi talep ederler.

Bu yazılı etiket değeri batarya şarj adaptörünün ise bataryayı belli bir amper (Bataryanın 1/10’u kadar amper) değeriyle şarj etmeniz gerekeceğinden bu etiket değeri üzerine de pek çıkaramazsınız,çünkü bu durumda mutlaka orijinal şarj adaptörünü kullanmanız gereklidir.Kolay gelsin.

batarya yok onu söylemeyi unutmuşum kusura bakmayın şarjlı değil fişe takıyorsun direk.Baskı devresi için kullanılan el matkaplarından(mini drill) .Bu değerler matkabın üstünde yazan değerler

Son düzenleme:
Peki,anladım o zaman 15 watt. yazılı matkap gücünü tam düşünüp hesap ederek seçeceğiniz adaptörün en az 60-75 watt gücü çıkış gücü olmalı,yani çıkış amperi 1.99 çarpı 4-5 kat fazlası (8-10 amper) seçilmiş olmalı ki (mekanik zorlanmaları tam düşünerek) emniyetli bir seçim yapılabilmiş olsun.Voltaj max. 18 volt dc (6-18 volt dc. arası) olabilir,verilen bu etiket değerine göre.

Bir de ayrı bir detay olarak smps'li adaptörler yerine normal saç trafolu (Ağır olan) adaptörleri seçmeniz,bulamazsanız 60-75 watt'lık trafo alıp kendiniz redresör (adaptör) yapmanız veya yaptırmanız çok daha uygun olur.Çünkü kısa devre veya aşırı akım korumalı smps'li olan adaptörler belki çalışırken size pürüz (Zorluk) çıkarabilir,gücü 4-5 kat fazla,çok emniyetli seçmiş olsanız bile.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Peki,anladım o zaman 15 watt. yazılı matkap gücünü tam düşünüp hesap ederek seçeceğiniz adaptörün en az 60-75 watt gücü çıkış gücü olmalı,yani çıkış amperi 1.99 çarpı 4-5 kat fazlası (8-10 amper) seçilmiş olmalı ki (mekanik zorlanmaları tam düşünerek) emniyetli bir seçim yapılabilmiş olsun.Voltaj max. 18 volt dc (6-18 volt dc. arası) olabilir,verilen bu etiket değerine göre.

Bir de ayrı bir detay olarak smps'li adaptörler yerine normal saç trafolu (Ağır olan) adaptörleri seçmeniz,bulamazsanız 60-75 watt'lık trafo alıp kendiniz redresör (adaptör) yapmanız veya yaptırmanız çok daha uygun olur.Çünkü kısa devre veya aşırı akım korumalı smps'li olan adaptörler belki çalışırken size pürüz (Zorluk) çıkarabilir,gücü 4-5 kat fazla,çok emniyetli seçmiş olsanız bile.Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim .Bir noktayı tam olarak anlayamadım.Dc Adaptörlerin üzerinde çıkış wattıyla alakalı birşey göremedim.Output olarak Akım ve gerilim değerleri görülüyor.15 V 1-2A arasında almayı düşünüyorum daha yükseğini bulamadım.Burda esas şu mu adaptörün sağladığı watt değeri matkabın watt değerinden büyük mü olmalı.15Vx2A=30W>15W gibi mi yani.

Son düzenleme:
matkaplar yapilari geregi-yuk altinda caoismalari ve uzun surmesi- kalkisi esnasinda kisa devre akimi ceken, bu akim karsilanmazsa da /yavas donen ve yuke bindiginde susuveren fircali motorlara sahiptir.
ayrica uygulanan gerilim yukseldikce bu akim ihtiyacida artmakta. sozgelimi 4 tane 1.2 volt pille beslenen 4.8 volt bir matkabi 15 volt ve ilk anda 5 amper guc verebilen bir trafo ile beslemistim. ancak trafo normalde 1 amper gucte. yani devamli o akim cekilirse trafo bozulurdu. ki oyle olmadi, ilk anda kalkistan sonra akim dustugu icin trafo hala calisiyor.
ancak bazi matkap motorlari ise misal sizdeki drill resmini gormesem de bende de olan bir malzeme yuksek gerilimde daha iyi calismakta. ki ben de 20 volt 2 amperlik bir trafo ile besledim. yaji birazcik deneme yanilma yapacaksiniz. en kolay yolu rastgele bir trafo secmek ve amper metre ile olcerken elle adaptordeki kopru diyotlari isiniyor mu diye kontrol etmektir,.
bence 12 volt 1 amperlik bir trafo ile baslayabilirsiniz. daha sonra baktini yetmiyor, degerleri degistirin.

Merhaba.Kusura bakmayın,ben yazıyı çok dikkatli okuyamadım,şimdi dikkat edebildim yazıya,akülü vidalama türü matkaplar ilk anda benim aklıma geldi,bu emniyeti o nedenle de fazla vermiştim.Mini drill (Baskı devre için) olanı için çok abartılı güce gerek yok,üzerinde yazan max amper değerinin 2 katı da alınabilir,matkap çok küçük olduğu için mekanik zorlanma çok daha az olur,Yine de 15 volt * 4 A alınsa daha iyi olur.15 volt 2 A de belki yetebilir,matkap ucu çok küçük çünkü bu çalışmada,ama garanti için 2 katını seçmekte yine de yarar vardır.

Üzerinde yazan volt * amper çarpımı dc akımda direk adaptör çıkış gücü olur.Örneğin 5*2=30 veya 15*4=60 watt gibi.Output olarak seçilen 15 volt dc. ve 4 amper,bu adaptörü fazla ısıtmadan ve fazla frenlenmeden işinizi görür kanaatindeyim.Matkap ucu vidalamada veya daha büyük çaplı delme ile olsaydı daha büyük adaptör güçleri de gerekirdi,bu motorun çok zorlanmaması için.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri